Vítězové Festivalu Opera 2017 jsou známi, divákům se nejvíc líbil ostravský Hamlet

Na třináctém ročníku Festivalu hudebního divadla Opera 2017, konaném v Praze, u diváků i kritiků uspěly inscenace Thaïs a inscenace Hamlet. Opera Julese Masseneta Thaïs v provedení Divadla F. X. Šaldy Liberec (recenzi z tohoto představení jsme přinesli zde) získala čestnou cenu kritiků, takzvanou Libušku, za nejlepší inscenaci. Opera Hamlet Ambroise Thomase v podání Národního divadla moravskoslezského v Ostravě (naši recenzi najdete zde) se stala nejlepší inscenací podle diváků.

A. Thomas: Hamlet – Thomas Weinhappel (Hamlet), Janja Vuletic (Gertrude), NDM 2016 (zdroj NDM / foto Martin Popelář)

Na osmnáct představení sedmnácti souborů z celé České republiky a Slovenska přišlo 7.500 diváků.

Odbornou porotu i diváky zaujali také představitelé titulních rolí oceněných inscenací. Cenu kritiků za mimořádnou interpretaci role Hamleta získal Thomas Weinhappel (rozhovor s ním nejen o Hamletovi najdete zde), diváci stejnou cenu přisoudili Lívii Obručník Vénosové za ztvárnění Thaïs. Cenu ředitelky festivalu získal Ensemble Opera Diversa za inscenaci opery Ondřeje Kyase a Pavla Drábka Čaroděj a jeho sluha (recenze zde). Cena Výboru Jednoty hudebního divadla za významný počin v oblasti hudebního divadla letos připadla vedení Národního divadla Brno v čele s Martinem Glaserem a Jiřím Heřmanem za současnou koncepci a realizaci Festivalu Janáček Brno. Ceny v podobě skleněného artefaktu budou předány na scénách jednotlivých divadel.

„Vzhledem k ohlasu jednotlivých představení u diváků lze říct, že nejsou vítězové a poražení,” konstatovala ředitelka festivalu Šaldová.

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy na festivalu uspělo potřetí za sebou. V roce 2015 získalo čestnou cenu kritiků za nejlepší inscenaci dvanáctého ročníku, kterou se stala opera Josefa Bohuslava Foerstera Eva. Liberečtí si také odvezli čestnou cenu kritiků za operu Julese Masseneta Don Quichotte, nejlepší inscenaci jedenáctého ročníku.

Letošní třináctý ročník Festivalu Opera 2017 zahájilo 13. září představení Řeckých pašijí Bohuslava Martinů v podání Moravského divadla Olomouc (naši recenzi najdete zde). Do 4. listopadu festival na různých místech v metropoli nabídl inscenace operních souborů z Česka a Slovenska. Festival je společnou akcí všech zúčastněných divadel. Je pouze na rozhodnutí jejich vedení, s jakým titulem se akce zúčastní. Operní festival pořádá Jednota hudebního divadla od roku 1993 každé dva roky. Je nesoutěžní, ale i letos byly výjimečné výkony oceněny čestnými cenami, takzvanými Libuškami.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments