Vyrovnané finále Concertino Praga 2022 vyhrála Diana Chausheva

Ve včerejším finálovém soutěžním kole Concertino Praga 2022, které se odehrálo před zaplněnou Dvořákovou síní Rudolfina a živě je na vlnách Českého rozhlasu přenášela stanice Vltava, zvítězila bulharská houslistka Diana Chausheva a její interpretace Koncertu pro housle a orchestr č. 1 g moll Maxe Brucha.
Diana Chausheva (foto Khalil Baalbaki)
Diana Chausheva (foto Khalil Baalbaki)

Do poslední chvíle napínavé finále rozhodl verdikt devítičlenné mezinárodní poroty v čele s klavíristou Pavlem Gililovem. Druhé místo obsadil italský trumpetista Filippo Lombardi, třetí příčka patří českému houslistovi Richardu Kollertovi a čestné uznání 1. stupně získal klavírista Viktor Vichev. Soutěžní koncert se uskutečnil v rámci festivalu Dvořákova Praha, sólisty doprovázel Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Robertem Jindrou.

„Chci poblahopřát všem laureátům letošního Concertina k jejich úžasným výkonům i ocenění. Jsem hrdý na to, že soutěž, kterou Československý rozhlas založil v roce 1966 a která vygenerovala celou řadu světově uznávaných interpretů, se nadále dynamicky rozvíjí, a to díky společné soustavné péči Českého rozhlasu a Akademie klasické hudby. Vyústění soutěžního úsilí mladých hudebníků v rámci festivalového programu Dvořákovy Prahy je motivací i odměnou za jejich práci a oddanost hudbě, která je základní podmínkou k absolvování nelehkého životního úkolu. Následný Jihočeský festival Concertino Praga, který Český rozhlas pro laureáty pořádá již 54 let, je pro soutěžící pomyslnou třešničkou na hudebním dortu,“ říká generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Filippo Lombardi (foto Khalil Baalbaki)
Filippo Lombardi (foto Khalil Baalbaki)

„Byli jsme svědky skutečně špičkových vystoupení. Náhodný posluchač přímého přenosu v rozhlase mohl mít zcela oprávněný dojem, že sleduje koncert etablovaných sólistů,“ uvedl Jan Simon, ředitel festivalu Dvořákova Praha a intendant Akademie klasické hudby, která je od roku 2020 spolu s Českým rozhlasem spolupořadatelem soutěže.

„Vůbec jsem to nečekala, ostatní finalisté byli totiž úplně úžasní. Na celé soutěži mi přijde důležité, aby nás i porotu bavila, což se myslím podařilo. Jsem opravdu překvapená, ale moc šťastná, protože Concertino Praga mi pomůže v další cestě a doufám, že mohu inspirovat i další mladé kolegy,“ řekla bezprostředně po vyhlášení výsledků Diana Chausheva.

Vítězka 56. ročníku Dvořákovy rozhlasové mezinárodní soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga získává díky podpoře rodinné nadace Karel Komárek Family Foundation stipendium ve výši 5000 eur, které je určené na další hudební rozvoj, případně zakoupení nového nástroje, a zároveň má možnost pořízení profesionální nahrávky ve studiích Českého rozhlasu. Soutěžící na druhém místě od nadace získává 2800 eur. Třetímu místu náleží stipendium ve výši 1700 eur, které věnuje společnost Bulb. Finanční odměnou je podpořeno i čtvrté místo, jehož dárcem ve výši 700 eur je vydavatelství Bärenreiter Praha.

Richard Kollert (foto Khalil Baalbaki)
Richard Kollert (foto Khalil Baalbaki)

V mezinárodní odborné porotě, které předsedal klavírista Pavel Gililov, usedly veličiny českého hudebního světa – klavírista Ivo Kahánek, houslista Josef Špaček, violoncellista Tomáš Jamník a klarinetista Irvin Venyš. Nechyběli ani porotci ze zahraničí, jmenovitě intendant Bamberských symfoniků Marcus Rudolf Axt, trumpetista Sergej Nakarjakov, klarinetista Wenzel Fuchs a houslista Boris Brovtsyn.

„Velmi na mě zapůsobila umělecká úroveň soutěžících, jsou všichni mimořádně talentovaní. Vždycky mám radost, když mohu sledovat mladé interprety na prahu kariéry. A porota měla štěstí, že se jí povedlo najít vítězku, kterou úspěšná umělecká dráha s největší pravděpodobností opravdu čeká,“ je přesvědčený člen poroty, intendant Bamberských symfoniků Marcus Rudolf Axt.

Bonusem pro finalisty a další vybrané účastníky soutěže je série koncertů Jihočeského festivalu Concertino Praga. Všechny koncerty konané od 19. do 23. září v atraktivních historických sálech Českého Krumlova, Bechyně, Třeboně a Jindřichova Hradce zaznamenává nebo vysílá přímým přenosem Český rozhlas Vltava.

Victor Vichev (zdroj Concertino Praga)
Victor Vichev (zdroj Concertino Praga)

Další ceny a čestná uznání:

  • Cenu Nadace Bohuslava Martinů získal Nikolay Biryukov za nejlepší interpretaci skladatelova díla.
  • Cena Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové za nejlepší interpretaci skladby 20. či 21. století byla udělena Polině Tkhay.
  • Cena pro nejúspěšnějšího českého účastníka byla udělena Richardu Kollertovi.
  • Cenu publika na základě hlasování diváků v Rudolfinu (stipendium 500 eur) získala Diana Chausheva.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments