Začala Dvořákova Praha

Koncert v čistě dvořákovském duchu dnes v zaplněném pražském Rudolfinu zahájil sedmý ročník festivalu klasické hudby Dvořákova Praha.V programu zazněla hudba v podání rezidenčního orchestru festivalu, České filharmonie pod vedením jejího šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka a sólisty večera, letos osmadvacetiletého virtuosa Josefa Špačka. Návštěvníci byli také svědky novodobé světové premiéry Dvořákova Slavnostního zpěvu v podání Pražského filharmonického sboru se sbormistrem Lukášem Vasilkem.

“My, Češi máme takovou zvláštní vlastnost, že si neumíme vážit svých velikánů, hrdinů a géniů. Jenom když vezmete, jak dlouho trvalo, než se v Praze postavila socha Antonína Dvořáka, tak je skvělé, že v Praze máme dvořákovský festival. Sice je tady jen sedm let, ale o to je ambicióznější. Dvořákova Praha byl měla být festivalem českým, ale světovým, protože Dvořák dobyl svět, a také Dvořákova Praha musí být světová,” řekl médiím umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

V úvodu večera posluchači, mezi nimiž byla například bývalá první dáma Dagmar Havlová nebo pražský arcibiskup Dominik Duka, vyslechli kantátu Slavnostní zpěv pro smíšený sbor a orchestr na slova Jaroslava Vrchlického. Její uvedení potvrdilo slova organizátorů festivalu o tom, že k dramaturgickému směřování festivalu patří i cílené objevování skladeb opomíjených nebo zcela neznámých.

Česká filharmonie v čele s šéfdirigentem Bělohlávkem a sólistou Špačkem pak přednesla Dvořákův Koncert pro housle a orchestr a moll, který naopak patří mezi nejznámější a nejhranější Dvořákova díla. Za interpretaci koncertu, v jehož závěru se autor nechal inspirovat lidovým tancem furiant, sklidil Špaček aplaus vestoje a dočkal se i uznalého objetí od šéfdirigenta Bělohlávka.

Večer uzavřela Symfonie č. 3 Es dur, kterou Dvořák podle hudebních odborníků vytvořil pod vlivem německého novoromantismu, Richarda Wagnera a Ference Liszta. Premiéra díla se odehrála v roce 1874 pod taktovkou Bedřicha Smetany.

Na letošním festivalu Dvořákova Praha se mohou návštěvníci až do 22. září těšit na světové orchestry, jako jsou Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou, Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského nebo elitní výběr členů Vídeňské a Berlínské filharmonie, Komorní orchestr Vídeň-Berlín. Hvězdným sólistům vévodí klavírista Krystian Zimerman či houslový virtuos Vadim Repin. Velkou událostí bude světová premiéra první Dvořákovy opery Alfred, která bude v Rudolfinu 17. září nahrána a následně vydána na CD. Partitura nebyla hrána ani vydána za života Antonína Dvořáka a dílo bylo uvedeno pouze v roce 1938 v Olomouci, avšak v českém překladu. Na Dvořákově Praze zazní zcela poprvé původní německá verze.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]