Začala Dvořákova Praha

Koncert v čistě dvořákovském duchu dnes v zaplněném pražském Rudolfinu zahájil sedmý ročník festivalu klasické hudby Dvořákova Praha.V programu zazněla hudba v podání rezidenčního orchestru festivalu, České filharmonie pod vedením jejího šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka a sólisty večera, letos osmadvacetiletého virtuosa Josefa Špačka. Návštěvníci byli také svědky novodobé světové premiéry Dvořákova Slavnostního zpěvu v podání Pražského filharmonického sboru se sbormistrem Lukášem Vasilkem.

“My, Češi máme takovou zvláštní vlastnost, že si neumíme vážit svých velikánů, hrdinů a géniů. Jenom když vezmete, jak dlouho trvalo, než se v Praze postavila socha Antonína Dvořáka, tak je skvělé, že v Praze máme dvořákovský festival. Sice je tady jen sedm let, ale o to je ambicióznější. Dvořákova Praha byl měla být festivalem českým, ale světovým, protože Dvořák dobyl svět, a také Dvořákova Praha musí být světová,” řekl médiím umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

V úvodu večera posluchači, mezi nimiž byla například bývalá první dáma Dagmar Havlová nebo pražský arcibiskup Dominik Duka, vyslechli kantátu Slavnostní zpěv pro smíšený sbor a orchestr na slova Jaroslava Vrchlického. Její uvedení potvrdilo slova organizátorů festivalu o tom, že k dramaturgickému směřování festivalu patří i cílené objevování skladeb opomíjených nebo zcela neznámých.

Česká filharmonie v čele s šéfdirigentem Bělohlávkem a sólistou Špačkem pak přednesla Dvořákův Koncert pro housle a orchestr a moll, který naopak patří mezi nejznámější a nejhranější Dvořákova díla. Za interpretaci koncertu, v jehož závěru se autor nechal inspirovat lidovým tancem furiant, sklidil Špaček aplaus vestoje a dočkal se i uznalého objetí od šéfdirigenta Bělohlávka.

Večer uzavřela Symfonie č. 3 Es dur, kterou Dvořák podle hudebních odborníků vytvořil pod vlivem německého novoromantismu, Richarda Wagnera a Ference Liszta. Premiéra díla se odehrála v roce 1874 pod taktovkou Bedřicha Smetany.

Na letošním festivalu Dvořákova Praha se mohou návštěvníci až do 22. září těšit na světové orchestry, jako jsou Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou, Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského nebo elitní výběr členů Vídeňské a Berlínské filharmonie, Komorní orchestr Vídeň-Berlín. Hvězdným sólistům vévodí klavírista Krystian Zimerman či houslový virtuos Vadim Repin. Velkou událostí bude světová premiéra první Dvořákovy opery Alfred, která bude v Rudolfinu 17. září nahrána a následně vydána na CD. Partitura nebyla hrána ani vydána za života Antonína Dvořáka a dílo bylo uvedeno pouze v roce 1938 v Olomouci, avšak v českém překladu. Na Dvořákově Praze zazní zcela poprvé původní německá verze.

Foto archiv 

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na