Žena za kultem. Na taneční scénu se vrací DekkaDancers

  1. 1
  2. 2

Pár dní před koncem roku se na jevišti Nové scény Národního divadla představilo uskupení DekkaDancers s novým programem a vůbec v nové podobě. Tanečníci Národního divadla, kteří cítí chuť či potřebu realizovat se autorsky častěji než jednou za sezonu v rámci Miniatur se otevřeně představují jako druhá generace tohoto volného souboru.

DekkaDancers vznikli v roce 2009 a několik sezon jejich veselý i vážný repertoár pocházel především z dílny Tomáše Rychetského a Viktora Konvalinky, kteří byli spolu s fotografem Pavlem Hejným zakladateli. Nyní jsou jejich následovníky Ondřej Vinklát, Štěpán Pechar a Marek Svobodník spolu s dalšími nadšenci. Nejde o radikální změnu, spíš o postupné předání otěží s víc než roční pauzou v uvádění nových choreografií. Ve večeru s názvem Žena za kultem se celkem šest tvůrců nyní pokusilo sestavit tematické pásmo či choreografickou revue s ženou jako ústředním tématem a uvést tak současně do nového života reinkarnaci DekkaDancers.

Projekty Dekkadancers vznikaly a vznikají při běžné práci tanečníků Národního divadla, takže neaspirují na stejné místo jako repertoárové choreografie. Jsou především produktem nadšení z tance a tvorby, pro něž současný tým nadchl velké množství svých kolegů (patnáct účinkujících je na volnočasovou aktivitu poměrně vysoké číslo). Další tanečníci v divadelním sále, ale na místech diváků, se jako vždy postarali o téměř rodinnou atmosféru, a tak také působil večer po všech stránkách – jako setkání, kde je tanec tématem i prostředkem, jímž se uskutečňuje, a možná že společenská stránka věci je tu i důležitější než ta ryze umělecká.

Program bez přestávky a s rychlými střihy mezi jednotlivými čísly sestával ze sedmi choreografií, z nichž některé se ovšem tématu jen přibližovaly. Celý večer působil spíše dojmem, že se tanečníci spontánně pustili do tvorby a pojítko své práci nasadili až před premiérou. Například choreografii Křehký vrh, která vystoupení zahájila, už její autoři Ondřej Vinklát a Štěpán Pechar představili ve vlastní interpretaci (v rámci letošní Zlaté Prahy). S „ženami za kultem“ nebo za čímkoli jiným ovšem mnoho společného nemá. Je velmi mužná a energická, ačkoli v současném podání Matěje Šusta a Mathiase Deneuxe je trochu méně maskulinní agrese a více křehkosti, především díky jejich chlapeckému vzhledu. Tanečníci jsou vrháni do prostoru svou vlastní vnitřní energií, která těla rozechvívá až do nekontrolovaných křečovitých výpadů, setkávají se, ale jejich vztah není zcela konkretizovaný, působí dojmem duality v jedné osobnosti.

Žena za kultem - Křehký vrh - DekkaDancers 2015 (foto Pavel Hejný)
Žena za kultem – Křehký vrh – DekkaDancers 2015 (foto Pavel Hejný)

V dalších choreografiích už funguje konfrontace mužského a ženského elementu, ačkoli jde o řadu individuálních kusů. Nicméně první dva na sebe navazují tak úzce, že se prakticky prolínají. Zlomený proud Matěj Šusta, který si choreografii poprvé vyzkoušel v roce 2014 v rámci Miniatur, je etudou pro dva taneční páry. Příjemný pohybový slovník zapadl do koncepce večera, v němž všichni účinkující vycházejí ze svých tanečních zkušeností v Národním divadle, kde je stále prvořadé, aby divák odcházel s pocitem, že sledoval především krásná těla (a žádná z uvedených choreografií toto pravidlo neporušuje). Použití rekvizity – řetězů, kterými k sobě byla jedna z dvojic připoutána – je trochu prvoplánové.

Žena za kultem - Zlomený proud - DekkaDancers 2015 (foto Pavel Hejný)
Žena za kultem – Zlomený proud – DekkaDancers 2015 (foto Pavel Hejný)

Marek Svobodník překvapil kusem, který byl laděný trochu vážněji, než bychom čekali. Z Miniatur jsme zvyklí, že sází spíš na humor, ale smysl pro nadsázku či absurditu situací nechyběl ani teď. „Co se stane, když se mladému muži promítne jeho záliba v sience-fiction ze šedesátých let do mikrospánku během odpolední přednášky přírodních věd?“ Z ničeho nic se mu začne zdát Faunovo pozdní odpoledne Clauda Debussyho, ale nestane se bájným satyrem. Místo toho se setká se třemi vyzývavými ženami oděnými ve výstřední pláště z polyetylénu, jež ho lehce provokují a dráždí. Samozřejmě s komplexností a propracovaností původního díla nemůže tato hříčka soupeřit, i když na ně autor reaguje v tom, že převrací role nevinnosti a živočišnosti, a tak první určí muži a druhou ženám. V každém případě bych uvažovala o jiném názvu, protože Debussyho skladba je silně spjatá s Nižinského choreografií, a i když není zločin inspirovat se hudbou k jinému vyjádření, používat stále titul Faunovo odpoledne je trochu zavádějící.

Další dva páry roztančil Ondřej Vinklát na tři písně z repertoáru Raye Charlese a jednu z nich, A Bit of Soul, dal své choreografii do názvu. Souznění pohybu s hudbou je hlavní předností této miniatury, která se lehce dotýká věčného tématu soužití muže a ženy. Konflikty i opojení láskou, ovládání a odevzdávání se, to vše můžeme vidět tak jednoduché, jaké to je. Nejde o žádný filosofický pohled nebo rozbor vztahů, jen naladění se na proud hudby, po němž klouže dynamický pohyb.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Žena za kultem -kol. (DekkaDancers)

[yasr_visitor_votes postid="196768" size="small"]

Mohlo by vás zajímat