Tři světoví choreografové v Národním divadle moravskoslezském

Výjimečnost inscenace Dva světy / jeden svět ♂ ♀ spočívá ve spojení světově uznávaných tvůrců Jiřího Kyliána, Ohada Naharina a Itzika Galiliho, kteří ve složeném večeru každý svým vlastním a neopakovatelným způsobem naznačují rozmanité směry vývoje současného baletu.

První baletní premiéra této sezóny s poněkud tajemným názvem Dva světy / jeden svět nabídne choreografie tří současných světových choreografů, které spojuje – krom věhlasu autorů – téma reflektující specifika světa mužů a světa žen. V podtitulu představení využíváme všeobecně známý genderový piktogram, který snad s trochou humorného odstupu odkazuje k biologickému prazákladu onoho věčně inspirativního vztahu lidského spojení–nespojení mezi mužem a ženou.

B/olero v choreografii Ohada Naharina je ukázkou hravého ženského duetu. Tak jako Kylián ve Falling Angels cítí potřebu dát přednost tanci, Ohad Naharin využívá ve své tvorbě nekonečné zvukové možnosti syntetizátoru v interpretaci Isaoa Tomity v transpozici Ravelovy skladby. „Viděl jsem syntetizátor na přebalu desky, která ležela hned za deskou Bacha. Poprvé jsem si uvědomil, že syntetizátor není jen nástroj využívající existujících zvuků, ale nový nástroj či prostředek s nekonečnou možností tvoření zvuků nových,“ říká Isao Tomita, hudební skladatel.

Falling Angels v choreografii českého choreografa Jiřího Kyliána jsou ženským protipólem SUB (poslední choreografie v rámci komponovaného večera) a jejich vůdčí emocí je vzrušující a přímý let osmi tanečnic. Kyliánova choreografie je fascinována Reichovým minimalismem, který dovedl metodu fázování až na samou hranici lidských technických možností. Hudba Steva Reicha vytváří půdu, na které může choreografie růst zcela nezávisle a dát přednost tanci. „Falling Angels je choreografií pro osm žen, která byla koncipována jako poněkud odlehčená pocta tanečnicím. Osm žen od začátku do konce skladby neopustí jeviště. Jejich vzájemná závislost a zároveň přání, aby se z ní vymanily, jsou patrné v celé kompozici. Falling Angels vypráví o tanečnicích a umění interpretace, o eleganci, úzkosti, zranitelnosti, komplexech méněcennosti a humoru. Je symbolem sporu mezi sounáležitostí a nezávislostí, dilematem, které doprovází každého z nás od kolébky do hrobu,“ uvádí Jiří Kylián.

Energií a testosteronem sršící choreografie SUB od izraelského choreografa Itzika Galiliho je dravý tanec, složený z vizuálních prchavých obrazů, vytvořených pomocí sedmi tanečníků a jejich trénovaných svalů napůl nahých těl. „Tato choreografie pro sedm mužů maximálně využívá rytmické skladby Weather One od Michaela Gordona. Tématem je vše nepopsatelné, co ‚máme na jazyku‘, a přesto to nelze vyjádřit slovy. Pocit na vlastní kůži, ve svalech a šlachách, v míze. Nenalézáme slova; ten pocit je téměř neuchopitelný, a přesto existuje. Jakoby v mlze se objevují stále nové obrazy, zdá se, že je možné je popsat, ale pouze novým, dosud neexistujícím slovem. A pak – vše mizí,“ dodává choreograf Itzik Galili. „Tanec vyvěrá a tryská z jejich těl, jako nevysvětlitelný, ale nepřekonatelný rituál,“ napsal Clement Crisp pro FinancialTimes.

Premiéry baletu Dva světy / jeden svět ♂ ♀ se konají 17. a 19. listopadu v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

Za finanční podpory a pod osobní záštitou velvyslance Státu Izrael v České republice J. E. Garyho Korena. Tato akce se koná také pod záštitou velvyslance Nizozemského království J. E. Eduarda W. V. M. Hoekse a finanční podpory Velvyslanectví Nizozemského království.

 

B/olero
Choreografie – Ohad Naharin
Hudba – Maurice Ravel
v podání japonského skladatele a průkopníka hry na syntetizátor Isaoa Tomity
Asistentka choreografa – Adi Salant

Falling Angels
Choreografie – Jiří Kylián
Hudba – Steve Reich
Asistentka choreografa – Roslyn Anderson

SUB
Choreografie – Itzik Galili
Hudba – Michael Gordon
Asistentka choreografa – Elisabeth Gibiat

 

Charitativní kalendář balet pro život 2017
Podpořte s námi onkologické pacienty v Ostravě

Havířovská fotografka Lucie Maceczková toužila vytvořit netradiční, umělecky zaměřený kalendář, který by mohl alespoň málem přispět potřebným. Spojila se proto s ostravským kolegou – fotografem Martinem Glatznerem, se kterým společně nafotila soubor černobílých fotografií. Vznikl tak nástěnný velkoformátový kalendář Balet pro život 2017.

Na focení charitativního kalendáře Balet pro život 2017 se podíleli členové baletu NDM – Isabelle Ayers, Anna-Lena Uth, Rei Masatomi a Yago Catalinas Heredia.

Podstatnou informací je, že část výtěžku (100 Kč) z prodeje kalendáře, který můžete zakoupit za 300 Kč v předprodeji NDM, bude poukázána na konto Kliniky hematoonkologie Fakultní nemocnice v Ostravě.

V listopadu vás také zveme na výstavu fotografií z kalendáře Balet pro život 2017.
Kdy: od 17. listopadu 2016 do 4. ledna 2017
Kde: foyer Divadla Jiřího Myrona (otevřeno vždy 1 hodinu před každým představením)
Vernisáž se uskuteční ve foyeru Divadla Jiřího Myrona dne 17. listopadu 2016 od 17 hodin (před premiérou baletu Dva světy / jeden svět) za přítomnosti fotografů, tanečníků a dalších hostů (Táňa Wajs a smyčcový kvartet).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]