Týden s hudbou (146)
Co přinese tento týden
Zahraničí
Slavnostní koncert k sedmdesátému výročí vzniku Slovenského filharmonického sboru se uskuteční v pátek 19. února v bratislavské Redutě pod vedením Jozefa Chabroně. Sólisty večera budou Katarína Turnerová (harfa), Marek Štrbák (varhany), Kiril Stoyanov a Peter Kosorín (bicí), Katarína Ďurdinová a Katarína Krčmárová (soprán) a Pavol Oravec (tenor).

Balet Slovenského národního divadla připravil scénickou verzi suity pod názvem Slovenské tance – Životy svetiel v choreografii a režii mladé slovenské choreografky Natálie Hořečné. Její současná choreografie, ovlivněná impulsy ze světa, obohatí slovenský tanec o nový, moderní taneční rozměr. Třináct tanců orchestrální suity slovenského skladatele a hudebníka žijícího v New Yorku Petra Breinera má základ v slovenských lidových písních stejně jako podobné suity Bartóka, Dvořáka, Brahmse, Beethovena, Kodályho, Borodina a dalších. Hudba, inspirovaná lidovými písněmi zejména z východoslovenského regionu, je plná barevných kontrastů, energie, neobvyklých instrumentací a humoru. Premiéra se uskuteční v pátek 19. února v Sále opery a baletu v nové budově Slovenského národního divadla.
Praha
Únorová nabídka koncertního cyklu Svátky hudby v Praze potěší zejména milovníky houslí. Přiléhavý podtitul Večer s Paganinim přiláká v úterý 16. února na pódium Koncertního sálu Pražské konzervatoře kromě hostitele Václava Hudečka také dva mladé houslové virtuózy, Jiřího Vodičku a Jana Mráčka, kteří vystupují na scéně klasické hudby nejen jako sólisté, ale i jako přední hráči pražských symfonických orchestrů. Vedle toho uslyšíte i klavíristu Lukáše Klánského, kytaristu Patricka Vacíka či zázračného mladého akordeonistu Martina Kota. Paganiniho houslový skladatelský odkaz bude červenou nití dramaturgie únorového svátku hudby, zazní i skladby Pabla de Sarasateho, Luigiho Legnaniho či Fryderyka Chopina.

V úterý 16. února je v Národním divadle na programu Janáčkova Její pastorkyňa. V roli Kostelničky vystoupí Eva Urbanová, Jenůfu zpívá Dana Burešová, Števu Richard Samek a Lacu Jaroslav Březina, která za ztvárnění této role v brněnské opeře získal nominaci na Cenu Thálie. Dirigentem představení bude Robert Jindra.
Mozartova nedokončená Velká mše c moll je podobně jako jeho slavné Requiem opředena mnoha nejasnostmi. I přes chybějící závěr jsou přívlastky „velká“ či „monumentální“ na místě – svým rozměrem, obsazením a uměleckou náročností patří toto dílo k nejpůsobivějším dílům duchovní hudby vůbec. Symfonický orchestr hl. m. Prahy chce uvedením tohoto díla v kostele sv. Šimona a Judy v úterý 16. února oslavit 260. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta, který během svých pobytů v Praze hrával na varhany i v tomto kostele. Vystoupí Kateřina Kněžíková (soprán), Michaela Šrůmová (mezzosoprán), Martin Šrejma (tenor), David Nykl (bas), Kühnův smíšený sbor se sbormistrem Markem Vorlíčkem a dirigent Misha Katz.
Ztracenou skladbu, kterou společně napsali Wolfgang Amadeus Mozart a Antonio Salieri, našli po více než dvě stě letech pracovníci Českého muzea hudby v Praze. Objev představí muzeum v úterý na tiskové konferenci.
Jako jakýsi předvoj velikonočního času můžeme vnímat druhý únorový koncert Collegia 1704, kdy ve čtvrtek 17. a v pátek 18. února bude Pražská křižovatka patřit Janovým pašijím. Zazní na něm zhudebněný příběh utrpení a ukřižování Ježíše Krista La Passione secondo Giovanniho Alessandra Scarlattiho. Za pozornost stojí i druhý autor zastoupený v programu, Tommaso Traetta, na koncertě zazní jeho Stabat Mater. Jako sólisté vystoupí v tomto programu altistka Julia Böhme (za původně avizovaného kontratenoristu Damiena Guillona) a barytonista Hugo Oliveira.

Písňový večer sólistů Opery Národního divadla se uskuteční v sobotu 20. února. Dana Burešová, Michaela Kapustová, Josef Moravec, Jiří Hájek a Oleg Korotkov zazpívají písně Jaroslava Křičky, Modesta Petroviče Musorgského, Ottorina Respighiho, Maurice Ravela a Richarda Strausse. Spoluúčinkuje orchestr Národního divadla pod vedením Petra Kofroně.
Regiony
Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů se chystá na turné do Indie. Vystoupí jako první český orchestr po padesáti sedmi letech v Indii. Orchestr odehraje dva koncerty, v Bombaji a Kalkatě. Filharmonii bude řídit indický dirigent Debašiš Čaudhrí, který od roku 2001 žije v České republice, se zlínskou filharmonií spolupracuje od roku 2013. Sólistkou Čajkovského Klavírního koncertu bude Jana Čaudhrí. Podobný program, který zazní v Indii, odehraje orchestr s indickým dirigentem před odjezdem i ve Zlíně. Zazní například Čajkovského Koncert pro klavír a orchestr b moll a Dvořákova Novosvětská. Koncert se uskuteční v úterý 16. února, do Indie orchestr odlétá 22. února, bude tam týden.
Filharmonie Brno v programu Čáry a okouzlení nabízí jedinečnou možnost srovnání: tři různá místa na mapě (Francie – Rusko – Morava), tři různé tvůrčí estetiky a týž rok vzniku všech tří skladeb, 1897. Dukasova efektní symfonická báseň Čarodějův učeň na motivy stejnojmenné Goethovy básně, chopinovsky laděný Klavírní koncert fis moll op. 20 Skrjabina v podání brněnského rodáka, klavíristy Jana Vojtka a Janáčkova autobiografická kantáta Amarus na slova Vrchlického básně o mladém mnichovi hynoucím touhou po životě a lásce. Koncerty se uskuteční ve čtvrtek 18. a v pátek 19. února. Pod vedením Petra Vronského vystoupí Jan Vojtek (klavír), Jaroslav Březina (tenor), Ivan Kusnjer (baryton), Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a Filharmonie Brno.
