Týden s hudbou (146)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Slavnostní koncert k sedmdesátému výročí vzniku Slovenského filharmonického sboru se uskuteční v pátek 19. února v bratislavské Redutě pod vedením Jozefa Chabroně. Sólisty večera budou Katarína Turnerová (harfa), Marek Štrbák (varhany), Kiril Stoyanov a Peter Kosorín (bicí), Katarína Ďurdinová a Katarína Krčmárová (soprán) a Pavol Oravec (tenor).

Sbormistr Slovenského filharmonického zboru Jozef Chabroň (foto Ján Lukáš)
Sbormistr Slovenského filharmonického zboru Jozef Chabroň (foto Ján Lukáš)

Balet Slovenského národního divadla připravil scénickou verzi suity pod názvem Slovenské tance – Životy svetiel v choreografii a režii mladé slovenské choreografky Natálie Hořečné. Její současná choreografie, ovlivněná impulsy ze světa, obohatí slovenský tanec o nový, moderní taneční rozměr. Třináct tanců orchestrální suity slovenského skladatele a hudebníka žijícího v New Yorku Petra Breinera má základ v slovenských lidových písních stejně jako podobné suity Bartóka, Dvořáka, Brahmse, Beethovena, Kodályho, Borodina a dalších. Hudba, inspirovaná lidovými písněmi zejména z východoslovenského regionu, je plná barevných kontrastů, energie, neobvyklých instrumentací a humoru. Premiéra se uskuteční v pátek 19. února v Sále opery a baletu v nové budově Slovenského národního divadla.


Praha
Únorová nabídka koncertního cyklu Svátky hudby v Praze potěší zejména milovníky houslí. Přiléhavý podtitul Večer s Paganinim přiláká v úterý 16. února na pódium Koncertního sálu Pražské konzervatoře kromě hostitele Václava Hudečka také dva mladé houslové virtuózy, Jiřího Vodičku a Jana Mráčka, kteří vystupují na scéně klasické hudby nejen jako sólisté, ale i jako přední hráči pražských symfonických orchestrů. Vedle toho uslyšíte i klavíristu Lukáše Klánského, kytaristu Patricka Vacíka či zázračného mladého akordeonistu Martina Kota. Paganiniho houslový skladatelský odkaz bude červenou nití dramaturgie únorového svátku hudby, zazní i skladby Pabla de Sarasateho, Luigiho Legnaniho či Fryderyka Chopina.

Jan Mráček a Václav Hudeček (foto David Peltán)
Jan Mráček a Václav Hudeček (foto David Peltán)

V úterý 16. února je v Národním divadle na programu Janáčkova Její pastorkyňa. V roli Kostelničky vystoupí Eva Urbanová, Jenůfu zpívá Dana Burešová, Števu Richard Samek a Lacu Jaroslav Březina, která za ztvárnění této role v brněnské opeře získal nominaci na Cenu Thálie. Dirigentem představení bude Robert Jindra.

Mozartova nedokončená Velká mše c moll je podobně jako jeho slavné Requiem opředena mnoha nejasnostmi. I přes chybějící závěr jsou přívlastky „velká“ či „monumentální“ na místě – svým rozměrem, obsazením a uměleckou náročností patří toto dílo k nejpůsobivějším dílům duchovní hudby vůbec. Symfonický orchestr hl. m. Prahy chce uvedením tohoto díla v kostele sv. Šimona a Judy v úterý 16. února oslavit 260. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta, který během svých pobytů v Praze hrával na varhany i v tomto kostele. Vystoupí Kateřina Kněžíková (soprán), Michaela Šrůmová (mezzosoprán), Martin Šrejma (tenor), David Nykl (bas), Kühnův smíšený sbor se sbormistrem Markem Vorlíčkem a dirigent Misha Katz.

Ztracenou skladbu, kterou společně napsali Wolfgang Amadeus Mozart a Antonio Salieri, našli po více než dvě stě letech pracovníci Českého muzea hudby v Praze. Objev představí muzeum v úterý na tiskové konferenci.

Jako jakýsi předvoj velikonočního času můžeme vnímat druhý únorový koncert Collegia 1704, kdy ve čtvrtek 17. a v pátek 18. února bude Pražská křižovatka patřit Janovým pašijím. Zazní na něm zhudebněný příběh utrpení a ukřižování Ježíše Krista La Passione secondo Giovanniho Alessandra Scarlattiho. Za pozornost stojí i druhý autor zastoupený v programu, Tommaso Traetta, na koncertě zazní jeho Stabat Mater. Jako sólisté vystoupí v tomto programu altistka Julia Böhme (za původně avizovaného kontratenoristu Damiena Guillona) a barytonista Hugo Oliveira.

Collegium 1704 (zdroj Collegium 1704)
Collegium 1704 (zdroj Collegium 1704)

Písňový večer sólistů Opery Národního divadla se uskuteční v sobotu 20. února. Dana Burešová, Michaela Kapustová, Josef Moravec, Jiří Hájek a Oleg Korotkov zazpívají písně Jaroslava Křičky, Modesta Petroviče Musorgského, Ottorina Respighiho, Maurice Ravela a Richarda Strausse. Spoluúčinkuje orchestr Národního divadla pod vedením Petra Kofroně.


Regiony
Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů se chystá na turné do Indie. Vystoupí jako první český orchestr po padesáti sedmi letech v Indii. Orchestr odehraje dva koncerty, v Bombaji a Kalkatě. Filharmonii bude řídit indický dirigent Debašiš Čaudhrí, který od roku 2001 žije v České republice, se zlínskou filharmonií spolupracuje od roku 2013. Sólistkou Čajkovského Klavírního koncertu bude Jana Čaudhrí. Podobný program, který zazní v Indii, odehraje orchestr s indickým dirigentem před odjezdem i ve Zlíně. Zazní například Čajkovského Koncert pro klavír a orchestr b moll a Dvořákova Novosvětská. Koncert se uskuteční v úterý 16. února, do Indie orchestr odlétá 22. února, bude tam týden.

Filharmonie Brno v programu Čáry a okouzlení nabízí jedinečnou možnost srovnání: tři různá místa na mapě (Francie – Rusko – Morava), tři různé tvůrčí estetiky a týž rok vzniku všech tří skladeb, 1897. Dukasova efektní symfonická báseň Čarodějův učeň na motivy stejnojmenné Goethovy básně, chopinovsky laděný Klavírní koncert fis moll op. 20 Skrjabina v podání brněnského rodáka, klavíristy Jana Vojtka a Janáčkova autobiografická kantáta Amarus na slova Vrchlického básně o mladém mnichovi hynoucím touhou po životě a lásce. Koncerty se uskuteční ve čtvrtek 18. a v pátek 19. února. Pod vedením Petra Vronského vystoupí Jan Vojtek (klavír), Jaroslav Březina (tenor), Ivan Kusnjer (baryton), Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a Filharmonie Brno.

Český filharmonický sbor Brno (foto ČFSB)
Český filharmonický sbor Brno (foto ČFSB)

Světová premiéra nové verze zhruba hodinové pohádky Kocour v botách současného skladatele Jiřího Temla se uskuteční v sobotu 20. února na Malé scéně plzeňského Divadla J. K. Tyla. Jde o dosud největší projekt Lilky Ročákové v roli režisérky, za účasti sólistů opery, dětského sboru a dětského baletu. s klavírním doprovodem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat