Janáčkův máj nabídne Yende i Dyka

Hudební festival Janáčkův máj letos nabídne sólistku milánské La Scaly Pretty Yende, Vojtěcha Dyka či balet na hudbu Karla Kryla, Vladimíra Vysockého a Jacquesa Brela. Připraveno je dvacet koncertů či představení. Některé z nich jsou dnes už vyprodané.

Festival potrvá od 22. května do 11. června. Jednou z největších hvězd bude sólistka milánské opery La Scala osmadvacetiletá jihoafrická sopranistka Pretty Yende. „Pěvkyně z Jihoafrické republiky v Česku vystoupí teprve podruhé. Letos v lednu zpívala v Praze. Připraven je pěvecký recitál za doprovodu Jamese Vaughana,” řekl ředitel Jaromír Javůrek.Jedním z vyprodaných koncertů je vystoupení Ivy Bittové a Vojtěcha Dyka. Vystoupí společně s chlapeckým pěveckým sborem Boni pueri. Koncert bude věnován obětem světových válek. Na programu bude například Requiem 2014 skladatele Aleše Březiny. Vstupenky nejsou ani na závěrečný koncert či vystoupení varhaníka Jaroslava Tůmy v Kostele svatého Václava.

Poprvé se festivalu zúčastní baletní soubor Národního divadla Praha. „Přivezou moderní taneční představení na hudbu Karla Kryla, Vladimíra Vysockého a Jacquesa Brela. Doprovod zajistí originální a vyčištěné nahrávky všech tří jmenovaných umělců,” řekl Javůrek.

Světovou premiéru bude mít na festivalu skladba z pera ostravského jazzmana Borise Urbánka. Napsal ji přímo pro festival. „Hodně jsem nad tím přemýšlel. Chtěl jsem, aby to bylo důstojné. Cítím závazek k festivalu,” řekl Urbánek. Nakonec se vrátil k tématu, které chce zpracovat už delší dobu. Společně s Jaromírem Nohavicou chystá operu inspirovanou starozákonným příběhem Judity, která zachránila židovské město Betulii před dobytím nepřátelským vojskem.

Na festivalu zazní koncertní předehra zatím neexistujícího operního díla. „Předehra bude mít okolo deseti minut. Vykresluje můj pocit z tohoto silného příběhu.“ Dílo zahraje v Domě kultury města Ostravy Janáčkův komorní orchestr.

Informace o koncertech či vstupném zájemci najdou na internetových stránkách festivalu Janáčkův máj.

Festival je součástí projektu Rok české hudby, který vznikl už v roce 1924. Letopočty zakončené čtyřkou jsou od té doby tradičně vnímány nejen v Česku, ale i v zahraničí jako roky české hudby. Záštitu nad nadcházejícím projektem převzali dirigent Simon Rattle a jeho manželka Magdalena Kožená. Rok české hudby zakončí galakoncert světových sólistů s českými profesionálními orchestry v pražské O2 Areně 17. prosince. Koncert připravuje Asociace hudebních festivalů České republiky a Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů České republiky. V rámci programu Rok české hudby 2014 se ale uskuteční zatím zhruba dalších osm set akcí, z toho tři sta v zahraničí.

Foto Tim Fox

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]