Paavo Järvi miluje Dvořáka

Dirigent dnešního závěrečného koncertu festivalu Pražské jaro Paavo Järvi má podle svých slov velmi vřelý vztah k české hudbě, zejména k tvorbě Antonína Dvořáka. Právě jeho Symfonie č. 8 G dur, „Anglická” bude posledním prezentovaným dílem celého festivalu, které Järvi v Obecním domě provede jako čestný dirigent s Frankfurtským rozhlasovým symfonickým orchestrem.

„Já Dvořáka zkrátka miluju, můj otec měl rád českou hudbu a denně jsme ji poslouchali. Slyšet Dvořáka pro mě znamená návrat do dětství i vzpomínku na otce,” řekl Järvi pocházející z estonského Tallinu, odkud se v roce 1980 přestěhoval do USA.

Dvořákovu symfonii, která byla při svém uvedení v Londýně roku 1890 označena kritikou jako „dílo velké svěžesti a půvabu”, bude prý Järvi, žák Leonarda Bernsteina, hrát s respektem k české hudbě. „Vyžaduji po orchestru méně německého přístupu a oproti mým předchozím provedením více české odlehčenosti,” uvedl.Do Smetanovy síně Obecního domu se Järvi vrátí po mnoha letech, v roce 1994 zde vystupoval poprvé se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK. „Pamatuju si vstřícné publikum a krásnou akustiku v sále,” sdělil.

Järvi, který v současné době pracuje spolu s Frankfurtským rozhlasovým symfonickým orchestrem na kompletní nahrávce děl Antona Brucknera a Carla Nielsena, byl před časem stálým hostem České filharmonie. „Moc se mi to zamlouvalo, ale patnáct let jsem byl jen hostujícím dirigentem u různých orchestrů, hrál sto koncertů ročně, ale není možné stále žít v hotelových pokojích. Rozhodl jsem se najít si jeden orchestr pro dlouhodobější spolupráci,” uvedl Järvi, který v této sezoně diriguje mimo jiné Mnichovskou a Vídeňskou filharmonii.

V úvodní části závěrečného večera Pražského jara zazní Houslový koncert D dur Johannese Brahmse v provedení americké houslistky Hilary Hahn. „Tento koncert již na turné hraju dlouho, takže myslím, že jsem jako jeho interpretka prošla určitým vývojem a odrazí se v něm mé zkušenosti,” podotkla Hahn, která byla v deseti letech přijata na prestižní Curtis Institute ve Filadelfii, kde byla žačkou Jaschy Brodského. „Právě on mě Brahmsův koncert naučil,” dodala.

Foto E. L. Hubbard

O+
O+

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]