Janáček ročně láká do Hukvald tisíce turistů
Místa spjatá se skladatelem Leošem Janáčkem, od jehož narození letos 3. července uplyne sto šedesát let, přilákají ročně tisíce turistů. Navštěvují jeho muzeum v rodných Hukvaldech na Frýdecko-Místecku či se pěšky vydají po Janáčkově chodníčku, třeba k lavičce, kde rád sedával. Slavný umělec láká výpravy z celého světa. Nejčastěji Němce a Rakušany, jezdí ale lidé i z Japonska a Austrálie.
Správce a průvodce Janáčkovým památníkem v Hukvaldech David Jurečka ročně přivítá a provede až dva tisíce pět set návštěvníků. Památník sídlí v domě, který skladatel na sklonku života koupil. Trávil v něm částečně posledních sedm let života. „Předtím od jedenácti let bydlel v Brně. Hukvaldy rád navštěvoval, bral je jako své letní sídlo,” řekl Jurečka.Provoz muzea, které má jen jednoho zaměstnance, financuje Nadace Leoše Janáčka v Brně. Návštěvníci platí vstupné od dvaceti do sedmdesáti korun. Často přicházejí i zahraniční turisté. „Občas celé výpravy. Janáček je v zahraničí hodně uznávaný. Jezdí k nám hudebníci, kteří jej hrají a zajímají se o jeho život,” uvedl Jurečka. Kromě domácích návštěvníků nejvíce turistů přijíždí z Německa a Rakouska. „Byli tady ale i Japonci, Australané, Američani a další. Jezdí lidé z celého světa,” konstatoval.
Řada návštěvníků podle něj přichází v turistickém oblečení. Mnozí totiž neodolají a vydají se po Janáčkově chodníčku. Turistická stezka spojuje místa, která Janáček rád navštěvoval. Kromě hojně navštěvované obory a zříceniny hradu Hukvaldy mohou turisté zavítat i k Janáčkově lavičce. „Umístěna je už roky na Janáčkově kopci. V mapách je pojmenovaný jako Zadní Babí hora,” řekl Jiří Strakoš z Klubu českých turistů Hukvaldy.
Turisté pečují o stezku i lavičku. „Na stejném místě Janáček sedával. Tento kousek lesa si koupil a měl tady pěkný výhled. Od té doby ale les povyrostl a výhled zakryl,” uvedl Strakoš. Na desce, která je součástí posezení, si mohou návštěvníci přečíst část dopisu, který Janáček v roce 1916 poslal představitelům rodné obce. „Jestli jsem ve světě něčím, připisuji to vždy krásám a životu naší obce. Čím duši naplníš, tím překypuje,” uvádí pamětní deska.
Celá turistická stezka měří téměř devět kilometrů a turisté ji hojně využívají. „Část lidí ji projde celou. Většina ale jen části,” řekl Strakoš. Každý rok ale dvakrát turisté a obec pořádají pochod Po zarostlém chodníčku. Pojmenovaný je po cyklu patnácti klavírních skladeb Leoše Janáčka. Účastní se jej až pět set lidí.
Obec Hukvaldy, která stezku spravuje, se stará i o rodnou světničku slavného rodáka a umělce. V domě, kde se Janáček narodil, dnes sídlí informační centrum. V rodné světničce uvidí návštěvníci dokumenty spojené se životem Leoše Janáčka. Ročně místnost navštíví zhruba tisíc lidí, vstup do ní je bezplatný.
Janáček se narodil 3. července 1854 v Hukvaldech a o sedmdesát čtyři let později zemřel v Ostravě. Dodnes je světově uznávaným hudebním skladatelem klasické hudby. Je ceněn především pro nezvyklou melodiku, vycházející z lidové hudby moravských regionů, zejména Slovácka a Lašska.
Foto archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]