V novém tanečním představení zazní hudba deseti českých autorů
Deset let činnosti oslaví umělecké sdružení ProART novým představením Motion Scores (Pohybové partitury). Umělecký vedoucí a tanečník Martin Dvořák oslovil dalších devět tvůrců, aby společně vytvořili na hudbu českých skladatelů minulého století deset krátkých choreografií. Projekt tak zároveň uctí Rok české hudby.Premiéra bude na podzim, už v létě ale mohou zájemci vidět pracovní verzi. Poprvé je divadelníci nechají nahlédnout do choreografické dílny v sobotu 26. července v brněnském Divadle na Orlí, podruhé 3. srpna v Experimentálním prostoru NoD v Praze. Oba večery tvoří součást festivalu ProART, který se v Brně a Praze koná vždy na přelomu července a srpna.
Původní záměr byl zmapovat v jednom večeru vývoj české hudby od jejích počátků k dnešku, ale v obavě z přílišné roztříštěnosti se nakonec záběr zúžil jen na dvacáté století. „Současná hudba dnešních autorů je už natolik stylově nesourodá, že by výsledek mohl připomínat spíše pohádku o pejskovi a kočičce, když pekli dort,” uvedl choreograf Martin Dvořák.
Mezi deseti vybranými skladateli jsou „prominenti” Leoš Janáček, Bohuslav Martinů a Antonín Dvořák – byť ten většinu života prožil v devatenáctém století. Následují Josef Bohuslav Foerster, Vítězslav Novák a Josef Suk. Celou sestavu završují předčasně zesnulí tvůrci Hans Krása, Pavel Haas, Jaroslav Ježek a jako jediná žena Vítězslava Kaprálová.
Choreografové pocházejí z různých zemí. Například Ježkovu hudbu použije Malajec, Haasovu Brit a Dvořákovu Němka. Většinou jde o krátké komorní skladby. „Mě osobně nejvíce zajímá ta rozmanitost tvůrčích přístupů a vizí, jak choreograficky uchopit naši vážnou hudbu,” uvedl Dvořák.
Foto Martin Šandera
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]