Nový dvořákovský dokument na hranici patosu a dobrého vkusu
Devět skic Antonína Dvořáka – tak se jmenuje nový dokumentární film kanadské režisérky Barbary Willis Sweete, nositelky tří televizních Cen Emmy, Gemini Awards a tří nominací na cenu Grammy. Barbara Willis Sweete je také autorkou režie některých přenosů z newyorské Metropolitní opery. Při tvorbě tohoto dokumentu dostala podle ředitele České filharmonie Davida Marečka zcela volný prostor, a zda se tato volba filharmonii skutečně vyplatila, zůstává otázkou.
Dokumentární film se totiž pohybuje na hranici několika filmových žánrů a také není zcela jasné, jaké je jeho skutečné sdělení. Jedná se o pohled na dirigenta Jiřího Bělohlávka, který nazkoušel, provedl a nahrál s Českou filharmonií všech devět symfonií a tři instrumentální koncerty Antonína Dvořáka.Zároveň se ale Barbara Willis Sweete zaměřuje na jednotlivé hráče orchestru, zejména pokud mezi nimi existují nějaké rodinné vazby nebo pokud se jedná o výraznější osobnosti. Tito hráči pak odpovídají na režisérčiny otázky pátrající po jejich vztahu k hudbě a ke Dvořákovi. Vedle toho se tito interpreti setkávají s muzikologem Davidem Beveridgem, který je jakýmsi odborným průvodcem celého filmu. S Beveridgem rozmlouvá i Jiří Bělohlávek.
Další polohou filmu je jakási edukativní linie, v rámci které navštěvuje Jiří Bělohlávek místa s Antonínem Dvořákem spojená, mluví s povolanými osobam,i a dozvídá se tak o skladateli nové informace. To vše podkresluje úžasná Dvořákova hudba samozřejmě v nové souborné nahrávce České filharmonie.V oficiálních textech umístěných na webových stránkách České filharmonie je film označován jako časosběrný dokument. K takovému žánru ale film inklinuje pouze tehdy, mapuje-li průběh vzniku souborné nahrávky České filharmonie a i v tomto případě je výraz časosběrný částečným eufemismem. Vedle toho, podle údajů, které se uvádí, probíhalo natáčení filmu v letech 2012–2013, kdežto nahrávky vznikaly v letech 2010–2014. Je pochopitelné, že kanadská režisérka nemohla trávit s filharmoniky více času, než bylo nezbytně nutné k natočení dokumentu. A tento fakt není třeba nikterak zastírat.Kam tedy režisérka filmu míří se svým sdělením? Podle jejích slov, která pronesla na nahrané zdravici při premiéře filmu (v pozadí s panoramaty Pražského hradu), se jedná o pohled Kanaďanky na Dvořákova génia, českou kulturu a vztah českých hudebníků ke Dvořákovi. A v tom může být trochu problém. Při sledování dokumentu se Barbaře Willis Sweete nemůže upřít určitý originální pohled na české chování, mentalitu a hudebnost. Nicméně, co cizincům může připadat zajímavé a vtipné, může být pro Čechy běžné, nic neříkající a trapné. V tomto případě myslím snahy o originální pohled na jednotlivé hráče orchestru, jejichž portréty se občas povedly, jindy vyšly podivně nebo zcela do ztracena.Ve filmu se také vyskytuje několik velmi nepřirozených momentů, a sice když hráči orchestru byli nuceni přirozeně konverzovat s muzikologem Davidem Beveridgem nebo i mezi s sebou. Přitom se jednalo o zcela zbytečně vynucené situace.Opravdu efektní a obrazově zajímavé byly záběry na krajinu, dvořákovská místa nebo různé osobnosti za doprovodu Dvořákovy hudby. V tomto ohledu se Barbara Willis Sweete projevila jako skutečná filmová režisérka s velkým smyslem pro obrazové drama s pouhým náznakem příběhu. Vynikající byla i kamera a film tak místy připomínal filmový esej, nikoli dokumentární film. Velmi zajímavé bylo prolínání obrazů z Dvořákovy doby (zejména fotografií) s jejich současnými podobami, například prolnutí dobové fotografie Antonína Dvořáka sedícího na Vysoké na lavičce při krmení holubů se stejně naaranžovanou situací s jeho žijícím vnukem Antonínem Dvořákem III. Některé momenty filmu se však v celé své kráse pohybují na hranici patosu. To se stane, když se spojí dohromady několik národních symbolů jako například Česká filharmonie, Antonín Dvořák a známé pohledy na pražská panoramata.Co je na filmu velmi pozoruhodné, je určité napětí, svižnost vyprávění a dramatičnost; jakási emocionální rovina celého filmu. Toto jsou vlastnosti typické spíše pro filmové vyprávění – v případě tohoto dokumentu brání v každém případě divákovi, aby se nudil. Přestože může mít z filmu jinak rozporuplné pocity.
Skutečně zajímavé jsou pak rozhovory s Jiřím Bělohlávkem, který popisuje svůj způsob práce dirigenta a vyznává se ze svého vztahu k Dvořákovi. Jeho nepředstíraný zájem o Dvořáka a zcela přirozené vystupování jsou velmi pozitivní stránkou celého filmu.Otázkou zůstává, nakolik se původně mělo jednat o „PR“ film pro Českou filharmonii a její nový dvořákovský komplet. Není pochyb o kvalitě a významu této nahrávky a také o významu spojení jména dirigenta Jiřího Bělohlávka se skladatelem Antonínem Dvořákem. Nahrávka je bezesporu jedním z nejvýznamnějších počinů filharmonie za poslední desetiletí. Jakou roli měl ale v tomto procesu sehrát i dokumentární film? Pokud se má jednat pouze o propagační snímek, pak klesá hodnota jeho významu na minimum.
Hodnocení autorky recenze: 65 %
Devět skic Antonína Dvořáka
Režie: Barbara Willis Sweete
Vydalo Decca Classics 2014
Slavnostní uvedení filmu 3. září 2014 kino Světozor Praha
(televizní premiéra 25. 10. 2014 ČT art)
Foto Rhombus Media
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]