S FOK se v Praze loučil francouzský dirigent Baudo
Po pětapadesáti letech spolupráce se ve středu 8. října v téměř zaplněné Smetanově síni pražského Obecního domu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK loučil sedmaosmdesátiletý francouzský dirigent Serge Baudo. Při této příležitosti na úvod večera převzal cenu České hudební rady z rukou jejího ředitele Jaromíra Javůrka. Program se Symfonií d moll Césara Francka a výběrem z Utrpení sv. Šebestiána Clauda Debussyho zazní na stejném místě ještě 9. října. „FOK bylo jeho první zahraniční angažmá, většina dnešních členů orchestru ještě nebyla na světě. V případě Bauda a FOK i Prahy to byla láska na první pohled,” uvedl ředitel orchestru Daniel Sobotka.
„Cítím velké emoce. Cena České hudební rady patří mezi významná ocenění mého života, děkuji za mnoho krásných let ve vaší zemi,” sdělil aplaudujícímu publiku Baudo, který byl v letech 2001 až 2006 šéfdirigentem FOK.
Dirigent Baudo je podle prohlášení České hudební rady dlouhodobě spjat s tuzemskou kulturou a stal se autoritou pro interpretaci francouzského impresionismu a francouzské hudby vůbec. Přispěl k rozšíření znalostí českých orchestrů i publika o významnou evropskou hudební kulturu jak v koncertní, tak nahrávací praxi.
Ceny České hudební rady jsou udělovány výjimečným osobnostem nebo organizacím za dlouhodobou činnost a propagaci české hudební kultury od roku 1994. V minulosti byly oceněny takové osobnosti jako dirigenti Sir Charles Mackerras, Zdeněk Košler, Jiří Kout, Zdeněk Mácal, z interpretů například Ivan Moravec, Due Boemi di Praga, ale také třeba Spirituál kvintet nebo Iva Bittová. Ceny jsou doprovázeny dílem některého českého výtvarníka, tentokrát je to grafika Karla Demela.
Koncert s Franckovou Symfonií d moll a výběrem z Utrpení sv. Šebestiána Debussyho nabídl tentýž program, s nímž v roce 1959 na stejném místě Baudo začínal své první zahraniční angažmá. Jako hosté se dnes představili Kateřina Kněžíková (soprán), Jana Wallingerová (mezzosoprán), Jana Sýkorová (mezzosoprán) a Kühnův smíšený sbor se sbormistrem Markem Vorlíčkem.
Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK je po České filharmonii druhým největším symfonickým tělesem v České republice. Za osmdesát let činnosti se před Pražskými symfoniky vystřídala plejáda světových dirigentů, orchestr doprovázel mnoho slavných sólistů, nahrával pro film. FOK, který má domovskou scénu v Obecním domě, byl založen v říjnu 1934 (někdy se uvádí 10. října), datum je ale nejisté, protože archiv tělesa shořel za druhé světové války. FOK je příspěvkovou organizací pražského magistrátu. Hospodaří s více než sto miliony korun, z nichž přibližně osmdesát přispívá magistrát. Předchozí vedení poslední roky bojovalo s kolísavým snižováním dotací.
Foto FOK
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]