Dvořákova Praha spustila předprodej prvního ze svých koncertů v příštím roce

Tak jak tomu bylo už loni, festival Dvořákova Praha i letos zahajuje vánoční předprodej na první z koncertů dalšího ročníku.V sobotu 19. září 2015 se v pražském Rudolfinu představí proslulý evropský orchestr Tonhalle-Orchester Zürich, jenž má za sebou úctyhodnou sto padesátiletou tradici. Těleso bude před festivalovým publikem řídit mladý dirigent Lionel Bringuier, který povede mladé, přesto špičkové sólisty: houslistku Lisu Batiashvili a violoncellistu Gautiera Capuçona. V jejich podání zazní Dvojkoncert pro housle a violoncello Johannese Brahmse. Na programu nebude chybět dílo Antonína Dvořáka, konkrétně jeho slavná Symfonie č. 8 G dur. V kontrastu s romantickým programem zazní v úvodu večera koncertní předehra pro orchestr Con Brio současného německého autora Jörga Widmanna.

Vstupenky za zvýhodněné předvánoční ceny a také poukázky v dárkovém balení platné na kterýkoli z festivalových koncertů je možné zakoupit od včerejška, a to i online. Kompletní program osmého ročníku Dvořákovy Prahy bude slavnostně zveřejněn 25. března 2015.

Tonhalle-Orchester Zürich se řadí mezi nejstarší orchestry evropského kontinentu. Jeho bohatá historie sahá až do roku 1868 a je spojena se jmény mnoha vynikajících dirigentských osobností, které stály v jeho čele (mimo jiné Rudolf Kempe, Charles Dutoit, Christoph Eschenbach a David Zinman). Pravidelně spolupracuje se sólisty, kteří patří k současné interpretační špičce: Joshua Bell, Alfred Brendel, Julia Fischer, Hélène Grimaud, Gidon Kremer, Radu Lupu, Yo-Yo Ma, Maria João Pires a mnoho dalších. Diskografie Tonhalle-Orchester Zürich zahrnuje více než čtyřicet titulů.

Orchestr vede dirigent Lionel Bringuier, který má na svém kontě přes svůj nízký věk pozoruhodnou řadu dirigentských zkušeností a úspěchů. Působil u Los Angeles Philharmonic  a Orquesta Sinfónica de Castilla y León, vystupuje s prestižními tělesy jako Cleveland Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, Bamberger Symphoniker či BBC Symphony Orchestra. Je velkým propagátorem soudobé hudby a ve světové premiéře již uvedl množství děl současných autorů (Esa-Pekka Salonen, Bruno Mantovani, Philippe Fénelon, Eric Tanguy a jiní).

Gruzínská houslistka Lisa Batiashvili patří k nejuznávanějším sólistkám mladší generace. Hře na housle se věnuje od svých čtyř let. Je laureátkou Echo Klassik Awards, MIDEM Classical Awards či Mezinárodní houslové soutěže Jeana Sibelia v Helsinkách. Její virtuozita vynikla po boku takových orchestrů jako Berlínští filharmonikové, Staatskapelle Dresden, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Royal Concertgebouw Orchestra a jiné. Batiashvili, jež zakotvila u prestižního labelu Deutsche Grammophon, hraje na nástroj Guarneriho del Gesù z roku 1739.Mladý virtuóz Gautier Capuçon je považován za jednoho z nejvýraznějších violoncellistů své generace. Vydává u značky Erato (Warner Classics). Jako sólista vystupuje po boku prestižních orchestrů jako London Symphony Orchestra či Berlínští filharmonikové a hvězdných dirigentů v čele s Johnem Eliotem Gardinerem, Danielem Barenboimem anebo Valerijem Gergijevem. Capuçon se na Dvořákově Praze neobjeví poprvé. V roce 2009 zde s velkým ohlasem provedl Dvořákův Violoncellový koncert h moll a roku 2012 se podílel na interpretaci Beethovenova Trojkoncertu.

Foto Sammy Hart / DG, M. Tammaro

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]