S Bostonskou filharmonií mladých do Prahy přijíždí i Natalia Gutman

3. ročník koncertního cyklu Musica Orbis je zaměřen již tradičně na prestižní mládežnické soubory a mladé nadějné sólisty. S Bostonskou filharmonií mládeže – Boston Philharmonic Youth Orchestra, která bude s odlišným programem účinkovat na dvou koncertech  Musica Orbis, ale  zahraje 16. června v Obecním domě  špičková virtuoska světového renomé, violoncellistka Natalia Gutman. Na druhém koncertě 18. června v Rudolfinu se představí nadějný mladý violoncellista Jonah Ellswoth. Návštěvníkům obou koncertů cyklu Musica Orbis se tak nabízí příležitost porovnat mistrovství zkušené světoznámé sólistky a nadějného mládí. Oba koncerty řídí dirigent Benjamin Zander.Orchestru, který předchází pověst brilantního mládežnického tělesa a jehož vznik podpořily nejvýznamnější osobnosti hudebního světa, jako např. violoncellista Yo-Yo Ma či dirigent Sir Simon Rattle, budou patřit hned dva koncerty cyklu Musica Orbis (16. a 18. června). Boston Philharmonic Youth Orchestra bude na obou koncertech řídit charismatický dirigent Benjamin Zander, který stál u založení orchestru a pod jehož vedením se orchestr zařadil velice rychle mezi světovou špičku a začal sklízet vynikající kritiky. Mládežnický orchestr Bostonské filharmonie do Prahy přiváží dva odlišné programy, ale na obou dává prostor sólovému violoncellu, snad i proto, že sám Benjamin Zander je vystudovaný cellista.

Na prvním z koncertů (16. června  Smetanova síň Obecního domu)  zazní energická Slavnostní předehra Dmitrije Šostakoviče a poté Bartókův virtuózní Koncert pro orchestr – jeden z vrcholů orchestrálního repertoáru. Ve druhé části koncertu  zahraje legendární ruská violoncellistka Natalia Gutman slavný Dvořákův Druhý violoncellový koncert h moll.

„Věřím, že milovníci krásné hudby ocení tento program, zvláště když budou mít vzácnou příležitost slyšet jednu z největších violoncellistek dvacátého století, hrající nádherný koncert svého milovaného skladatele.“,uvedl dirigent Benjamin Zander.

Renomovaná umělkyně Natalia Gutman, často ve své kariéře označovaná jako „královna cella“  studovala u Mstislava Rostropoviče na Leningradské konzervatoři. Ameriku oslnila vystoupením v Carnegie Hall, po návratu do Moskvy jí však sovětské autority znemožnily na dalších 10 let mezinárodní kariéru. V Sovětském svazu ovšem její hvězda stoupala – koncertovala i nahrávala se špičkovými dirigenty i hudebníky, ale mezinárodní kariéru mohla rozvíjet až od roku 1978 – od té doby koncertovala v nejprestižnějších sálech světa, spolupracovala se světovými dirigenty.V současné době je Gutman profesorkou na Moskevské konzervatoři, na Vídeňské konzervatoři a na Scuola di Musica di Fiesole v Itálii. Kromě toho vede po celém světě vyhledávané mistrovské třídy. Její koncertní čas je rozdělen mezi vystoupení v Evropě, na Dálném východě, v Jižní Americe a ve Spojených státech amerických.

Na programu druhého koncertu (18. června Dvořákova síň Rudolfina) je Mozartova předehra k Figarově svatbě, Schönbergových Pět kusů pro orchestr, druhá suita z Ravelova baletu Dafnis a Chloé a Straussův Don Quixote. Sólového partu v něm se ujme  nadějný, teprve dvacetiletý Jonah Ellsworth.Jak říká dirigent Zander: „Tento program je extrémní výzvou i pro špičkový profesionální orchestr, ale mohu vám slíbit, že jej zahrajeme tak krásně, že budete pohnuti ve svých srdcích!“

K tomu, jak vidí své mladé hráče, se kterými v krátké době dosáhl velkých úspěchů a kteří se představí v Praze, dirigent Benjamin Zander uvedl: „Je to 120 brilantních, vášnivých, zanícených – zkrátka báječných muzikantů ve věku 11–21 let. Každou sobotu odpoledne se nahrnou do krásného bostonského sálu a po čtyři hodiny se věnují co možná nejintenzivnějšímu zkoušení. Všichni jsou vynikajícími instrumentalisty na předních středních školách a konzervatořích v Bostonu a okolí. Rozvíjejí zde svého ducha, svou sebedůvěru, schopnost komunikovat mezi sebou navzájem i s posluchači. V jistém smyslu představují utopický svět, v němž se mladým lidem dostalo nástrojů a svobody být vším, čím býti chtějí. Nemohou se dočkat, až budou s vámi moci sdílet to, co objevili o hudbě a o životě. A nepochybuji, že budete v jejich přítomnosti pohnuti, uchváceni a inspirováni.“

Foto Musica Orbis 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]