Ve zvonařské dílně v Brodku vzniká ročně stovka zvonů
Ve věžích kostelů v Jihoafrické republice, v Austrálii či v Japonsku se houpají zvony pocházející z dílny v Brodku u Přerova. Tajemství odlévání zvonů se zde předávalo z generace na generaci. Tradici založil v roce 1950 Josef Dytrych, od jehož smrti uplyne v těchto dnech padesát let. Nad výrobou zvonů bdí nyní jeho vnučka a zároveň představitelka třetí rodinné generace Leticie Vránová-Dytrychová. Brodecká zvonařská dílna se řadí mezi největší zvonařské firmy v České republice.
„Od založení dílny jsme vyrobili u nás dosud přes osm tisíc sedm set zvonů. Nyní ročně v dílně vyrábíme kolem stovky kusů kostelních zvonů, mluvíme o hmotnosti od 100 do 1000 kilogramů. K tomu ročně vyrábíme kolem pěti tisíc miniaturních zvonečků. Poptávka po zvonech stále je, práci máme pořád,” řekla Leticie Vránová-Dytrychová. Doplnila, že dílna zaměstnává v současné době deset lidí.
Leticie Vránová-Dytrychová převzala dílnu po své mamince Marii Tomáškové Dytrychové, která po smrti rodičů převzala rodinné otěže v osmdesátých letech minulého století. Ta již dříve řekla, že první zvon její otec vyrobil, když jí bylo šest let. Zvonu v Brodku totiž puklo srdce a otec, který do té doby pražil kávu a vyráběl kliky do dveří, se rozhodl v roce 1949 vyrobit nový. „Řekl, že do roka a do dne zvon znovu zazvoní. Na 1. máje 1950 se doopravdy z věže kostelíka rozezněl,” uvedla tehdy zvonařka, která výrobě zvonů zasvětila celý svůj život. Kvůli obrovskému zájmu obcí, jejichž věže kostela byly po válce prázdné, začal tři roky výrobu zvonů pilně studovat. A poté začal zvony vyrábět naplno.
Podle jeho vnučky se výroba zvonů od té doby změnila. „I když stále držíme technologii šestnáctého století, kdy se forma vyrábí hliněná, v mnoha ohledech se již výroba modernizovala. Týká se to dovozu materiálu, také manipulace s formami už není ruční, ale elektrická. Když se dělá výzdoba zvonů, některé znaky se dají digitálně zpracovávat. Využíváme technologii, protože je rychlejší, doba je rychlá a hektická a zákazníci jsou nedočkaví. Nyní jsme schopni zvon do osmi týdnů vyrobit a zavěsit, tenkrát se zvony vyráběly podstatně déle,” doplnila zvonařka.
Zvony z brodecké dílny se houpají v kostelech po celém světě. Jejich tóny mohou slyšet lidé v Japonsku, USA, JAR, Kanadě, Austrálii, Itálii či v řadě evropských zemí. Z dílny pochází také jedna z největších zvonkoher ve střední Evropě s dvaadvaceti uměleckými zvony, jež zdobí náměstí v Brodku u Přerova.Pocházejí odtud také zvony určené pro vídeňskou filharmonii, které byly lity jako hudební nástroje či zvon určený jako dar papeži Janu Pavlu II., který byl na návštěvě Česka v roce 1990. Odlity zde byly také zvony, které jsou nyní zavěšeny ve věži katedrály svatého Víta či sedm zvonů určených pro katedrálu svatého Martina v Bratislavě.
Foto Iva Najďonovová
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]