V Plzni začíná Mezinárodní baletní soutěž
V Plzni se koná ode dneška do konce týdne v Novém divadle V. Mezinárodní baletní soutěž, která je současně XV. soutěžní přehlídkou tanečních umělců České republiky. Své umění změří na sedm desítek profesionálních tanečníků z České republiky, Slovenska, Maďarska, ale i z Rakouska, Polska či Jižní Koreje. Soutěž vyvrcholí v neděli slavnostním Gala večerem, kde se představí laureáti soutěže a jako hosté domácí tanečníci Jarmila Dycková a Richard Ševčík, kteří zatančí Adagio z baletu Arama Chačaturjana Spartakus. Diváci se mohou těšit nejen na tento Gala večer, ale i na jednotlivá soutěžní kola, která mohou navštěvovat od čtvrtečního večera.
V roce, kdy je Evropským hlavním městem kultury, se v Plzni koná Mezinárodní baletní soutěž poprvé v historii. Výkony soutěžících hodnotí pětičlenná mezinárodní odborná porota ve složení první sólista a profesor pařížské Opery Cyrille Atanassoff, primabalerína Národního divadla v Praze a pedagožka Hana Vláčilová, první sólista Bavorského státního baletu v Mnichově Lukáš Slavický, primabalerína a baletní mistr Slovenského národního divadla v Bratislavě Nora Gallovičová, předsedou poroty je choreograf a režisér Libor Vaculík.
Soutěž je rozdělena do dvou kategorií – Junior, kategorie B pro žáky a studenty profesionálních baletních škol a kategorie A – Senior pro profesionální tanečníky v angažmá. Z plzeňského divadla se do kategorie A přihlásilo hned 6 soutěžících – Michal Kováč (spolu s partnerkou mimo soutěž Kristýnou Piechaczkovou), Ondřej Martiš, Grzegorz Moloniewicz (spolu s partnerkou mimo soutěž Janou Schweitzerovou), Archie Sladen, Lýdie Švojgerová a Kristýna Venená. V mladší kategorii se objeví bývalí žáci Baletní školy Divadla J. K. Tyla, nyní studenti pražské taneční konzervatoře Barbora Lahučká a Kristián Pokorný.
„Interpretační soutěže mají pro naše studenty i profesionály nezastupitelnou úlohu. Umožňují bezprostřední konfrontaci výsledků práce odborných škol a práce baletních souborů v divadlech v mezinárodním měřítku. Přinášejí také možnost výměnných učebních pobytů a stáží, účasti na galakoncertech, nabídky do angažmá u nás i v zahraničí a pozvání na světové soutěže. V uplynulých letech tam získávali naši tanečníci významná ocenění: Paříž, New York, Helsinky, Varna, Jackson, Ósaka nebo Moskva,“ podotýká k tomu šéf plzeňského baletu Jiří Pokorný.
Soutěž má význam i pro Plzeň samotnou. Přivede do města účastníky z domova i zahraničí, jejich pedagogy i kolegy. A prostřednictvím baletního umění se tak do jejich povědomí dostane i kultura celé západočeské metropole.
Taneční sdružení ČR pořádá každoroční Soutěžní přehlídku tanečního umění ČR od roku 1990, přičemž se střídá její interpretační, choreografická a inscenační část: 1990, 1994, 1997, 2000 – interpretační (v Praze a Brně) a v letech 2003, 2006 a 2009 jako Mezinárodní baletní soutěž Brno; 1991, 1995, 1998, 2001 – choreografická (v Bratislavě, Olomouci a Plzni) a v letech 2007 a 2010 jako Mezinárodní choreografická soutěž Plzeň a v letech 1992, 1996, 1999, 2002, 2005, 2008 a 2011 – inscenační část.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]