Verbuňk se už 10 let pyšní zápisem na seznam UNESCO
Před deseti lety, 25. listopadu 2005, byl slovácký tanec verbuňk a slovenská fujara spolu s dalšími jednačtyřiceti projevy tradiční lidové kultury ze všech koutů světa zařazeny na seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO.
Pro Českou republiku i pro Slovensko to byl první zápis na tento seznam. V roce 2010 tento seznam rozšířily masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a sokolnictví, které na zápis navrhlo jedenáct zemí včetně České republiky, a o rok později jízdy králů na jihovýchodě České republiky.
Seznam nehmotného dědictví zahrnuje různé zvyky, tradice nebo kulturní události. Ve zdůvodnění, které zápis verbuňku doprovázelo, UNESCO ocenilo tanec pro jeho vysokou uměleckou úroveň a označilo ho za výraz kulturní identity jeho oblasti, tedy Moravského Slovácka.
U fujary, která tvoří součást tradiční kultury středního Slovenska, UNESCO zdůraznilo rovněž její vysokou uměleckou hodnotu.
Verbuňk je starý tanec, který býval na Moravském Slovácku výrazem vzdoru proti verbování na vojnu. Znalci ho charakterizují jako mužský, skočný, improvizovaný tanec, jehož neoddělitelnou součástí je zpěv. Plní řadu rolí, mezi něž patří i „namlouvací” funkce, kdy se muž předvádí před ženami. V jednotlivých regionech se tanec liší například množstvím tanečních figur i držením těla. Dodnes se tančí na hodech, tanečních zábavách či svatbách.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]