Filharmonie Brno doprovodí pod taktovkou Tomáše Netopila Sharon Bezaly se zlatou flétnou

Jubilující Filharmonie Brno tento týden přivítá v rámci večera s názvem Východní flétna dva významné hosty. Pod taktovkou Tomáše Netopila, který patří ke světové dirigentské špičce, zazní flétnový koncert The Deceitful Face of Hope and of Despair (Svůdná tvář naděje a zoufalství) jedné z nejvýznamnějších současných skladatelek Sofie Gubajduliny. Sólistkou večera bude izraelská flétnistka Sharon Bezaly hrající na příčnou flétnu z 24karátového zlata, altovou a basovou flétnu. „Bezaly byla skladba napsána na míru a fakt, že flétnový koncert zazní právě v jejím podání, dodává tomuto provedení punc autenticity a zároveň mimořádné události,“ dodává ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. V druhé půli večera zazní Píseň o zemi Gustava Mahlera – niterná symfonie na texty ze sbírky Čínská flétna. Pěvecké party budou patřit altistce Janě Sýkorové a tenoristovi Kor-Jan Dusseljee. „Mahlerova hudba je natolik silná, barevná, grandiózní a přitom niterná, že osloví opravdu široké spektrum posluchačů“, těší se Tomáš Netopil. Koncert bude uveden 14. a 15. ledna od 19.30 hodin v Janáčkově divadle.

Filharmonie Brno zve v jubilejní 60. sezoně na orchestrální monumenty stěžejních symfoniků 19. a 20. století – Berlioze, Mahlera, Strausse a Šostakoviče – ve spojení s moderními koncerty světové skladatelské elity (Lutosławski, Schnittke, Gubajdulina, Widmann). Oslava kulatého výročí jejího založení je nejen retrospektivním pohledem, ale zároveň také potvrzením nové moderní dramaturgie. Filharmonie přivítá celou řadu výjimečných sólistů i dirigentů, jako například Alinu Pogostkinu, Davida Greilsammera, Case Scaglioneho či Petra Altrichtera.

„Nebojíme se riskovat, otevírat našim posluchačům uši a snažit se je vtáhnout do současného světového hudebního dění. Není to cesta experimentu, ale rozpínání hranic klasické hudby blíž k dnešní době. Máme radost, že nás publikum na neprošlapaných cestách následuje“, vysvětluje dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. „Výkladními skříněmi“ aktuální sezony jsou především orchestrální řady koncertů, které nabízejí vyvážený poměr hudby posledních čtyř století při snaze o důmyslně vystavěné programy.

Jubileum slaví brněnská filharmonie společně se světovou houslistkou Alinou Pogostkinou, která jako sólistka sezony vnáší do slavnostního filharmonického ročníku nejen své interpretační umění, ale také svůj neodolatelný šarm. Posluchači se tak mohou v jejím podání těšit 25. a 26. února na uvedení houslového koncertu Vzdálené světlo lotyšského autora Pēterise Vaskse za jeho osobní účasti a pod taktovkou finského dirigenta Juhy Kangase. 26. a 27. května pak Alina Pogostkina rozezní Janáčkovo divadlo expresivním Houslovým koncertem renomovaného německého skladatele Jörga Widmana.

Po nebývalém úspěchu děl Alfreda Schnittkeho pokračuje Filharmonie Brno v etablování tohoto autora na koncertní pódium provedením Concerta grossa č. 2 v kombinaci se zřídka uváděnou Osmou symfonií Dmitrije Šostakoviče; koncert diriguje Alan Buribajev. „Zrcadlový“ program koncertu 21. a 22. dubna v Besedním domě, jehož protagonistou je klavírista a dirigent David Greilsammer, konfrontuje zase dva klasické klavírní koncerty 18. století (Mozart a Haydn) a dvě komorní symfonie z počátku (Schönberg) resp. konce (Adams) 20. století. „Vybíráme si univerzální hudebníky, kteří skýtají možnost představit se v různých zajímavých polohách svého umění,“ dodává Vítězslav Mikeš.

Mimořádným projektem Filharmonie Brno je Johanka z Arku, který nabízí atraktivní spojení slavného němého černobílého filmu film Utrpení Panny orleánské Carla Theodora Dreyera z roku 1928 s novou hudbou litevského skladatele Broniuse Kutavičiuse. V čele brněnské filharmonie stane dirigent Peter Vrábel, který dodává „Kutavičius si podle mne tento film nevybral náhodně. Jeho hudba je současná, ale inspirace vychází z dávné minulosti.“ Projekt bude uveden již 21. a 22. ledna.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]