Hudební léto Kuks 2016
Od 25. června do 20. srpna 2016 se bude konat 7. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks. Na pěti sobotních koncertech konaných v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu od 18:00 hodin se představí řada špičkových interpretů – německý trumpetista Otto Sauter (člen souboru Ten of the Best – jeden z deseti nejlepších trumpetistů na světě), německý basbarytonista a laureát bachovské soutěže v Lipsku Markus Flaig, klarinetistka Ludmila Peterková, barytonista Ivan Kusnjer, ale i soubory Bennewitz Quartet, Musica Florea či Martinů Voices. Vedle novodobé premiéry skladby Haydnova žáka Blažeje Smrčka z kukského archivu zazní i světová premiéra skladby pedagoga University of York v Anglii Thomase Simaku. Záštitu nad festivalem převzali ministr kultury Daniel Herman, kardinál Dominik Duka a šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek.
Festival zahájí 25. června komorní sbor Martinů Voices se sbormistrem Lukášem Vasilkem. V první části budou na programu díla 16. a 17. století – legendární Miserere od G. Allegriho, výběr madrigalů G. P. da Palestriny (Se non fusse il pensier, I vaghi fiori, La cruda mia nemica, O che splendor), připomenut bude i odkaz významného českého renesančního skladatele Jiřího Rychnovského, od jehož úmrtí letos uplyne 400 let. Z jeho tvorby zazní na zahajovacím koncertě Decantabat populus. Druhá část koncertu je sestavena z kompozic 20. století, mezi nimiž bude Un soir de neige F. Poulenca a Solfeggio dosud žijícího estonského autora A. Pärta. V závěru samozřejmě nebude chybět dílo B. Martinů, kterého má sbor ve svém názvu. Jeho Čtyři písně o Marii zakončí úvodní koncert festivalu.
Na druhém koncertu 9. července vystoupí barytonista Ivan Kusnjer, několikanásobný držitel ceny Thálie a pedagog pražské AMU, který spolu s varhaníkem Alešem Bártou provede díla českých autorů. Po úvodní Toccatě a fuze C dur Josefa Segera zazní vokální tvorba E. Nápravníka (píseň Náš kraj a árie z opery Dubrovskij), který proslul jako dirigent a skladatel petrohradského Mariinského divadla. U obou těchto skladatelů si v letošním roce připomínáme výročí – u Segera 300 let od narození, u Nápravníka 100 let od úmrtí. Zazní i díla Nápravníkova vrstevníka A. Dvořáka (Tři duchovní zpěvy, Zpěv z Lešetínského kováře a Preludium a fuga pro varhany) a J. Suka (varhanní verze Meditace na staročeský chorál Svatý Václave).
Ojedinělý dramaturgický počin je zařazen na třetí koncert 23. července. Klarinetiska Ludmila Peterková přednese ve světové premiéře skladbu Herkommann Aria pro klarinet sólo od Thomase Simaku. Tento renomovaný skladatel, který pedagogicky působí na University of York v Anglii a který přislíbil účast na koncertu v Kuksu, je mj. vítěz Lutosławski Composers Competition v roce 2013 a držitel řady ocenění, např. British Composer Award z roku 2009. Jeho kompozice psaná na objednávku festivalu Hudební léto Kuks je na téma jedné ze šporkovských árií, konkrétně na tzv. Herkomanskou árii. Festival tak navazuje na počínající tradici světových premiér děl psaných na šporkovské árie, což je dramaturgicky velmi netradiční a unikátní obohacení. Kromě této premiéry zazní na úvod Italská serenáda H. Wolfa v podání souboru Bennewitz Quartet a v závěru pak Klarinetový kvintet W. A. Mozarta.
Sólistou čtvrtého koncertu 6. srpna bude německý basbarytonista a laureát bachovské soutěže v Lipsku Markus Flaig, který vystoupí spolu se souborem Musica Florea a jeho uměleckým vedoucím Markem Štrynclem. V programu sestaveném převážně z děl 18. století bude možno slyšet i novodobou premiéru skladby Regina coeli Haydnova žáka Blažeje Smrčka z kukského archivu. Tato premiéra navazuje na každoroční provádění novodobých premiér z kukského archivu a je stejně jako světové premiéry na šporkovské árie zajímavým a originálním atributem festivalu.
Na koncertě budou také provedena díla dalších autorů – na úvod Sonata a 3 anonymního autora z kroměřížského archivu ze 17. století, dále Lamentatio pro die mercurii sancto a árie Exurge, Providentia! ze Sub olea pacis J. D. Zelenky, Sonata I. C. Rosiera, Sinfonia pro smyčce a continuo g moll, RV 157 A. Vivaldiho, árie Kron und Preis gekrönter Damen z kantáty Tönet ihr Pauken, BWV 214 J. S. Bacha (známá spíš v upravené verzi z Vánočního oratoria), Sinfonia in D rakouského klasicistního skladatele F. Kauera a na závěr árie Flammis orci ze Stabat Mater J. Haydna.
Festival zakončí 20. srpna fenomenální německý trumpetista Otto Sauter, který je členem souboru Ten of the Best, jenž sdružuje deset nejlepších trumpetistů na světě. Společně s žesťovým souborem Czech Brass zahrají převážně transkripce děl autorů 16. až 18. století – Preludium z Te Deum M. A. Charpentiera, Sonatu Vespertinu, Sonatu a 7 a Sonatu a 8 Sancti Petri et Pauli P. J. Vejvanovského, Rondeau J. J. Moureta, The Old Spagnoletta, His Rest, A Toye, His Dreame a The New Sa-hoo G. Farnabyho, Příjezd královny ze Sáby z oratoria Salomon a Overturu z oratoria Mesiáš G. F. Händela, původně varhanní Fugu g moll, slavný Air z Orchestrální suity D dur a 3. větu z druhého Braniborského koncertu F dur J. S. Bacha a na závěr Mozartovo Tuba mirum z Requiem, Overturu z opery Figarova svatba a árii Královny noci z opery Kouzelná flétna.
Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s., více informací naleznete nawww.hudebniletokuks.cz.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]