Miloš Orson Štědroň a Pavel Kosatík v DOXu

Koncert PKF – Prague Philharmonia z cyklu Krása dneška bude mít 3. listopadu netradiční místo konání i průběh. Koná se ve spolupráci s Centrem současného umění DOX, které připravilo výstavu k nedožitým 80. narozeninám bývalého prezidenta HAVEL s fotografiemi Tomkiho Němce a Bohdana Holomíčka. Od 19.30 se v DOXu odehraje autorský večer skladatele Miloše Orsona Štědroně. Jako hosta si pozval spisovatele Pavla Kosatíka. Program koncertu a vstupenky jsou k dispozici na www.pkf.cz.

Miloš Orson Štědroň (1973) je tvůrcem více než 80 opusů. Doménou jeho autorské činnosti je tvorba pro divadlo, často píše ke svým dílům text i hudbu. Je nositelem Ceny Alfreda Radoka a jeho kabaret Velvet Havel ovládl Ceny divadelní kritiky za rok 2014, kde získal cenu v pěti kategoriích. V současnosti chystá další projekt pro Národní divadlo.

„Tvorba Pavla Kosatíka se dá číst ve formě tradičních knih, dá se na ni dívat v podobě komiksů a filmů, dá se i poslouchat, což jsem s velkým zaujetím činil před časem na Vltavě. Pole jeho spisovatelsko-publicistického záběru je značně široké a vždy mě zajímá, jakou osobnost nebo historickou matérii si vybere příště. Jeho schopnost spojovat vysoké s nízkým je mi velice blízká — sám se totiž ve svých skladatelských a hudebně-divadelních aktivitách zabývám něčím podobným. Když k tomu přidám umění briskní analýzy, výborně zpracované reálie (pozor, máme co dělat s vystudovaným právníkem) a hlavně velký smysl pro zkratku a humor, vychází mi z této rovnice jeden fakt. Že je radost se s Pavlem Kosatíkem kromě jeho díla potkat i osobně,“ říká Štědroň.

Na programu koncertu budou skladby Casatar pro 3 violoncella a 3 trubky, Rock pro kytaru, smyčcové kvarteto a kontrabas a Smyčcové trio Stringendo pro dvě housle a violu. Návštěvníci navíc uvidí ukázky z kabaretu Velvet Havel.

Po skončení pořadu bude následovat neformální beseda s oběma tvůrci.

Vstupenka na koncert platí v den koncertu také do expozic DOXu.

Cyklus Krása dneška PKF – Prague Phihlarmonia přináší v této sezoně konfrontace různých skladatelských generací. Na příštím večeru 8. února se posluchači setkají s výraznou osobností skladatele Petra Kotíka.

 

Miloš Orson Štědroň
Hudební skladatel, klavírista, muzikolog, libretista, pedagog, hudební publicista, režisér. Narodil se roku 1973 v Brně, syn brněnského muzikologa a hudebního skladatele Miloše Štědroně. Absolvoval konzervatoř v Brně (obory klavír a skladba), JAMU (1999, obor skladba) a hudební vědu na FF MU v Brně (2001). V červnu 2009 získal doktorát (Ph.D.) v oboru skladba na HAMU v Praze. Od roku 1999 žije v Praze, kde vyučuje na Pražské konzervatoři.

Je tvůrcem více než 80 opusů. Doménou jeho autorské činnosti je tvorba pro divadlo. Orson je uznávanou „multidisciplinární“ osobností, protože často píše ke svým dílům text i hudbu. Od roku 1994 pravidelně vytváří hudbu na zakázky divadel – napsal scénické hudby pro Národní divadlo v Praze, Divadlo Husa na provázku, Studio Dialog, A studio Rubín, Městské divadlo Mladá Boleslav, Divadlo Komedie, Divadlo DISK, Městské divadlo ve Zlíně, Roxy/NoD, Divadlo Na zábradlí, Klicperovo divadlo v Hradci Králové, Městské divadlo Pardubice ad.

V letech 2007-2009 byl na repertoáru Divadla Komedie v Praze jeho úspěšný Kabaret Ivan Blatný, ke kterému napsal hudbu i libreto. Za hudbu ke Kabaretu Ivan Blatný byl nominován na Cenu Afréda Radoka 2007. V roce 2008 vytořil muzikál na motivy Emila Zoly Štěstí dam (Divadlo DISK 2008, v maďarštině A nö Vágya, Pesti Színház/Budapest 2009), scénickou hudbu k Moliérově hře Don Juan (ND-Stavovské divadlo, režie J. Nebeský) v hlavní roli s M. Donutilem či scénickou hudbu ke hře Hadar Galron Mikve (Stavovské divadlo, režie M. Dočekal). S režisérem Dočekalem spolupracoval dále na hře Elfriede Jelinek Co se stalo, když Nora opustila manžela (ND, Nová scéna, 2010). V roce 2012 byl v Divadle Komedie (od října 2013 na repertoáru Divadla Na zábradlí) premiérován další Orsonův autorský projekt v režii Jana Nebeského – muzikál o architektech Divadlo Gočár, za který získal Cenu Alfréda Radoka za nejlepší hudbu 2012 a Cenu Divadelních novin za počin roku 2012/13 v kategorii hudební divadlo.

Od roku 2013 vytvořil několik dalších autorských projektů věnujících se význačným českým osobnostem (DNArt o J. G. Mendelovi, Velvet Havel o Václavu Havlovi, Salon Kupka o zakladateli abstrakce Františkovi Kupkovi, Hus až do konce k 600. letému výročí upálení Mistra Jana Husa, Krásné psací stroje! o Zábranovi, Škvoreckém, Hrabalovi a Koláři).

 

Pavel Kosatík (1962)
Spisovatel a scenárista, autor zejména biografických knih (letech např. o Věře Čáslavské, Emilu Zátopkovi, Pavlu Tigridovi, Olze Havlové, Jarmile Novotné, Pavlu Kohoutovi aj.) a esejů o moderní české historii (České snění, České okamžiky). Za monografii o Ferdinandu Peroutkovi obdržel Cenu Ferdinanda Peroutky. Je autorem scénářů k TV seriálu České století, zabývajícím se mezníky českých dějin. V současnosti dokončuje scénář pro TV Arte o pražské defenestraci. Pravidelně komentuje současné dění v pořadu Jak to vidí na ČRo 2.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]