Dvořákova Praha zve na monumentální Requiem s Jakubem Hrůšou a hvězdnými sólisty, nahrávku vydá DECCA
Dvořákova Praha 13. a 14. září v Rudolfinu uvede další z vrcholných duchovních děl Antonína Dvořáka Requiem. Pokračuje tak hlavní programová linie letošního ročníku festivalu, kterou jsou Dvořákovy kantáty a oratoria, tedy hudba spojující sílu mnohačetného lidského hlasu se zvukem velkého orchestru a sólistů. Pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši monumentální dílo rozezní hlasy čtveřice předních světových sólistů: americké sopranistky Ailyn Pérez, nizozemské mezzosopranistky Christianne Stotijn, amerického tenoristy Michaela Spyrese a našeho basisty Jana Martiníka. Pěvce doplní Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka a náš první orchestr Česká filharmonie. Záznam koncertu vydá prestižní label DECCA. „Dvořákovo Requiem je u Jakuba Hrůši v nejlepších rukou. Velmi si vážíme toho, že se provedení na Dvořákově Praze po Jiřím Bělohlávkovi ujal právě pan dirigent Hrůša, přestože jeho zahraniční závazky jsou na dlouhé roky dopředu naplánované,“ říká umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.
Více informací na www.dvorakovapraha.cz. Na obě uvedení zbývají poslední vstupenky.
Antonín Dvořák byl na vrcholu tvůrčích sil, když dostal objednávku hudebního festivalu v Birminghamu na dílo „nejvyšší závažnosti“. Krátce před padesátkou tak úspěšný a vážený skladatel uchopil velké téma života a smrti s obrovskou zralostí, vnitřní silou a závažností, ale bez jakéhokoli náznaku patosu. Jedná se o dílo, které téma smrti pojednává s nesmírnou hloubkou a vrcholnou kompoziční rafinovaností. Dirigent Hans Richter, který se velkou měrou zasloužil o propagaci Dvořákova díla na mezinárodní scéně, o Requiem prohlásil, že „jsou v něm místa, že vykřikneš v bolu i radosti.“ Koncert 14. září bude příznačně věnován památce vnuka patrona a velkého příznivce festivalu Antonína Dvořáka III., který zesnul tento rok.
Requiem je součástí řady Dvořák Collection jejíž hlavní programovou linií pro následující dva roky jsou Dvořákovy kantáty a oratoria. Velkolepý závěr bude patřit Te Deum s Adamem Plachetkou, Simonou Šaturovou, Pražským filharmonickým sborem a Vídeňskými symfoniky vedenými Tomášem Netopilem. V programu Dvořákovy Prahy nechybí ani další Dvořákova proslulá díla. Uslyšíme Českou filharmonii s Petrem Altrichterem a violoncellistou Jeanem-Guihenem Queyrasem ve slavném Violoncellovém koncertu h moll v koncertě, který uctí památku Jiřího Bělohlávka.
Komorní řada nese letos rukopis neúnavného organizátora, světoznámého hornisty a dirigenta Radka Baboráka, který bude i v čele Festivalového orchestru Dvořákovy Prahy při jeho premiéře. Mimořádné těleso je složeno z hráčů předních evropských orchestrů, sólistů a pedagogů. Členové orchestru se zároveň představí během celé komorní řady v mnoha sestavách a kombinacích a v jejich podání zazní i řada českých premiér. Festivalový recitál bude patřit klavíristovi a pedagogovi Ivanovi Klánskému, na Dni D oslní mladí čeští umělci stojící na začátku úspěšné mezinárodní kariéry: varhaník Pavel Svoboda, houslistka Olga Šroubková, hornistka Kateřina Javůrková a tenorista Petr Nekoranec.
Dvořákovské sobotní matiné 16. září v rámci Rodinného dne zaujme dobově autentickým provedením Novosvětské v podání Marka Štryncla a jeho souboru Musica Florea, zazní rovněž Hymnus z básně „Dědicové Bílé hory“, v němž se vokálního partu ujme sbor Collegium Floreum. Odpolední program pro děti bude ve znamení Dvořákovy lásky k vlakům, v podvečerním koncertu pak děti zaujme zajímavé německé klarinetové kvarteto Clair-obscur a Jiří Lábus, kteří v režii Jana Jiráně předvedou hravou verzi baletní hudby Bohuslava Martinů s názvem Kdo je na světě nejmocnější?
Program nabízí i oblíbené Setkání po potlesku s některými hudebníky. Návštěvníci koncertů budou tak moc sami položit otázky Radku Baborákovi, Tomáši Illemu a všem hudebníkům Dne D. Před dopoledním matiné proběhne rovněž diskuse s dirigentem souboru Musica Florea Markem Štrynclem.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]