16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica zahájí tento týden Requiem

Po úspěšném srpnovém prologu bude tento pátek 5. září zahájen šestnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Jeho hlavní koncertní řadu, která se uskuteční v termínu od 15. září do 12. listopadu 2017, otevře projekt Requiem za růžový měsíc americko-německého pěvce a loutnisty Joela Frederiksena a jeho Ensemble Phoenix Munich. Program nabídne ceněnou alžbětinskou poctu britskému folkovému skladateli dvacátého století Nicku Drakeovi.

Joel Frederiksen, Ensemble Phoenix Munich (zdroj LM / foto Thomas Zwillinger)

„S tvorbou Nicka Drakea jsem se poprvé setkal na studiích. Tehdy mi okamžitě učarovala a hluboce mě dojala. Zaujala mě jeho hudba i hra na kytaru a jeho zvláštní prezentace. To mě přimělo, že jsem zanechal folku a začal se věnovat staré hudbě a loutně, které jsem dál studoval i v magisterském oboru. Řadu let jsem toho o Drakeovi mnoho nevěděl, až jsem pak v roce 2000 uslyšel jeho píseň Růžový měsíc. Bylo to v kině, v reklamě na Volkswagen a znovu mě síla té písně naprosto uchvátila. A vznikla tato alžbětinská pocta, protože jsem se rozhodl propojit takzvané písničkáře minulosti a dneška. V některých momentech jsem považoval za důležité napsat svoji vlastní píseň, nejen abych obě témata propojil, ale také abych vytvořil tvůrčí cyklus. Kreativita nikdy nekončí. Neprezentuji lidem muzejní díla tak, aby se na ně zdálky dívali, raději usiluji o komunikaci. Je to dynamický proces,“ říká autor projektu Joel Frederiksen.

Na slavnostní zahajovací koncert, který se za účasti významných hostů uskuteční v bazilice Všech svatých v České Lípě, zbývá posledních dvacet vstupenek.

Bazilika všech svatých Česká Lípa (zdroj LM / foto Lukáš Pelech Atelier)

Šesnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica letos nabízí řadu dvaceti tří koncertů na osmnácti místech Libereckého, Ústeckého kraje a v saském pohraničí. Žánrově nechybí koncerty klasické hudby, ale i projekty s baletem, tancem a world music. Ústřední programová idea festivalu vykrystalizovala díky uvědomění si role kulturní instituce působící v regionu, jehož identita byla historicky utvářena i zraňována střetáváním kultur. I v letošním roce bude česko-německý kulturní dialog zásadní programovou linií a rozvine se i díky zařazení dvou nových lokalit včetně saské metropole Drážďan.

„Lípa Musica se narodila a vyrostla ve městě a v kraji, kde nebyl předpoklad, že by zakořenila a že by se jí mohlo dařit. Vyrostla však díky lásce k hudbě a lásce k místu a městu, kde žijeme. Aniž jsme na začátku tušili, jak velmi silný a mocný nástroj vzniká… Přesvědčujeme se o tom velmi často, nejenom na našich koncertech, a sami cítíme, že hudba má velký potenciál sbližovat lidi, obce, města, spolky, národy,“ představuje hlavní myšlenku festivalu jeho zakladatel a ředitel Martin Prokeš.

Neméně významnou je však i snaha o kulturní rozvoj českého regionu a oživování jeho lokalit kvalitní hudební nabídkou. V oblasti interpretační a programové je pak zřejmým posunem získání umělecké garance osobností Radka Baboráka, světově renomovaného hornisty a dirigenta, který se nejen stává spolutvůrcem programu festivalu pro následující roky, ale také aktivním elementem v rovině sólové, komorní a navíc garantem vlastního festivalového orchestrálního tělesa.

Radek Baborák (zdroj LM)

„Dramaturgie je vždy sestavována s hlavním důrazem na vynikající úroveň hostujících interpretů, pochopitelně se v ní projevuje náš další důležitý leitmotiv, kterým je česko-německá linie. Novinkou letošního roku je fakt, že přední český hornista, dirigent a skvělý muzikant Radek Baborák přijal naše pozvání stát se součástí umělecké rady festivalu a reprezentovat ho jako jeho umělecký garant. Tím se před námi otevírá možnost využít kontaktů a hudebních zkušeností, které pan Baborák získal po celém světě,“ upřesňuje k dramaturgii ročníku ředitel a zakladatel festivalu Martin Prokeš.

„S potěšením a radostí jsem přijal nabídku Martina Prokeše, abych se stal součástí týmu, který úspěšně a zajímavě obohacuje kulturní dění nejenom v regionu, ale také u našich sousedů v Německu, a jehož dramaturgické počiny nezůstávají přehlédnuty jak u široké hudbymilovné obce, tak u profesionálních hudebníků. Přesah festivalu podle mého názoru, je zvláště v tom, že je mostem mezi historicky propojeným územím, které bylo ve dvacátém století násilně roztrženo a kulturně znehodnoceno. S touto devastací přirozených morálních hodnot je nezbytné aktivně bojovat a stále panujícím předsudkům se rozhodně postavit. Nejlépe to jde právě pomocí hudby,“ říká Radek Baborák, umělecký garant Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica 2017/2018.

Na festivalu se objeví celá řada hvězd v čele s basbarytonistou Adamem Plachetkou, hornistou Radkem Baborákem, houslistou Jiřím Vodičkou, violoncellistou Jiřím Bártou, Bennewitzovým kvartetem, Pražským komorním baletem a německými hosty – varhaníkem Albrechtem Kochem, pěvcem Joelem Frederiksenem a Ensemble Phoenix Munich nebo flamencovým duem Café del Mundo či populárním Hradišťanem.

Z celkové letošní kapacity pět tisíc pět set míst je před zahájením festivalu v prodeji poslední čtvrtina vstupenek. Zcela vyprodány jsou závěrečný Koncert pro Liberecký kraj, vystoupení Hradišťanu, flamencového dua Café del Mundo, nebo violoncellisty Jiřího Bárty s klavíristkou Terezii Fialovou. Poslední místa jsou k dispozici na koncerty Zuzany Lapčíkové v Zahrádkách, varhaníka Albrechta Kocha v Litoměřicích, klarinetisty Igora Františáka v Děčíně, Ensemble Inégal v Konojedech nebo Hravého Harlekýna v podání Karla Dohnala v České Lípě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat