Česká filharmonie: Hledáme mladé muzikanty a skladatele, nejlepší dostane 100 tisíc

Česká filharmonie hledá v soutěži mladé muzikanty a skladatele. U příležitosti stého výročí založení samostatného Československa, které si republika připomene příští rok, Česká filharmonie vypsala soutěž. Zúčastnit se jí mohou čeští a slovenští skladatelé a skladatelky do čtyřiceti let, mladí hráči do dvaadvaceti let na jakýkoli nástroj a zpěváci mladší osmadvaceti let. Tvorbu a umění finalistů filharmonie přestaví při koncertech v roce 2019.

Česká filharmonie – Rudolfinum (foto Petra Hajská)

Soutěž skladatelů bude dvoukolová. Účastníci do prvního kola zašlou partituru a nahrávku již existující skladby většího rozsahu. Porota ze zaslaných skladeb vybere tři díla, jejichž autoři postoupí do druhého kola. Všichni tři finalisté získají od filharmonie objednávku na vytvoření nové orchestrální skladby v rozsahu 15 až 30 minut, skladby musí být doručeny filharmonii do 28. října 2018. Autor vítězné skladby získá finanční odměnu 100.000 korun, autor skladby na druhém místě 50.000 korun. Všechny tři skladby filharmonie provede ve světové premiéře na veřejných koncertech v roce 2019. Interpretační soutěž má dvě věkové kategorie. První je do šestnáci let, druhá do dvaadvaceti let, u zpěváků je to do osmadvaceti let. V prvním kole budou muzikanti soutěžit anonymně za doprovodu klavíru v jednotlivých nástrojových skupinách. Ve druhém kole budou soutěžit všechny nástrojové skupiny společně. Vítězové jednotlivých kategorií získají možnost zahrát si či zazpívat s předním českým orchestrem.

Filharmonie podobnou soutěží oslovila mladé muzikanty a skladatele i v roce 2013, šlo o příspěvek orchestru k Roku české hudby 2014. S nápadem založit soutěž pro mladé autory tehdy přišel šéfdirigent Jiří Bělohlávek. Filharmonikům se ve skladatelské soutěži sešlo 29 kompozic. Zvítězila skladba osmadvacetiletého komponisty Jana Ryanta Dřízala Kuře melancholik, kterou ve své sté dvacáté sezoně provedla Česká filharmonie pod taktovkou Bělohlávka.

Jan Ryant Dřízal – Česká filharmonie – Jiří Bělohlávek – Rudolfinum 7. 10. 2015 (foto ČF)

První český symfonický orchestr zahájil koncertní činnost v roce 1896 vystoupením v Rudolfinu pod vedením Antonína Dvořáka. K jeho slavným šéfdirigentům patřili Václav Talich, Rafael Kubelík či právě Bělohlávek. Po jeho úmrtí se stal novým šéfdirigentem čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu Semjon Byčkov, který během své kariéry dirigoval téměř všechny významné orchestry světa. V českém orchestru číslo jedna hrají špičkoví hudebníci.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat