Smetanova Litomyšl představila letošní program, víceleté smlouvy uzavřela s Českou filharmonií a Plachetkou

Zástupci festivalu Smetanova Litomyšl dnes v pražském Rudolfinu uzavřeli partnerství s Českou filharmonií a rezidenční smlouvu s pěvcem Adamem Plachetkou. Národní festival, který letos slaví šedesáté výročí svého vzniku, se uskuteční od 14. června do 7. července. Program nabídne dvaatřicet akcí, vedle klasiky zazní také osm operních titulů a hudba na pomezí žánrů. Zástupce médií o tom dnes informovali zástupci festivalu.
Adam Plachetka – Smetanova Litomyšl 2017 (zdroj Smetanova Litomyšl foto František Renza)

“S naším nejlepším současným pěvcem Adamem Plachetkou jsme uzavřeli smlouvu na tři roky, rezidenci s Českou filharmonií na čtyři roky. Znamená to, že budou účinkovat na každém příštím ročníku, což má pro nás velký význam,“ oznámil ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna.

Česká filharmonie zahraje pod vedením dirigenta Petra Altrichtera hned 14. června na zahajovacím koncertu, který nabídne díla Bedřicha Smetany, Josefa Suka a Leoše Janáčka. O den později se v prvním ze svých dvou vystoupení představí Plachetka v programu nazvaném Český poutník. Název dostal podle kantáty autorů Jana Kučery, Jana Ryanta Dřízala, Jiřího Gemrota a Sylvie Bodorové, jež zazní ve světové premiéře. Významným hostem festivalu bude Pavel Haas Quartet, který zde 17. června zahraje Smetanův Smyčcový kvartet č. 1 e moll Z mého života a Dvořákův Smyčcový kvartet č. 14 As dur.

Zámek Litomyšl (zdroj commons.wikimedia.org/Petr1888)

Mezi zahraničními hosty budou mexický tenorista Javier Camarena, švýcarský dirigent Rudolf Lutz, komorní orchestr Amadeus Poznaň nebo rakouský Tonkünstler Orchester.

Zajímavosti bude 17. června oratorium Ecce Cor Meum bývalého člena The Beatles Paula McCartneyho, kterou do programu zařadili vedle děl Smetany a Dvořáka. Spojení klasické hudby s jinými žánry přinese vystoupení Jaromíra Nohavici s Janáčkovou filharmonií a skupiny minus123minut s PKF – Prague Philharmonia nebo program Jazzová jízda v jízdárně.

Celkem 220 účinkujících přinese oratorium Pavla Helebranda Evangelium podle houslí L. P. 2018, hudebně literární pořad Zahrada srdce 23. června nabídne dopoledne věnované Emě Destinnové. Koncert Osudová léta 1918 a 1968 s Beethovenovou Osudovou symfonií, Hudbou pro Prahu 1968 Karla Husy a Janáčkovou Sinfoniettou připomene důležité okamžiky historie Československa. Závěrečný koncert festivalu nabídne 7. července program s názvem Velké finále plné překvapení s hosty sopranistkou Janou Siberou, klavíristou Ivem Kahánkem, violoncellistou Jiřím Bártou a dalšími.

Pořadatelé očekávají zisk z prodeje vstupenek 15 milionů korun, což znamená pokrytí přibližně 40 procent rozpočtu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat