Orchestr Berg servíruje dvě světové premiéry – jednu v poledne, druhou večer
Současná hudba se i díky průkopnickým aktivitám Orchestru Berg pravidelně dostává k širšímu okruhu posluchačů a první červnová středa je toho dalším důkazem. Chvíli před polednem se prakticky kdokoliv může ponořit do nové skladby Martina Klusáka Podhoubí. Tato hudební intervence ke znějící zkoušce sirén se odehraje na Gymnáziu Jana Keplera a v přímém přenosu ji zprostředkuje Český rozhlas Vltava. Do provedení novinky, která reaguje na studentský aktivismus v oblasti ochrany životního prostředí, její autor zapojil celkem deset studentů. Pro veřejnost se také výjimečně otevře architektonicky vydařená přístavba této školy z roku 2009.
Dva zásadní představitelé hudebního minimalismu – jeden z Východu, druhý ze Západu, dvě skladby, které zaujímají významné místo v jejich tvorbě. V případě Estonce Arvo Pärta šlo o totální umělecký přerod, pro Američana z New Yorku Steva Reicha znamenalo Tehillim přelomovou skladbu hned z několika důvodů. Obě díla navíc spojuje práce s texty z biblické Knihy žalmů. Na programu je také novinka skladatele Petra Wajsara (*1978), se kterým Orchestr Berg intenzivně spolupracuje již téměř dvacet let a za tu dobu uvedl devět nových skladeb. Ta desátá vznikla pro špičkového mladého trombonistu Štěpána Janouška a uplatňuje principy řízené improvizace. V Tehillim, které klade mimořádné nároky na interpretaci, se představí unikátní kvarteto zpěvaček – přesně podle instrukcí autora z oboru autentické interpretace staré hudby a jazzu. To vše v novém sále DOX+, kde Orchestr Berg vystoupí již podruhé.
Orchestr Berg si za dobu své existence vybudoval pověst špičkového tělesa, které se s odvahou a kreativitou pouští do těch nejnáročnějších projektů v oblasti současné hudby. Tu často kombinuje s filmem, tancem, divadlem nebo výtvarným uměním, hraje i na netradičních místech. Od svého vzniku objednal a ve světové premiéře uvedl již více než stovku novinek především mladých českých skladatelů. Českému publiku představil také obrovské množství hudby v premiérách českých. Orchestr BERG založil dirigent Peter Vrábel a za práci s ním získal mimo jiné ocenění od České hudební rady / UNESCO za mimořádný přínos české hudbě.
Hudba k siréně je sérií mikrokoncertů – hudebních intervencí ke zkoušce sirén. Orchestr Berg vyzval téměř dvě desítky skladatelů k vytvoření nových „time-specific“ kompozic určených k provádění v konkrétním čase, při pravidelné zkoušce sirén každou první středu v měsíci. A protože siréna byla původně vynalezena jako hudební nástroj, tento projekt ji oklikou alespoň částečně vrací zpět na začátek. Všechny akce cyklu přenáší v přímém přenosu Český rozhlas Vltava.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]