Týden s hudbou
Pravidelný kulturní přehled přináší výběr událostí, na které se můžeme těšit v nadcházejícím týdnu. Představíme vám koncerty České filharmonie, Českého filharmonického sboru či souboru Musica Florea a dozvíte se více o programu Dvořákovy Prahy, Svatováclavského hudebního festivalu i novinky z rádia Classic Praha.
Ze zahraničí
V úterý 10. září čeká Českou filharmonii a jejího šéfdirigenta Semjona Byčkova po pěti letech vystoupení na BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall. Koncert s programem totožným s pražskými zahajovacími koncerty bude přenášet rozhlasová stanice BBC Radio 3. Česká filharmonie se na tomto prestižním festivalu představila v letech 1969, 1998, 2001, 2004, 2010 a 2014, přičemž pod taktovkou Václava Neumanna provedla přesně před padesáti lety mimo jiné i předehru k opeře Prodaná nevěsta, kterou zahraje i letos.
V úterý 10. září bude hrát Musica Florea pod vedením Marka Štryncla ve Varšavě. V kostele Nejsv. Trojice zazní od 18:00 hodin výběr z Händelova oratoria Saul.
Filharmonie Brno hraje ve středu 11. září ve vídeňském Musikvereinu, kde pod taktovkou Stefana Vladara zazní díla Verdiho, Mozarta, Lehára, Pucciniho, Czerného a Dvořáka. Mezi sólisty se představí sopranistka Sunyoung Seo, tenorista Andrea Shin či houslistka Jiyoon Lee.
Praha
V úterý 10. září se od 17:00 hodin koná ve Valdštejnské zahradě koncert Filharmonie Brno a skupiny The Plastic People of the Universe v rámci vernisáže výstavy k 30. výročí svatořečení Anežky České a sametové revoluce. Po koncertě je plánovaná prohlídka výstavy v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce, která potrvá do 20:00 hodin.
Ve středu 11. září začíná svoji 26. sezónu i PKF – Prague Philharmonia. Na programu je Beethovenův Koncert pro klavír a orchestr č. 5 Es dur, kterému připadl vznešený přívlastek „Císařský“, a Brucknerova Symfonie č. 3 d moll, dedikována velikánu Richardu Wagnerovi. Orchestr diriguje šéfdirigent Emmanuel Villaume a sólového klavírního partu se ujme skvěle disponovaný makedonský klavírista Simon Trpčeski.
Národní divadlo pořádá ve čtvrtek 12. září zahajovací koncert nové sezony k 30. výročí sametové revoluce, na němž vystoupí sólisté a hosté Opery Národního divadla, Sbor Národního divadla (sbormistr Pavel Vaněk) a Orchestr Národního divadla (koncertní mistr Alexej Rosík); dirigentem bude Jaroslav Kyzlink. Na programu jsou úryvky a scény o porobě, vzpouře či smíření z Janáčkovy opery Z mrtvého domu, z Verdiho Nabucca, Beethovenova Fidelia, Giordanova Andrey Chéniera či Smetanových oper Dalibor a Libuše. Vyvrcholením koncertu bude provedení Dvořákova hymnu Te Deum, který zazněl na konci roku 1989 při prezidentské inauguraci Václava Havla, jednoho z největších symbolů sametové revoluce.
Dvořákova Praha
Festival Dvořákova Praha pokračuje v pondělí 9. září. Od 20:00 hodin zazní v pražském Rudolfinu dvořákovský program. Klavírního partu Koncertu g moll, op. 33 se v originální skladatelově verzi ujme jeden z nejvýraznějších představitelů střední klavíristické generace Ivo Kahánek. Partnerem mu bude Essenská filharmonie, která pod taktovkou svého hudebního ředitele a šéfdirigenta Tomáše Netopila, patřícího k mezinárodně nejúspěšnějším a nejuznávanějším českým dirigentům současnosti, zahraje také Dvořákovo Nokturno H dur, op. 40 a působivou Symfonii č. 7 d moll, op. 70.
Úterní večer 10. září bude patřit komorní hudbě. Klavírní kvintety Antonína Dvořáka a jeho velkého uměleckého vzoru Johannese Brahmse patří k tomu nejlepšímu, co ve své době na poli komorní hudby vzniklo. Výjimečné kvality těchto děl nám zprostředkuje pětice špičkových instrumentalistů: americký houslista a kurátor letošní komorní řady Gil Shaham, jeho mladý český kolega s pozoruhodnou mezinárodní kariérou Josef Špaček, skvělý violista Pavel Nikl, violoncellista Kian Soltani a dlouholetá stálice klavírního nebe Gerhard Oppitz, který se dlouhodobě věnuje interpretaci Dvořákova komorního i sólového klavírního díla. Koncert začíná ve Dvořákově síni Rudolfina od 20:00 hodin.
Ve středu 11. září máme možnost od 20:00 hodin vyslechnout Dvořákův raný Koncert pro violoncello a klavír A dur v pozdější orchestrální úpravě předního znalce Dvořákova díla Jarmila Burghausera a v provedení úspěšného mladého českého violoncellisty Tomáše Jamníka. Ten dlouhodobě usiluje o začlenění tohoto koncertu do standardního sólového violoncellového repertoáru. Program doplní posluchačsky mimořádně oblíbené dílo Dvořákova žáka a zetě Josefa Suka, suita ze scénické hudby k Zeyerově dramatické pohádce Radúz a Mahulena, stejně jako neméně populární Brahmsova Tragická předehra. Symfonický orchestr Českého rozhlasu bude hrát pod taktovkou britského dirigenta Jamese Judda.
Houslista a kurátor komorní řady festivalu Gil Shaham, violoncellista Kian Soltani, objevující se v poslední době stále častěji na nejprestižnějších světových scénách, a matador koncertních pódií klavírista Gerhard Oppitz se sejdou v atraktivním prostředí Anežského kláštera ve čtvrtek 12. září od 20:00 hodin. Spojí zde své síly, aby provedli jedno z vrcholných děl Dvořákovy komorní tvorby − Klavírní trio f moll. V duchu dvořákovského tématu dále zvolili hudbu Dvořákova souputníka Johannese Brahmse a invenčně bohatou moderní hudební řeč Sergeje Prokofjeva.
Letošní ročník Dvořákovy Prahy akcentuje dílo Petra Iljiče Čajkovského, jehož s Antonínem Dvořákem pojila nejenom blízkost hudební řeči, ale také osobní přátelství. Zřejmě nejslavnější dílo ruského mistra a zároveň i jedna z nejoblíbenějších skladeb světové klavírní literatury vůbec, Klavírní koncert b moll, op. 23, zazní v Rudolfinu v pátek 13. září od 20:00 hodin v provedení nanejvýš povolaného sólisty Kirilla Gersteina, který právě za jeho interpretaci získal prestižní ocenění ECHO Klassik. Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem pak ve druhé části programu provede působivou, ale méně často hranou Čajkovského Symfonii h moll Manfred, op. 58, jejíž provedení je i v kontextu Čajkovského díla mimořádným počinem.
Z hlediska dramaturgie zcela unikátní program přináší koncert téhož dne, ale v Anežském klášteře od 22:00 hodin, jehož jedinými protagonisty budou violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová. Během jednoho večera zazní oba violoncellové koncerty Antonína Dvořáka, které od sebe dělí celých třicet let: první z nich, jen zřídkakdy hraný, uslyšíme v originální skladatelově verzi s doprovodem klavíru, zatímco druhý, proslulý Koncert h moll, zazní v podobě Dvořákova autorského klavírního výtahu. Jedná se o jedinečnou příležitost k porovnání dvou žánrově příbuzných děl, z nichž jedno reprezentuje období počátku skladatelovy umělecké dráhy, druhé pak jeho fázi vrcholnou.
V programové řadě Dvořák Collection, která je letos zaměřena na skladatelovy instrumentální koncerty, nesmí chybět oblíbený Houslový koncert a moll, op. 53. Zazní v podání houslisty Gila Shahama. Partnerem mu bude orchestr PKF – Prague Philharmonia se svým šéfdirigentem Emmanuelem Villaumem, který zahraje v úvodu koncertu Sukovu Meditaci na staročeský chorál Svatý Václave, op. 35a. Večer završí Varhanní symfonie č. 3 c moll, op. 78, reprezentativní dílo Dvořákova francouzského současníka Camilla Saint-Saënse. Koncert začíná ve 20:00 hodin v sobotu 14. září ve Dvořákově síni Rudolfina.
Jedním z očekávaných vrcholů letošní Dvořákovy Prahy je bezpochyby koncert Izraelské filharmonie v neděli 15. září (Rudolfinum, ve 20:00 hodin). Těleso, které je dlouhodobě považováno za jeden z nejlepších orchestrů světa, se představí pod taktovkou svého doživotního uměleckého ředitele a šéfdirigenta, žijící dirigentské legendy Zubina Mehty, který stojí v čele tohoto tělesa neuvěřitelných 50 let. Také program, který si pro svůj pražský koncert zvolili, lze označit za mimořádně reprezentativní: Symfonie č. 3 Gustava Mahlera představuje zřejmě nejrozsáhlejší dílo standardního symfonického repertoáru. Na provedení tohoto působivého hudebního kolosu se bude rovněž podílet japonská mezzosopranistka Mihoko Fujimura a dvě špičková vokální tělesa − Pražský filharmonický sbor a Kühnův dětský sbor. Spojení Mahlerovy geniální partitury s interpretací na nejvyšší úrovni slibuje silný posluchačský zážitek.
Brno
V neděli 15. září se v brněnském Besedním domě koná od 19:30 hodin zahajovací koncert Českého filharmonického sboru, jímž toto těleso zahajuje již 14. ročník svých abonentních koncertů. Zazní ojedinělé Te Deum dirigenta a zakladatele Vídeňské filharmonie Otty Nicolaie, známého především pro jeho komickou operu Veselé paničky windsorské. Představí se jak talenty mladé pěvecké generace, tak i přední český tenorista Jaroslav Březina, jenž se zhostí křišťálově průzračného a exponovaného sóla v Schubertově postním offertoriu Intende voci. Koncert se stane festivalovou inaugurací Jakuba Kleckera jako nového šéfdirigenta Moravské filharmonie Olomouc. Tentýž program bude možné slyšet o den dříve v Ostravě – Mariánských Horách v kostele Panny Marie Královny v rámci Svatováclavského hudebního festivalu.
Ostrava
Ve čtvrtek 12. září od 19:00 v Domě kultury zahájí sezonu Janáčkova filharmonie Ostrava. Zazní Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 77 Johannese Brahmse a Pohádka, suita na motivy scénické hudby k Radúzovi a Mahuleně, op. 16 Josefa Suka. Sólového partu Brahmsova koncertu se ujme arménský houslista Sergey Khachatryan , nejmladší vítěz Sibeliovy soutěže v Helsinkách (2000) a také další z vítězů nejprestižnější soutěže královny Alžběty v Bruselu (2005). Koncert povede žijící legenda ruské dirigentské školy, která s JFO úspěšně vystoupila již loni, Vassily Sinaisky.
Svatováclavský hudební festival
V pondělí 9. září od 18:00 hodin pokračuje i Svatováclavský hudební festival. V evangelickém kostele v Orlové vystoupí mezinárodně uznávaný nizozemský flétnový virtuóz Peter Holtslag. Tento věhlasný pedagog Královské hudební akademie v Londýně a Hochschule für Musik und Theater v Hamburgu se svým triem podnikne hudební výlety z prosluněné Itálie přes Německo až po mořeplaveckou Anglii. Zlatým středem programu se stanou výrazově i technicky náročné Telemannovy Fantazie, ovlivněné italským i francouzským proudem, jež zazní na barokní zobcovou flétnu či flauto traverso. Stezkami myšlenkových map Bacha či Händela projdeme pomocí pěveckého kompasu půvabné polské mezzosopranistky Heleny Poczykowské. Tentýž program zazní ve středu 11. září od 19:00 hodin v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Ostravě-Pustkovci.
Zásadní zahraniční host festivalu, belgický soubor Terra Nova Collective s dirigentem a renomovaným klarinetistou Vladem Weverberghem, přijíždí na SHF vůbec poprvé. Díky tomuto dirigentovi-badateli s velkou vášní pro objevování neprávem zapomenutých vlámských skladatelů máme jedinečnou možnost slyšet symfonii předního skladatele poloviny 18. století van Maldera psanou v galantním stylu. Van Maldere tak bude čelit Mozartově genialitě v rámci jeho koncertu psaného pro unikátní basetový klarinet. Poutavý program zakončí Amadeův předchůdce Faber s jeho zřejmě nejzajímavější a hudebně nejpřitažlivější Mší Marie Nanebevzaté. Unikátní vlámský klasicismus zazní ve středu 11. září v Ostravě – Pustkovci (od 19:00 hodin) a ve čtvrtek 12. září v Opavském kostele sv. Vojtěcha (od 18:00 hodin).
Absolutní interpretační špička ve hře na barokní housle Lenka Torgersen přiváží ryze mistrovský recitál. Metou všech těchto technicky velice náročných skladeb je dosáhnout co nejvěrnější imitace lidských a zvířecích hlasů. Program zakončí Sonata Representativa kroměřížského barokního skladatele a houslového virtuoza Bibera, jenž v ní dokonale napodobil zpěv slavíka, kvákání žáby, hlas slepice, kohouta či kočky. I tento program zazní v rámci festivalu dvakrát: ve čtvrtek 12. září od 18:00 hodin v kostele sv. Václava v obci Velká Polom a v pátek 13. září od 18:00 hodin v paskovském kostele sv. Vavřince.
Vlad Weverbergh je jedním z nejvyhledávanějších klarinetistů a profesorem hry na basklarinet na Královské konzervatoři v Antverpách. Na SHF se vůbec poprvé představí v odvážném sólovém recitálu v sobotu 14. září v kostele Panny Marie Královny v Ostravě – Mariánských Horách (od 18:00 hodin), kdy během jednoho večera rozezní hned tři historické klarinety – jak klasicistní, tak i basetový a tzv. milostný. Největším skvostem je právě raritní klarinet d’amore, který dnes můžeme obvykle obdivovat pouze jako muzejní exponát. Weverbergh ovšem miluje výzvy, a tak ve spolupráci s muzikology Muzea hudebních nástrojů v Bruselu tento specifický instrument jedinečného charakteru a zabarvení znovuoživil.
Slavnostní Te Deum Otty Nicolaie a offertorium pro sólo tenor, sbor a orchestr Intende voci Franze Schuberta budou na programu koncertu v Mariánských Horách 14. září v kostele Panny Marie Královny. O interpretaci se postarají Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba Kleckera, Český filharmonický sbor Brno vedený Petrem Fialou a sólisté Veronika Holbová, Václava Krejčí Housková, Lukáš Bařák a Jaroslav Březina (viz výše).
Regiony
V Českých Budějovicích probíhají Hudební slavnosti Emy Destinnové. V úterý 10. září v 19:30 hodin bude mít v koncertní síni O. Jeremiáše sólový recitál klavírista Martin Kasík. Na repertoáru má kompozice Ludwiga van Beethovena, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Johannese Brahmse.
Ve čtvrtek 12. září od 19:30 hodin provede Fiharmonie Brno v Divadelním sále Metropol koncert k poctě Emy Destinnové, na němž zazní Smetanova Má vlast pod taktovkou Leoše Svárovského.
V pátek 13. září v 19:30 hodin pak na zámku Borovany proběhne Zámecké nokturno, na němž vystoupí Filharmonické dechové trio Brno (Anikó Kovaříková-Hegedüss, Emil Drápela, Roman Novozámský).
V pátek 13. září se koná od 20:00 hodin představení pod širým nebem na molu vodní přehrady v Jablonci nad Nisou. Zazní oratorium Mesiáš Georga Friedricha Händela v podání barokního souboru Musica Florea pod vedením Marka Štryncla.
Pravidelná Novinka týdne na Classic Praha míří tentokrát do světa opery. Před necelým měsícem vydala společnost Deutsche Grammophone novou nahrávku Mozartovy poslední opery Kouzelná flétna. Jedná se o společný projekt Festspielhausu v německém Baden-Badenu, slavného žlutého labelu Evropského komorního orchestru a kanadského dirigenta, kterým je Yannick Nézet-Séguin. Punc originality dodává nové kompletní nahrávce fakt, že barytonovou roli ptáčníka Papagena ztvárnil populární mexický tenorista Rolando Villazón. Ten se stal vlastně iniciátorem celého projektu. Dalšími sólisty jsou mj. Klaus Florian Vogt, Christiane Karg a Franz-Josef Selig. Ukázka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 9. září v 10:00.
Město, ve kterém se narodil Bedřich Smetana i Zdeněk Nejedlý. Anebo filozof, spisovatel a publicista Hubert Gordon Schauer. Čtrnáct let svého života tu prožil Alois Jirásek. Během prvního ze svých dvou pobytů zde Božena Němcová porodila syna. A zemřela tady Magdalena Dobromila Rettigová. To vše, a mnohem víc, je Litomyšl. Místo, kde se už od roku 1949 koná – jen s jednou sedmiletou přestávkou – mezinárodní operní festival. Nazvaný, jak jinak než Smetanova Litomyšl. Právě sem nás zavede Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 9. září v 19 hodin.
Na prahu nové koncertní sezóny navštívila studio Classic Praha ředitelka Plzeňské filharmonie a též festivalu Smetanovské dny Lenka Kavalová. Co čeká návštěvníky koncertů Plzeňské filharmonie v nadcházející jubilejní sté sezóně orchestru prozradí v rozhovoru s Martinou Klausovou v úterý 10. září v 15:30.
Hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu v druhém zářijovém týdnu je ředitel MHF Lípa Musica Martin Prokeš. Martin Prokeš je ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, předsedou spolku Arbor, členem správní rady Nadačního fondu Ozvěna, hudebním manažerem a zpěvákem.
18. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se uskuteční v termínu od 17. září do 26. října s tradičním letním prologem, který proběhl 23. srpna a epilogem ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 6. a 7. listopadu v České Lípě. Festival letos nabízí řadu 22 akcí na 15 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v přilehlé části Saska. Uměleckou garanci festivalu v letošním roce přebírá renomovaný houslista a koncertní mistr a partner České filharmonie Josef Špaček, který na tomto postu na následující dva roky střídá světoznámého hornistu Radka Baboráka. Pořad má premiéru v úterý 10. září v 19 hodin.
Druhým zářijovým hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností mezzosopranistka Edita Randová. Ta svou pěveckou dráhu na divadelních prknech započala jako členka pražského Hudebního divadla Karlín a vystupovala také na prknech Státní opery Praha. Postupem času se z Randové stala hostující členka mnohých zahraničních scén, z nichž stojí určitě za povšimnutí její mexický úspěch s nastudováním role Maddaleny z Verdiho Rigoletta. Věnuje se též koncertní činnosti a zpívala pod taktovkami těch oceňovaných českých i zahraničních dirigentů.
Studovala soukromě nejenom zpěv, ale také hru na klavír. Má na svém kontě dvě samostatné desky, na které natočila Biblické písně Antonína Dvořáka a Glagolskou mši Leoše Janáčka. Její repertoár zahrnuje skladby od altového oboru až po dramatický mezzosoprán. Ve svém repertoáru má oratoria, kantáty, mše, písňové cykly či jednotlivé skladby od starých mistrů až po soudobou tvorbu našich i předních světových skladatelů. V roce 2009 získala Evropskou cenu Gustava Mahlera za mimořádný přínos v oblasti hudby. Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 12. září v 19:00.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]