Týden s hudbou
Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Český filharmonický sbor Brno, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Nachtigall Artists, Ensemble Inégal, Český národní symfonický orchestr, Filharmonie Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava, Filharmonie Hradec Králové nebo festival Contempuls 10. Nezapomněli jsme samozřejmě ani na novinky z rádia Classic Praha.
Zahraničí
Český filharmonický sbor Brno se představí na vánočních koncertech ve frankfurtské Alteoper, a to ve dnech 30. listopadu až 2. prosince 2019.
Praha
Večer s názvem 100 let Elgarova koncertu je připraven na pondělí 25. listopadu 2019 (od 19:30 hodin) v pražském Rudolfinu. Ve znamení stého výročí premiéry Violoncellového koncertu Edwarda Elgara se ponese návrat Istvána Várdaie k rozhlasovým symfonikům. Mladý maďarský instrumentalista zahraje koncert poznamenaný hrůzami první světové války, a to na vzácný Stradivariho nástroj, který patřil legendární Jacqueline du Pré, jejíž provedení Elgarova koncertu je dodnes pojmem. Program zahájí lyrická skladba na lidové motivy od Elgarova krajana Ralpha Vaughana Williamse. Druhá polovina koncertu pak bude patřit ruské hudbě.
Nachtigall Artists přichystal na pondělí 25. listopadu 2019 (od 19:30 hodin) do Smetanovy síně Obecního domu koncert tenoristy Josepha Calejy a barytonisty Artura Rucińského. Koncert je však již beznadějně vyprodán.
V úterý 26. listopadu 2019 (od 18:00 hodin) vystoupí v Sukově síni Rudolfina Divertimento Quartet ve složení Luboš Dudek (housle), Libor Vilímec (housle), Ondřej Kameš (viola) a Jan Keller (violoncello). Na programu je výběr z děl Mozarta, Bacha, Vivaldiho, Pachelbela, Čajkovského, Dvořáka, Brahmse a Piazzoly.
Cyklus koncertů Čtyři kroky do nového světa pokračuje 26. listopadu 2019 představením předehry Egmont Ludwiga van Beethovena, která se stala neoficiální hymnou maďarského povstání v roce 1956, a ikonické passacaglie pro velký orchestr Mystérium času od zásadního českého skladatele 20. století Miloslava Kabeláče, kterou Česká filharmonie pod taktovkou Karla Ančerla premiérovala v listopadu 1957. Českou studentskou filharmonii řídí dirigent Marko Ivanović, moderuje Petr Kadlec.
Na středu 27. listopadu 2019 (od 19:30 hodin) je ve Smetanově síni Obecního připraven houslový recitál Vadima Repina, na klavír jej doprovodí Andrei Korobeinikov. Program obsahuje Debussyho Sonátu, Prokofjevovu Sonátu č. 2 D dur op. 94bis a Pět melodií op. 35bis, Griegovu Sonátu č. 3 c moll op. 45 a Ravelova Cikána.
Soubor Ensemble Inégal se tradičně věnuje uvádění skladeb raně barokního skladatele původem z Čech – Samuela Capricorna (1628–1664). Zazní díla duchovní i světská, jako je například sbírka Continuation der neuen wohl angestimmte Taffel-Lustmusic, volně přeloženo jako Pokračování nové, dobře naladěné hudby k tabuli. Akce se koná 29. listopadu 2019 (od 19:30 hodin) v Rytířském sálu Velkopřevorského paláce v Praze v rámci 13. ročníku Abonentního cyklu Ensemble Inégal 2019.
Andrea Bocelli vystoupí v pražské O2 areně v sobotu 30. listopadu 2019 od 20:00 hodin. Program koncertu bude kromě klasického repertoáru obohacen i o skladby z nového alba Sí, které oslavuje lásku, rodinu, víru a naději. Bocelliho doprovodí Český národní symfonický orchestr a za dirigentským pultem se představí Steven Mercurio.
Adventní koncert I se uskuteční v neděli 1. prosince 2019 (od 11:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina. V podání České dechové harmonie zazní Kramářova-Krommerova Partita á 8 Es dur La Chasse; Koželuhova Pastorela pro dechové nástroje; Havlovo Allegro ut pastorela in B pro 2 klarinety, 2 lesní rohy, 2 fagoty a tubu pastoralis; Triebenseeovy Variace na téma z opery Vojtěcha Jírovce „Oční lékař“ a Mozartova Serenáda Es dur K 375.
Adventní koncert II je naplánován ve stejný den do Sukovy síně Rudolfina na patnáctou hodinu. Filharmonický komorní orchestr v čele s Ivanem Pazourem odehraje výběr z děl Suka, Pucciniho, Martinů, Vivaldiho, Dvořáka, Bacha, Čajkovského, Pachelbela a Corelliho.
Contempuls 10 (Pražský festival soudobé hudby)
Trio Catch vystoupí v rámci festivalu v neděli 1. prosince 2019 (od 19:00 hodin) v DOX+. V Praze soubor uvede světovou premiéru nové skladby českého skladatele Jakuba Rataje, napsané na objednávku festivalu Contempuls, a dvě klíčová díla svého repertoáru – Trio řeckého skladatele Georgese Aperghise a bezmála půlhodinovou skladbu Sounds, Archeologies, kterou přímo pro soubor napsala německá autorka střední generace Isabel Mundry.
V tentýž den, ale od 20:30 hodin vystoupí v DOX+ jeden z nejlepších skandinávských souborů současné hudby, norské trio POING. V Praze POING představí reprezentativní výběr ze svého širokého repertoáru, mimo jiné uvede dvě skladby norské skladatelky Maji S. K. Ratkje, která je u nás známá především jako vokalistka a performerka, dílo jednoho z nejvýznamnějších dánských skladatelů Benta Sørensena inspirované knihou Tomase Espedala a ukázku z tvorby u nás neznámých Martina Rane Baucka a Sachiyo Tsurumiho.
Brno
Ve středu 27. listopadu 2019 (od 19:30 hodin) v brněnském Besedním domě vystoupí dva kosmopolité s tureckými, respektive srbskými kořeny: houslista Efe Turumtay a akordeonista Nikola Zarić. V programu Via (Cesta) se zrcadlí nejen jejich putování po konkrétních místech naší planety, ale také hledání společných hudebních cest, jejichž shodným znakem je neustálý pohyb.
Čtvrtek 28. a pátek 29. listopadu 2019 (od 19:00 hodin) bude patřit v Sále Stadion Kulturního centra Babylon koncertům pod názvem Emoce a vášně. Vystoupí na nich Filharmonie Brno pod dirigentským vedením Petra Altrichtera. Na programu je Georges Bizet/Rodion Ščedrin Carmen-suita (výběr), George Enescu Rumunská rapsodie č. 1 A dur op. 11, Petr Iljič Čajkovskij Symfonie č. 4 f moll op. 36.
Ostrava
Do Domu kultury města Ostravy se opět vrací v pondělí 25. listopadu 2019 (19:00 hodin) vynikající pianista Federico Colli. Po vystoupení s Janáčkovou filharmonií a samostatném recitálu si tentokrát ke spolupráci přizval La Scala String Quartet, soubor složený z předních hráčů orchestru stejnojmenného milánského operního domu. Večer zahájí kvarteto, které v první půli koncertu zahraje skladby Schuberta a Šostakoviče. Po přestávce pak všichni společně provedou jedno ze stěžejních děl komorní literatury. Opravdovým těžištěm Schumannovy tvorby jsou skladby pro klavír. Z jeho komorních děl pak vyniká Klavírní kvintet Es dur věnovaný jeho ženě a skvělé klavíristce Claře. Proto není divu, že v něm má klavír dominantní roli.
Úspěšná spolupráce Tomáše Kluse, Cílové skupiny a Janáčkovy filharmonie Ostrava, která začala v únoru minulého roku koncertem v Dolní oblasti Vítkovice, pokračuje. Turné Klusymfonie začne 26. listopadu 2019 v Dolní oblasti Vítkovice a pokračovat bude koncerty v Brně (29. listopadu 2019), Bratislavě (1. prosince 2019), Pardubicích (3. prosince 2019) a ukončené bude koncertem v Praze (4. prosince 2019). Netradiční aranžmá včetně dosud nenahraných úprav novinek z aktuálního alba SPOLU, připravil člen Cílové skupiny, skladatel a baskytarista Jan Lstibůrek. Ten se postaral i o aranžmá prvního společného koncertu s Janáčkovou filharmonií Ostrava.
Hradec Králové
Na čtvrtek 28. listopadu 2019 (od 19:30 hodin) je naplánován do Sálu Filharmonie Hradec Králové koncert s názvem Od dumky po sambu. Vystoupí na něm Filharmonie Hradec Králové pod vedením Leoše Svárovského. Spolu s filharmoniky se představí houslista Graf Mourja. Na programu zazní Dvořákovy Slovanské tance, 2. řada op. 72 B 147; Ravelova Tzigane, koncertní rapsodie pro housle a orchestr; Sarasateho Koncertní fantazie na motivy Bizetovy opery Carmen pro housle a orchestr op. 25; Márquezův Danzón č. 2 pro orchestr a Abreuovo Tico Tico.
Teplice
Český filharmonický sbor Brno vystoupí ve čtvrtek 28. listopadu 2019 (od 19:00 hodin) v Domě kultury v Teplicích. Sbor doprovodí Severočeská filharmonie Teplice a za dirigentský pult se postaví Marcus Bosch. Na programu jsou oratorní a operní sbory Bacha, Händela, Mozarta, Haydna, Dvořáka, Smetany, Borodina a Verdiho.
Rádio Classic Praha
Pravidelná Novinka týdne na Classic Praha tentokrát představí aktuální album britské trumpetistky Alison Balsom. Na desce, kterou vydává společnost Warner Classics je opět hudba epochy, kterou má Alison Balsom nejraději – tedy hudba barokní. Vedle Händlova známého díla Hudba k ohňostroji najdeme na albu i skladby Johanna Sebastiana Bacha, Georga Philippa Telemanna a Henryho Purcella. Jak řekla sama Alison Balsom – „barokní epocha byla zlatým časem pro trubku“. Ukázka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 25. listopadu 2019 v 10:00 hodin.
V dalším díle pořadu Slavná auditoria se bude Jiří Vejvoda věnovat životním osudům dirigenta Riccarda Mutiho. Druhá světová válka byla v plném proudu, když se manželům Mutiovým narodil 28. července 1941 v Neapoli syn Riccardo. Rázem se ocitl v prostředí, kde hudba hrála prim. Jeho otec si sice vydělával jako lékař, ale ve volném čase se s nadšením věnoval amatérskému zpívání. A Riccardova matka se zpěvem přímo živila. Neudiví, že synek se s hudbou sblížil natolik, že jej přivedla na studia v Miláně. Kromě dvou pedagogů, kteří jej školili ve skladbě a v dirigování, se stal jeho mentorem světoznámý autor filmových melodií, doprovázejících filmy italské nové vlny, Nino Rota. Mladý Muti suverénně zvítězil v prestižní dirigentské soutěži, kterou organizovala jeho alma mater, a přes účinkování na hrstce domácích festivalů se vydal přímo do hudební Mekky. Totiž do Salcburku. Více už v pořadu, jehož premiéra je připravena na pondělí 25. listopadu 2019 v 19:00 hodin.
Hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu bude ve 48. týdnu americká sopranistka Jennifer Rowley. Jennifer Rowley studovala na Baldwin Wallace College Conservatory of Music a Indiana University – Jacobs School of Music. Získala řadu ocenění na pěveckých soutěžích. Profesionální debut absolvovala v Clevelandské opeře v Mozartově Kouzelné flétně za řízení Antona Coppoly. Ve svém repertoáru má role, jako jsou Mozartova Donna Anna, Donizettiho Maria di Rohan, Valentine v Mayerbeerových Hugenotech, Verdiho Leonora, Pucciniho Tosca a Musetta, Cileova Adriana Lecouvreur, Roxana v Alfanovu Cyranovi z Bergeracu. V posledních sezonách se představila publiku mimo jiné v Metropolitní opeře v New Yorku, v Opéra Bastille v Paříži a v Semperově opeře v Drážďanech. Pořad má premiéru v úterý 26. listopadu 2019 v 19:00 hodin.
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je nadaná mladičká klavíristka Klára Gibišová. Klára Gibišová (narozena 14. září 2010 v Mělníku) je žákyní Základní umělecké školy Ilji Hurníka v Praze 2, kde studuje klavír pod vedením Taťány Vejvodové. S ní byla navíc zařazena do stipendijního programu MenART, kde s nimi pracuje klavírní virtuos a hudební pedagog Ivo Kahánek. Klára Gibišová mimo jiné získala první místa v soutěžích Prague Junior Note v ročnících 2015, 2016, 2017 a 2018, Karlovarská růžička v ročnících 2016 a 2017, Amadeus 2017, Mladí pianisté na klavíru Steinway v letech 2015, 2016, 2017 a 2018, Ústřední kolo klavírní soutěže ZUŠ 2017, Beethovenovy Teplice 2016 a Virtuosi per musica di pianoforte (1. kategorie) v roce 2017. Stala se také finalistkou soutěže pro talentované děti Zlatý oříšek 2017. V listopadu 2018 vystoupila jako jedna z účinkujících v benefičním Koncertu pro svatovítské varhany 2018, který byl ze svatovítské katedrály přímo přenášen Českou televizí. Jako sólistka v roce 2018 veřejně vystoupila také se Severočeskou filharmonií Teplice a na hudebním festivalu Mladá Praha s orchestrem Praga Camerata. V roce 2019 veřejně koncertovala například na slavnostním udílení Cen klasické hudby Classic Prague Awards za rok 2018 v Obecním domě v Praze. Více o sobě a své oblíbené hudbě prozradí v pořadu, který má premiéru čtvrtek 28. listopadu 2019 v 19:00 hodin.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]