Hudební skladatel Ennio Morricone zemřel ve věku 91 let
Slavný skladatel podle deníku Corriere della Sera zemřel v noci na dnešek na římské klinice na následky pádu.
Morricone byl jednou z největších osobností filmové hudby všech dob. I přes svůj vysoký věk neúnavně jezdil po světě a vyprodával velké haly. Po pěti nominacích na Oscara získal cenu americké filmové akademie až v roce 2016, a to za hudbu ke snímku Quentina Tarantina Osm hrozných. Přitom Oscara za celoživotní dílo získal paradoxně už v roce 2007, kromě toho i tři ceny Grammy a tři Zlaté glóby.
Českým divákům se Morricone zapsal do paměti i díky melodiím k seriálům Chobotnice a Marco Polo.
Římský rodák celkem složil hudbu k více než pěti stům snímků. Mezi nejzásadnější Morriconeho díla patří Tenkrát na západě, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý, Bio Ráj, Mise, Maléna, Profesionál, Legenda o 1900, Neúplatní, 48 hodin v Paříži, Kill Bill, Nespoutaný Django a Lolita.
Často spolupracoval s Českým národním symfonickým orchestrem (ČNSO), se kterým natočil řadu nahrávek. Ministr kultury Daniel Herman ocenil Morriconeho cenou Artis Bohemiae Amicis, která je udělována lidem cílevědomě přispívajícím k šíření dobrého jména české kultury.
Ve světě klasické a filmové hudby působil Morricone déle než padesát let. Hudbu ke snímku Osm hrozných natáčel Morricone v roce 2015 v hostivařských studiích Českého národního symfonického orchestru. Tarantino použil několik Morriconeho skladeb už ve svých dřívějších filmech Hanebný pancharti a Nespoutaný Django. Ke spolupráci s ČNSO se slavný italský skladatel vracel pravidelně.
V roce 2010 Morricone řekl, že se považuje především za skladatele, až pak za dirigenta. Za svou padesátiletou úspěšnou kariéru se podle svých slov řídil zejména metodou a přesností.
Nejvíce se proslavil spoluprací s režisérem a krajanem Sergiem Leonem. Notoricky známou nejen svými tklivými tóny harmoniky je Morriconeho hudba k westernu Tenkrát na Západě. S Leonem spolupracoval na celé řadě dalších filmů, oblíbenou se stala trilogie Pro hrst dolarů (1964), Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966).
Morriconeho proslavily ale i další snímky, mimo jiné Briana de Palmy (Nedotknutelní), Romana Polanského (48 hodin v Paříži), Franca Zeffirelliho (Hamlet), Giuseppeho Tornatoreho (Bio Ráj a Malena), Rolanda Joffého (Mise), Olivera Stonea (U-Turn) či Adriana Lynea (Lolita). Spolupracoval také s Pierem Paolem Pasolinim, Giulianem Montaldem, Gillem Pontecorvem a Alessandrem Alessandronim.
Morricone si už v neděli napsal vlastní nekrolog, který v úterý vyjde ve všech hlavních italských denících. “Já, Ennio Morricone, jsem zemřel. Oznamuji svou smrt všem svým přátelům, kteří mi vždy byli nablízku i těm, které jsem nějakou dobu neviděl. Je těžké je všechny jmenovat,” píše Morricone v úvodu nekrologu. “Chtěl bych nicméně speciálně zmínit Peppuccia a Robertu, přátele, kteří mi byli nablízku v posledních dnech života. Je jen jediný důvod, proč jsem se rozhodl s vámi všemi rozloučit tímto způsobem a proč jsem se rozhodl pro soukromý pohřeb: Nechci obtěžovat,” dodal zesnulý skladatel.
V nekrologu se pak loučí i se svými sestrami a jejich rodinami, se svými dětmi i vnoučaty. “Doufám, že ví, jak moc jsem je miloval,” píše o nich. Na závěr dává poslední sbohem své manželce Marii a zmiňuje “neuvěřitelnou lásku”, která je vždy držela dohromady.
Na Morriconeho vzpomínají umělci i politici z celého světa. Italský prezident Sergio Matterella například ocenil, že Morricone pomohl šířit prestiž Itálie ve světě. Svůj obdiv autorovi legendární filmové hudby vyjádřil i věhlasný italský dirigent Riccardo Muti nebo italská herečka Monica Bellucci.
V kondolenčním dopise zaslaném skladatelově rodině italský prezident mimo jiné napsal, že Morricone jako “skvělý a populární hudebník zanechal hlubokou stopu v dějinách hudby druhé poloviny 20. století”. Jeho hudba “velkou měrou přispěla k rozšíření a posílení prestiže Itálie ve světě,” dodal prezident.
Morriconeho ocenil i slavný francouzský hudebník a multiinstrumetalista Jean-Michel Jarre. “Ennio Morricone byl neustálým zdrojem inspirací, byl jako člen mé rodiny. Byl v mém životě všudypřítomný,” uvedl Jarre. “Existují lidé, kteří mají schopnost udělat svět lepším, protože vědí, jak vytvořit krásu,” řekla k životu a dílu Ennia Morriconeho italská herečka Monica Bellucciová. Britský skladatel Daniel Pemberton mu zase vzkázal: “Byl jsi můj idol. Děkuji, maestro.”
Za mimořádného skladatele jak filmové, tak i klasické hudby Morriconeho označil věhlasný italský dirigent Riccardo Muti, který se s hudebníkem přátelil. “Bude nám chybět jako člověk i jako umělec,” napsal Muti.
Naposledy Morricone navštívil Českou republiku 25. ledna 2019, jako připomínku svých svých 90. narozenin, které připadly na 10. listopadu 2018. Slavný italský hudebník vystoupil v O2 aréně celkem šestkrát. Jeho koncert v roce 2017 se konal v rámci světového turné Ennio Morricone – Last ever show s podtitulem Goodbye Prague a měl být údajně rozloučením s pražským publikem. Sám Morricone před svými devadesátinami prohlásil, že již ve velkých halách vystupovat nebude.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]