První část obnovy historických varhan v Cítově byla úspěšná, další chátrání jim nehrozí

V Cítově na Mělnicku skončila první část obnovy historických varhan. Nemělo by tak hrozit jejich další chátrání a lze na ně hrát při bohoslužbách. Druhá etapa by měla zajistit celkovou obnovu včetně vzduchové soustavy a píšťal. Náklady dosáhnou podle odhadů zhruba 1,5 milionu korun, řekl ředitel Sdružení pro obnovu varhan v kostele sv. Linharta v Cítově Bohuslav Šámal.
Varhany v kostele sv. Linharta v Cítově (zdroj provarhanycitov.cz)

Varhany vyrobené v 19. století jsou nyní vyčištěné, ochráněné proti červotoči a mají nový ventilátor. “Jedním z pozitivních závěrů po důkladném prozkoumání nástroje je mimo jiné skutečnost, že varhany mají plný počet píšťal a kovové jsou všechny funkční. I všechny rejstříky varhan fungují a po naladění až na výjimky drží,” uvedl varhanář Václav Vála.

Na další etapu opravy nástroje bude sdružení shánět peníze i prostřednictvím benefičních akcí, dotací. Zájemci si budou moci také adoptovat konkrétní píšťalu a přispět na její renovaci.

Památkově chráněný kostel sv. Linharta byl původně postaven v románském slohu, v 18. století ho církev přestavěla ve stylu barokním. Zdejší varhany podle návrhu Karla Eisenhuta patří k jedněm z nejkvalitnějších raně romantických nástrojů v ČR. Nástroj byl také vybrán jako jeden ze stěžejních pro dokumentaci vývoje varhanářství v českých zemích.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments