Autorský večer Pavla Trojana ukázal cestu moderní vážné hudby
Skladatel Pavel Trojan starší oslavil v loňském roce své životní jubileum. Široká veřejnost si tak mohla mnohými provedeními připomenout autorův umělecký profil i jeho zásluhy v pozici dlouholetého ředitele Pražské konzervatoře. Za všechny umělecké akce lze zmínit například vydání CD Poetický akordeon, bohatou autorovu přednáškovou činnost či účast v česko-německém projektu soudobého koncertního melodramu, kde mimo jiné na pódiích Mnichova, Kostnice, Regensburku či Zwickau zazářila jeho skladba Gebete (Modlitby) na slova Franze Werfela v podání Dity Hořínkové.
Na recenzovaném koncertě připravil autor transparentní srovnání své instruktivní i koncertní tvorby a oběma sférami zaujal nabitý sál. Do první oblasti patřilo provedení cyklu Album pro mládež „Ze Stodůlek“, které zahráli částečně žáci ZUŠ Praha-Stodůlky (ze tříd Karine Bartůňkové a Tomáše Vrány), v podobě uceleného cyklu jej pak s perfekcí podal pianista Ivan Horňák.
Trojanovo Album je na jednu stranu psáno zkušenou rukou pedagoga s citem pro dětský svět, na druhou stranu se ale nepodbízí lacinou líbivou hudbou. Dětský interpret je zde již nenásilnou formou vtahován do světa melodiky i vertikál rozšířené tonality či modality soudobé hudby, do světa moderních souzvuků, a tak řeší se svým pedagogem inspirativní formou nejeden interpretační rébus. Více takových míst je ve volných větách (například Nech mě snít) a všichni milovníci nekomerční hudby si je na koncertě s potěšením užili. Skladbičky navíc hýří vtipnými rytmy, často s ambicí k pohybovému ztvárnění (například Rusalčin valčík). Trojanův Album si pro své kvality určitě najde své příznivce i v budoucnosti.
Večer z autorových skladeb akcentoval silnou stránku, kterou je jeho neotřelá homofonní hudební mluva. Je dobrým melodikem, harmonii pak realizuje v intencích moderní vážné hudby velmi vynalézavě. Je logické, že plné využití nastíněné kompoziční metody najdeme v jeho koncertních skladbách. Zde pak také dociluje nových zvukových rezultátů plynoucích ze složitých melodicko-harmonických kontextů. Uvedené výsledky jsou často zařaditelné mezi inovace v hudbě. Na večeru v kostele sv. Vavřince si posluchači tento autorův um užili především v premiéře jeho kompozice Variace na moravskou lidovou píseň pro klavír, kterou s velkým pochopením zahrál Luděk Šabaka. Tématem variací se stala známá lidová píseň Rožnovské hodiny a už v její prezentaci Trojan objevil zvláštní efekty přechylování tónorodu či provokativní dialog mezi melodií a zvoleným akordickým materiálem. Harmonickou pestrost i ostrost stupňoval ve virtuózních i lyrických variacích, dokonce v jednu chvíli jakoby zavanula expresívní atmosféra pozoruhodné inscenace Erbenovy Kytice na scéně Národního divadla (premiéra 2019).
Kompoziční průběh Trojanových Variací na moravskou lidovou píseň dává skladbě ucelený charakter, kdy jednotlivé variace vnímáme více v sérii než jako oddělené skladby. To autorovi umožnilo cyklus variací přesvědčivě vygradovat i uzavřít. Je zřejmé, že je mu variační princip velmi blízký.
Do závěru koncertu zařadil Pavel Trojan st. své Romantické kusy pro housle a klavír, jejichž obsahová naladění měla vzdát hold Antonínu Dvořákovi, jmenovitě jeho slavným stejnojmenným skladbám. To se Trojanovi beze zbytku podařilo. Zde dal průchod naplno své muzikalitě, a tak se jeho cyklus ubíral vpřed strhujícím rytmem i emocemi. Napadlo mě, že více by se Trojanovo dílo mělo srovnávat s Dvořákovými Cigánskými melodiemi, op. 55 B 104, protože například velmi silně komunikuje svým moravským tanečním nasměrováním s Dvořákovou písní Struna naladěná, v jiných náladách i s dalšími písněmi, které se v Dvořákově cyklu nacházejí.
V energickém zaníceném podání Jaroslava Svěceného a klavíristky Lucie Tóthové se Trojanův cyklus rozezněl do široké estetické rezonance, která podnítila publikum k bouřlivému potlesku. Jaroslav Svěcený pak v rámci svého poděkování posluchačům a autorovi vyjádřil myšlenku, že interpreti, kteří chtějí hrát moderní vážnou hudbu, si takové skladby přejí a s gustem je pak hrají. Pavel Trojan tak ukazuje cestu moderní vážné hudby k interpretům, a potažmo i k publiku.
Autorský večer Pavla Trojana
20. září 2022, 19:30 hodin
Kostel sv. Vavřince, Praha
Program:
Pavel Trojan: Album pro mládež „Ze Stodůlek“
Pavel Trojan: Variace na moravskou lidovou píseň pro klavír
Pavel Trojan: Romantické kusy pro housle a klavír
Účinkující:
žáci ZUŠ Praha-Stodůlky
Ivan Horňák – klavír
Luděk Šabaka – klavír
Jaroslav Svěcený – housle
Lucie Tóth – klavír
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]