Mařatické varhany byly zrestaurovány za téměř dva miliony korun
Při restaurování varhan se podle místostarostky Pavlíny Jagošové nejednalo pouze o odstranění vad, ale také o zachování nástroje a jeho celkovou obnovu. “To je pro město velmi cenné, protože takový doklad historie, jako jsou varhany, má pro budoucnost mnohem větší hodnotu, než je ta vyčíslitelná penězi. Doufáme, že obnovený nástroj bude další desítky let dobře sloužit a že bude lidem přinášet radost,” uvedla Jagošová.
Obnovu nástroje zajistil restaurátor Petr Stehlík z Hodonína. “Jeho snahou bylo navrátit nástroji nejen jeho původní vzhled, ale hlavně dokonalou funkčnost a krásný zvuk. Navíc spolupracoval s restaurátorem Dušanem Rohlíkem, který se postaral o dřevěnou varhanní skříň,” uvedl mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma. Varhany v mařatickém kostele podle něj patří k těm menším, mají 315 píšťal a největší z nich má objem přibližně sedm litrů.
Restaurování varhan přišlo téměř na dva miliony korun. Částkou 300.000 korun na ně městu přispěl Zlínský kraj. Oficiální uvedení opravených varhan do provozu je naplánované na neděli 11. prosince. Slavnostní bohoslužba v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mařaticích spojená se žehnáním zrestaurovaných varhan se uskuteční ve 14:00 hodin. Mši by měl celebrovat biskup Josef Nuzík.
Pozdně renesanční kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází ze začátku 17. století, je dominantou městského hřbitova. Mezi lety 2008 až 2013 řemeslníci svatostánek staticky zajistili a vybudovali systém sanace vlhkosti zdiva včetně nové odvětrávací konstrukce podlahy. Dále opravili střešní krytinu, fasády, okna a dveře, dokončili vnitřní omítky, výmalbu a také úpravu prostranství před kostelem včetně restaurování litinového kříže. Náklady tehdy činily deset milionů korun.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]