Pražská konzervatoř vlastní nový kladívkový klavír

Pražská konzervatoř rozšířila svůj park klávesových nástrojů o nový kladívkový klavír z dílny Roberta Browna.
Nový kladívkový klavír na Pražské konzervatoři z dílny Roberta Browna (zdroj Pražská konzervatoř)
Nový kladívkový klavír na Pražské konzervatoři z dílny Roberta Browna (zdroj Pražská konzervatoř)

Interpretace barokní hudby na originály či repliky dobových nástrojů již dávno není v naší zemi žádnou okrajovou experimentální novinkou. Pozdější hudbu ale v koncertních, natož studijních programech najdeme podstatně méně často, přestože v kolébkách „historicky poučené interpretace“ jakými je Holandsko, Francie nebo Anglie zahrnuje již po několik desetiletí specializace na „starou“ hudbu i repertoár klasicistní a romantický. Zejména uplatnění klavíru, bezpochyby dominantního nástroje repertoáru konce 18. a první poloviny 19. století, naráží na finančně náročné vybavení samotných interpretů či hudebních institucí.

Po brněnské JAMU a pražské HAMU rozšířila v posledních dvou letech i Pražská konzervatoř svůj úctyhodný park vynikajících klávesových nástrojů o kladívkový klavír. V celorepublikovém kontextu se bez nadsázky jedná o nástroj naprosto výjimečných kvalit. Vznikl v Oberndorfu u Salzburgu v dílně pana Roberta Browna, který své nové nástroje staví na základě svých bohatých restaurátorských zkušeností. Předlohou mu byl jeden z prvních modelů vídeňského šestioktávového klavíru ze začátku druhého desetiletí 19. století od stavitele Jakoba Bertscheho, aktivního ve Vídni v letech 1801–1834.

Během času protiepidemických opatření byl nový nástroj představen již formou online koncertu pořádaného Pražskou konzervatoří k 210. výročí školy a v červnu 2022 proběhl následně i první veřejný koncert s účastí publika, na kterém Veronika Jaklová ze třídy prof. Milana Langera za doprovodu studentského orchestru provedla s velkým ohlasem 3. Beethovenův koncert.

Další významné setkání proběhlo nedávno – na začátku letošního února se v sále Pálffyho paláce na Malé Straně konal masterclass přední české hammerklavíristky Petry Matějové, která kromě své koncertní činnosti vyučuje od roku 2018 obor historický klavír na Hudební Akademii v polském Krakově. Praktickému setkání kolem nového nástroje předcházela její přednáška mapující historii a vývoj klavíru do roku 1850, která se konala v koncertním sále hlavní budovy Na Rejdišti v prosinci minulého roku. Únorového masterclassu se aktivně zúčastnilo osm konzervatoristů z oborů klavír a cembalo. Vyzkoušeli si, jak odlišný může být přístup k dílům notoricky známým i pozapomenutým, máme-li k dispozici stejný typ klavíru, jaký měl jejich autor. Součástí programu byla i zanícená diskuse s panem Robertem Brownem, který přijel osobně svůj nástroj připravit po technické stránce.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments