Do poloviny října lze zažádat o dotace na akce v rámci Roku české hudby
Za Rok české hudby je považovaný každý rok zakončený číslem čtyři – na čtyřku připadají výročí Antonína Dvořáka (1841–1904), Leoše Janáčka (1854–1928), Bohuslava Martinů (1890–1959) nebo Josefa Suka (1874–1935). Příští rok uplyne 200 let od narození a 140 let od úmrtí Bedřicha Smetany. Součástí projektu Smetana 200 budou nastudování jevištních a koncertních děl, muzikologická konference či celorepubliková taneční soutěž. Jedním s cílů projektu je i větší propagace Smetany v zahraničí.
Ambasadory Roku české hudby jsou Gabriela Beňačková, Pavel Černoch, Klára Gibišová, Jakub Hrůša, Jiří Kylián, Josef Špaček a Pavel Haas Quartet. Logo Roku české hudby a projektu Smetana 200 vytvořilo Studio Najbrt.
“V blížícím se výročním Roku české hudby 2024 chceme pochopitelně připomínat Bedřicha Smetanu, ale také chceme poprvé poukázat na šíři a pestrost všech žánrů hudby, které vznikly a stále vznikají na našem území,” uvedl Michal Medek, obchodní ředitel České filharmonie a ředitel Smetanovy Litomyšle.
Koordinátor Roku české hudby a projektu Smetana 200 Marek Šulc upozornil, že se do projektu zapojují velké i menší instituce a pořadatelé napříč celou republikou. “Nejedná se pouze o hudební akce, jsem v kontaktu i s muzei, divadly, školami a amatérskými spolky. Velké smetanovské přehlídky chystají vedle Smetanovy Litomyšle také operní domy v Ostravě a Plzni a k výročí se připojují pražské i regionální festivaly. Česká televize chystá celovečerní film o Smetanovi,” sdělil Šulc.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]