Kutná Hora: Výstava připomene významné továrny na výrobu varhan a harmonií
Zakladateli továren byli Jan Tuček, Antonín Mölzer a později Josef Melzer, František Medřický a Emamuel Štein a Bohumil Tuček. Návštěvníci uvidí pět harmonií Jana Tučka z let 1912 až 1940, z nichž jedno dvoumanuálové s pedálem je největším exponátem výstavy.
Šesté harmonium pochází z méně známé kutnohorské továrny Emanuel Štein & Bohumil Tuček a je jedním z mála dochovaných. Součástí výstavy jsou i jednotlivé části harmonií a varhan Jana Tučka z let 1904 až 1905 a část hracího stolu Josefa Melzera ze 40. let 20. století s půlkruhovým umístěním rejstříků okolo klaviatur.
Návštěvníci si mohou prohlédnout také medailony jednotlivých továren a tištěné materiály, například katalogy, firemní papíry a dobové fotografie. Poprvé v historii budou podle pořadatelů vystaveny fotografie varhanáře Františka Medřického a dřevěný panel s reliéfním portrétem Jana Tučka, který pochází ze sbírky Českého muzea stříbra v Kutné Hoře.
Harmonia, jednotlivé části varhan a dobové dokumenty pocházejí z expozice Harmonium – historie v Prostějově a soukromé sbírky autora výstavy Muchy. Katalogy a dobové fotografie zapůjčily kutnohorský archiv a muzeum stříbra.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]