Ročníkové a magisterské choreografie studentů HAMU nejen v KD Mlejn

Mladí taneční umělci a studenti Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze uvedou v květnu své ročníkové choreografie. V rámci festivalu HAMUfest uvede svou ročníkovou práci studentka 4. ročníku Natálie Vacková, ve dvou večerech v KD Mlejn budou k vidění tematicky rozmanitá díla pod vedením pedagoga Jana Kodeta od studentek bakalářského programu Kateryny Lopakhtiny, Žanety Musilové a Šárky Říhové. Na konci května se pak pozornost přesune do prostoru kláštera Gabriela Loci, kde uvede svůj magisterský projekt Michaela Dzurovčínová.
Natálie Vacková – Místa mezi námi (foto archiv HAMU)
Natálie Vacková – Místa mezi námi (foto archiv HAMU)

Tvorbě ve veřejném prostoru se věnuje studentka 4. ročníku Natálie Vacková. Její ročníková práce Místa mezi námi se odehraje v okolí Malostranského náměstí v neděli 9. 6. od 14:00 a od 16:00 v rámci 2. ročníku jednodenního festivalu Hudební a taneční fakulty HAMUfest. V pohybovém představení pro tři performery přináší téma odpočinku do dnešní zrychlené doby. Skrze prostory, jako jsou náměstí, tramvajové zastávky a místa mezi nimi, chce poukázat na problematiku nedostatku odpočinkového prostoru v městském prostředí. „Projekt přináší úderné gesto, které by mohlo přimět veřejnost se na chvíli pozastavit a vystoupit z každodennosti,“ říkají organizátoři.

V pátečním večeru 17. května budou v KD Mlejn uvedeny dvě lidskými emocemi protkané choreografie. Kateryna Lopakhtina, studentka 2. ročníku, představí svou nejnovější práci s názvem Zpověď. Ta zasahuje do hlubin lidských emocí a zkoumá témata zrady, osamělosti a hledání pochopení a odpuštění. Přestože Kateryna začínala svou taneční kariéru ve street dance odvětví, postupně se přesunula k modernímu a experimentálnímu tanci. Její vývoj a odklon od tradičních forem tance se jistě odrazí v autenticitě a pohybově výrazném díle. 

Šárka Říhová, studentka 3. ročníku a performerka uskupení Cirk La Putyka a Manus Art Collective, reflektuje choreografiíAmbush lidskou zranitelnost a sílu. Autorka díla se volně inspirovala životem a autobiografií herce a filmaře Alejandra Jodorowského, který pracoval s psychomagií jakožto uměleckým rituálem jedince. Choreografka v díle psychologickou až esoterickou rovinou poukazuje na sílu víry a moc kreativity, která může být prostředkem pro překonání osobních problémů a traumat. Stěžejním je konfrontace s vlastními pocity a neustálý proces osobního růstu.

Neděle 19. května v KD Mlejn bude patřit Žanetě Musilové, studentce 2. ročníku choreografie. Musilová, již známá svou prací v tanečním uskupení SPOLK, se na základě zadání na téma dějovost v tanci inspiruje Zeyerovým příběhem o Radúzovi a Mahuleně. Nahlíží skrze děj do problematiky vztahů nejen mezi matkou a dítětem, ale také mezi přírodou a civilizací. Musilová si do svého týmu přizvala široké spektrum spolupracujících umělců.

Michaela Dzurovčínová – Out of Comfort (foto Anna Benháková)
Michaela Dzurovčínová – Out of Comfort (foto Anna Benháková)

Na konci května, 27. a 28. 5., se odehraje v prostorách kláštera Gabriel Loci prezentace magisterského projektu Michaely Dzurovčínové s názvem Out Of Control. Tento projekt navazuje na loňské dílo “Out Of Comfort”, ve kterém autorka naznačila směr dalšího vývoje. Hlavním cílem inscenace je propojit hudebníky a tanečníky v harmonickou symbiózu. Pomyslná hranice mezi těmito dvěma obory se narušuje. Hudební nástroje se stávají tanečním partnerem, a naopak lidská těla zdroje zvuku. Na jevišti se představí celkem osm umělců.

Více info a vstupenky na stránkách pořadatelů:

17. 5., KD Mlejn – Kateryna Lopakhtina: Zpověď a Šárka Říhová: Ambushdetaily

19. 5., KD Mlejn – Žaneta Musilová: M.amordetaily

27. 5., Gabriel Loci – Michaela Dzurovčínová: Out Of Controlvstupenky na premiéru, vstupenky na reprízu

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments