Týden s tancem
Workshop o respektu, inkluzi a partnerství

Jak se dělá respekt, neposuzování, partnerství, inkluze a nastavení podmínek pracovního prostředí? Třídenní workshop Moje – tvoje – naše komunikace zážitkového, praktického učení s Rivcou Rubin a Charlesem Lauderem probíhající ve dnech 18. – 20. května v Prostoru 39 v Praze, bude zaměřen na teorii, praxi, a hlavně kvalitu komunikace.
Workshop bude zaměřen na vytváření prostředí pro práci, učení a život. Kvalitu komunikace v tvůrčích procesech. Upwording. Zásadní kritické rozhovory – konverzace se studenty, kolegy, partnery, když se setkávají různé preference, názory, přesvědčení, požadavky a potřeby. Generování nápadů a hledání řešení. Na to jak společně vytvářet změny v systému řízení v organizační, profesní, rodinné a společenské sféře.
“Před několika lety jsme v jedné pracovní skupině odpovídali na otázku: Jak se dělá respekt, neposuzování, inkluze? Nastavení a rozvíjení podmínek pracovního prostředí? Jak navazovat partnerský vztah a pracovat s odlišností? Jaké jsou konkrétní příklady, postupy, techniky?. Přestože jsme je všichni zřejmě v praxi používali, skupina obtížně pojmenovávala praxi toho, co konkrétně dělat?” přibližuje zrod myšlenky tanečnice, choreografka a lektorující umělkyně Zden Brungot Svíteková.
Rivca Rubin je behaviorální vědkyně specializující se na psychologii a sociologii lingvistiky s dlouholetou mezinárodní praxí v oblasti facilitace, mediace a vzdělávání jednotlivců i týmů, z oblasti kultury, vzdělávání a péče. Je také iniciátorka Upwording-u; praxe zaměřené na to, jak prostřednictvím každodenního používání jazyka můžeme rozvíjet myšlení.
Charles Laudere je zkušený konzultant v oblasti organizačního rozvoje, kouč a facilitátor s jedinečnou kombinací dovedností a odborných znalostí v oblasti rovnosti, rozmanitosti a inkluze, organizačních změn a komunikačních dovedností.
Workshop, jenž produkuje spolek Ostružina, je určen pro všechny, kteří pracují s lidmi. Se zvláštním zaměřením na profesionály z oblasti kultury a vzdělávání: umělce, tvůrce, lektory, učitele, manažery, produkční, kritiky, studenty, administrativní pracovníky a pracovníky v oblasti PR.
Farma v jeskyni zkoumá marketingové praktiky

Soubor Farma v jeskyni organizuje 18. a 19. května v Centru současného umění DOX konferenci s názvem Pouto mezi politikem a voličem: Kam nás mohou kampaně „svést“? otevírající veřejnou diskuzi o citové vazbě mezi politiky a voliči i o vlivu politických kampaní a dezinformací na naše osobní životy.
„Zajímá nás, co se skrývá pod řetězovými maily, algoritmy, trolími farmami či ruskou propagandou, které diskuzím o dezinformacích dominují. Chceme odkrývat příběhy skutečných lidí, jejich motivace, přesvědčení a sny. Hledáme tak možné způsoby přemostění zákopů rozdělujících naši společnost, které někteří politici ve vlastní prospěch prohlubují,“ uvedla za soubor Markéta Hrehorová, výzkumnice a koordinátorka konference.
Na konferenci vystoupí šéf marketingu předvolební kampaně prezidenta Petra Pavla Martin Klčo, psycholog Dalibor Špok, politoložka Anna Shavit, spoluzakladatelka Institutu politického marketingu Alžběta Králová, expert na dezinformace Jaroslav Valůch, odbornice na propagandu v Severní Koreji Nina Špitálníková, novinář a zakladatel projektu Hlidacipes.org Ondřej Neumann, socioložka Marie Heřmanová, psychoterapeut Adam Táborský, umělec Epos 257, autorka profilu @Jsemvobraze Johana Bázlerová, zástupci projektů Fakescape a FAKT? a další.
Konference je součástí projektu zahrnujícího uměleckou a edukační linii. V umělecké části vznikne multimediální inscenace a výstavní instalace. V edukační pak konference, workshopy a další programy. Vrcholem projektu budezmíněná inscenace s premiérou v prosinci tohoto roku. Dílo sleduje, jak se novinářka a letošní laureátka Ceny Ferdinanda Peroutky Ivana Svobodová „propadla“ do příběhu „prvního českého teroristy“, který v důsledku dezinformační kampaně téměř vykolejil dva vlaky. Soubor v připravovaném představení pracuje s prvky pohybového divadla, živé hudby a video-artu.
„Ivana Svobodová se vydává do nekomfortních situací – do válečné zóny na Ukrajině nebo do přímé konfrontace s populisty a dezinformátory. Není však typickou novinářkou. Hledá hodnoty na místech a u lidí, kde je obtížné je hledat, přesto neztrácí zájem o názor druhých, jakkoli je odlišný. Nepovyšuje se, ale naslouchá. Tento přístup, založený na empatii a dialogu, může být ,cestou‘, jak přestat rozeštvávat a jak hledat vzájemný respekt v naší značně polarizované společnosti,“ uvedl režisér a umělecký ředitel Farmy v jeskyni Viliam Dočolomanský, který během konference prozradí více nejen o nové inscenaci.
Vstupenky na konferenci jsou k zakoupení na www.farminthecave.com/onlinehero.
Studenti HAMU v KD Mlejn

Studenti Katedry tance a Katedry nonverbálního divadla na HAMU připravují dva večery v pražském KD Mlejn. V pátek 19. 5. v 19.30 představí své choreografie studentky druhého a čtvrtého ročníku katedry tance Ester Trčková, Gabriela Galiová a Šárka Říhová, v neděli 21. 5. v 19.30 studentky katedry tance a katedry nonverbálního divadla Michaela Dzurovčínová, Jolana Šturmová a Natálie Podešvová.
„Letošní večery ročníkových prací ve Mlejně jsou výjimečné svou pestrostí, ale spojuje je nadšený drive mladých umělkyň. Na scéně se vždy během jednoho večera představí jak čerstvé prvotiny choreografek z druhého ročníku, tak rozpracované či finální výsledky uměleckého výzkumu magisterských projektů. Poprvé se zde profesionálně zapojují i historicky první posluchačky oboru taneční produkce HAMU, s výpomocí studentů hudební produkce JAMU. Jedná se tedy o skvělou praxi a společnou prezentaci nastupujících profesionálů, jejichž talent a vášeň vás nakazí,“ zve k návštěvě Mlejna Lucie Hayashi, vedoucí katedry tance HAMU.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]