Plzeňský kraj chce každoročně podpořit až 200 zvláště nadaných žáků ZUŠ

Plzeňský kraj bude od letoška každoročně podporovat pěti miliony korun až 200 talentovaných mladých umělců z regionu, kteří docházejí zhruba do 40 základních uměleckých škol (ZUŠ). V projektu nazvaném Umělecká akademie ZUŠ Plzeňského kraje chce soustředit nadané hudebníky, výtvarníky, literáty, dramatiky a tanečníky.
Ilustrační foto (zdroj Freepik, foto Javi Indy)
Ilustrační foto (zdroj Freepik, foto Javi Indy)

Žáky vytipují ředitelé jednotlivých ZUŠ, poradní orgány škol a krajská umělecká rada. “Dostanou dotaci na hodiny výuky týdně navíc k tomu, aby mohli talent dále rozvíjet,” řekl člen krajské rady Libor Picka. Kraj bude dávat peníze na navýšení úvazků učitelům.

“Odhadujeme, že může být vybráno až 200 nejlepších žáků z regionu. Jedna základní umělecká škola může zařadit maximálně jedno procento žáků své kapacity,” uvedla mluvčí kraje Helena Frintová. Hejtmanství předpokládá celkové náklady kolem pěti milionů korun ročně. Žáci se mohou hlásit od 19. září do 1. října prostřednictvím aplikace eDotace.

Vzorem pro Uměleckou akademii byly sportovní akademie. “Celý život jsem sportoval, ale myslím, že podobnou akademii by měli mít také žáci, kteří zrovna nechtějí běhat za míčem nebo hrát hokej, ale chtějí se vzdělávat v uměleckém oboru,” řekl Picka. Jako autor projektu je chtěl původně koncentrovat do jedné ZUŠ v Plzni. Ale s řediteli škol se dohodl na tom, že děti zůstanou v kmenových ZUŠ, kde budou mít hodiny výuky navíc. “Řada kantorů už to takto dělá, ale nejsou za to ohodnoceni. Díky dotacím bude mít žák dvě hodiny týdně navíc a do budoucna se uvažuje, že bychom mohli najímat i externí experty a akademii rozvíjet. Je skvělé, že pilotní projekt zahajuje činnost,” řekl ředitel plzeňské ZUŠ Sokolovská Jan Sedláček.

Akademie je určena pro talentované děti ve věku deset až 15 let. “Nevylučujeme, že její součástí nemůže být devítiletý nebo šestnáctiletý student, protože zásadním kritériem je mimořádný talent a zájem věnovat se umění v budoucnu profesionálně. Předpokladem tedy je, že žáci dále půjdou studovat konzervatoř nebo jinou školu příslušného zaměření,” řekl Picka.

Akademie má mít do budoucna zřejmě jen jednoho zaměstnance. “S ním budou ředitelé komunikovat a bude učitele zaměstnávat, protože teď je zaměstnávají ředitelé v normálním úvazku. A ti, co fungují v plném počtu hodin, by měli nadpočetné hodiny, které stojí více peněz,” řekl Picka. Podle něj jde zatím o trochu dražší variantu, ale kraj chce, aby talentovaní žáci mohli mít lepší podmínky a nejlepší učitele.

“Základní umělecké školství je naprostý unikát, minimálně v Evropě nikde není,” uvedl Picka. V Plzeňském kraji je zhruba 40 ZUŠ. Mzdy učitelů dotuje stát, provoz financují města a obce a někde, zejména v Plzni, také kraj.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments