Kanadský zpěvák a skladatel Jeremy Dutcher bude debutovat v ČR. Láká na transcendentní spojení tradice a inovace

Festival Lípa Musica přináší českému publiku další exkluzivní hudební zážitek. V roce 2025 v České republice poprvé vystoupí kanadský zpěvák, skladatel a dvojnásobný držitel prestižní Polaris Music Prize, Jeremy Dutcher. Klasicky vzdělaný tenor, etnomuzikolog, aktivista a především člen kmene Wolastoqiyik ve své tvorbě propojuje tradiční zpěvy svého lidu s prvky moderní hudby, jazzu i minimalismu. Vstupenky na zářijový koncert zakoupíte v předprodeji od 2. prosince.
Jeremy Dutcher (foto Kirk Lisaj)
Jeremy Dutcher (foto Kirk Lisaj)

Druhé album Jeremyho Dutchera Motewolonuwok, které představí 13. září 2025 v Městském divadle v Jablonci nad Nisou, je oslavou odolnosti domorodých komunit a současně hlubokým hudebním zkoumáním kulturní identity a kolektivního léčení. Projekt navazuje na Dutcherovo debutové album Wolastoqiyik Lintuwakonawa, v němž zpracoval tradiční písně svých předků. Písně Wolastoqiyik vypráví příběhy a nesou mnohá ponaučení. A jak se ukázalo, svými emocemi oslovují posluchače bez ohledu na to, zda rozumí jejich slovům. Album původně zamýšlené pro komunitu původních obyvatel, které mělo připomenout ohrožený jazyk a tradice předků, se stalo mezinárodní senzací. V roce 2018 se zrodil hudební poklad, jenž Dutcherovi vynesl první Polaris Music Prize. Na Motewolonuwok Dutcher zpívá nejen v jazyce svých předků, ale také anglicky: „Chtěl jsem, aby i ti, kteří nerozumí našemu jazyku, mohli slyšet a pochopit příběhy mého lidu.“ Motewolonuwok v roce 2024 získalo další Polaris Music Prize, což z Jeremy Dutchera učinilo jednoho z mála umělců, kteří tuto prestižní cenu obdrželi dvakrát.

Motewolonuwok – často překládané jako „lid duchovní moci“ – zaujme nejen hudebním stylem, ale také spirituálním a kulturním významem. Jeremy je Two-Spirit, osoba, která zaujímá v tradičních indiánských komunitách mimořádný význam, proplouvá mezi gendery, je hlasem svého lidu, vypráví příběhy o tradicích, ztrátě a uzdravení. Dutcherova tvorba vybízí k zamyšlení nad tématy kolektivního léčení a kulturní obnovy a je zároveň hudební poctou tradicím jeho předků. A také zásadním krokem v úsilí o znovuoživení a zachování ohroženého jazyka Wolastoqey. Transcendentní spojení tradice a inovace slibuje nezapomenutelný večer. Více informací a předprodej vstupenek od 2. prosince na zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments