Smetanova Litomyšl 2010
Přesnějších obrysů začíná nabírat příští, již dvaapadesátý ročník festivalu Smetanova Litomyšl. Bude o osm milionů korun chudší (rozpočet dělá kolem 25 milionů korun), což se pochopitelně projeví v jeho nabídce. Po pěti letech festivalu totiž odřekl generální partner – společnost Skanska spolupráci a dlouho nebylo jisté, zda jej někdo zastoupí. Tento týden ale byla podepsána smlouva s novým generálním partnerem, kterým se stal český stavební holding enteria a.s. Pardubice.
Nejnovější festivalový ročník se od pátku 11. června do pondělí 5. července 2010 a přinese více než dvě desítky operních představení a koncertů. Podařilo se zajistit hostování všech tří největších českých operních scén – Národního divadla Praha, Státní opery Praha a po určité odmlce též Národního divadla Brno. Opera Národního divadla znovu uvede inscenaci režisérky Magdaleny Švecové Prodaná nevěsta, která měla v roce 2008 v Litomyšli svoji premiéru, a která bude tentokrát provedena hned třikrát, z toho jednou jako odpolední představení. Brněnská Janáčkova opera představí Mozartovu Kouzelnou flétnu, režírovanou Janem Kačerem, Státní opera Praha dvakrát provede Pucciniho Toscu a její baletní soubor Čajkovského Labutí jezero. Baletní představení však připravuje i Národní divadlo Praha, v choreografii Petra Zusky uvede pořad Ej lásko… na písně muziky Hradišťan, která zde také živě vystoupí. Smetanova Litomyšl bude v roce 2010 pokračovat v tradici uvádění dětských oper, tentokrát to budou Křičkovi Ogaři v podání Dětské opery Praha. Brněnské národní divadlo kromě opery chystá kantátu Antonína Dvořáka Svatební košile se sopranistkou Evou Urbanovou.
Celým festivalem prochází motiv oslav 700. výročí nástupu Lucemburků na český trůn. To připomene mimo jiné hostování lucemburského orchestru Les Musiciens, který představí i světovou premiéru kompozice věnovanou oslavám, dále vystoupení ansámblu Bohemia Luxembourg Trio, v němž bude připomenut odkaz Karla IV. Toto téma je i obsahem kantáty Petra Ebena, jež bude součástí úvodního koncertu.
Smetanova Litomyšl připomene i jubilea významných skladatelů. Dvousté výročí narození Fryderyka Chopina druhým klavírním koncertem s Janem Simonem, 150. výročí narození Gustava Mahlera pořadem O čem nám vypráví láska s Dagmar Peckovou, 130. výročí úmrtí Jacquese Offenbacha komponovaným projektem České filharmonie, připomenuto bude i 120. výročí narození Bohuslava Martinů. Tvorba Antonína Dvořáka je kromě Svatebních košil zastoupena také 6. symfonií a děkovným Te Deum.
V programech chrámových zazní mimo jiné Pavlicova Missa Brevis v provedení úspěšného mládežnického litomyšlského sboru KOS, hosty festivalu budou ve Varhanním matiné nizozemští umělci a v Externím koncertu v České Třebové bude provedena Cyrilometodějská mše Michaela Haydna. Slibován je také projekt houslisty Pavla Šporcla s cikánskou cimbálovou muzikou Romano Stilo Gipsy Way (pořad bude zároveň jubilejním 500. Litomyšlským hudebním večerem a o jeho záznam projevila zájem Česká televize), francouzského šansoniéra Joela Brose Pod střechami Paříže, slavná Vangelisova chorální symfonie Mythodea, která bude i poctou litomyšlskému rodákovi, astronomovi Zdeňkovi Kopalovi a samozřejmě oblíbený Koncert na přání, který je tentokrát věnován klasickému českému muzikálu.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]