Open air koncerty a recept na špatné počasí? Deky a pláštěnky
Špatné počasí ani nedostatek návštěvníků nesmí pořadatele letních festivalů klasické hudby zaskočit. Většinou totiž tvrdí, že si u open air koncertů nemohou dovolit platit statisícové částky za pojištění finančních ztrát. Musejí riskovat a věřit, že jim plánovaná akce vyjde. Koncerty vážné hudby zpravidla nebývají příliš lukrativní záležitostí, a navíc se mnozí z pořadatelů v současnosti potýkají s nedostatkem financí.„Na pojištění proti počasí letos nevydáváme ani korunu. Letos festival nemá takové přebytky, aby si mohl dovolit platit na pojištění,“ konstatoval například ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov Jaromír Boháč. Posluchačům se proto běžně rozdávají teplé deky a pláštěnky. Pokud by festival měl pojistit všech letošních sedm open air koncertů, vydal by navíc až 700 tisíc korun. Proto zaplatí jen zásadní pojištění, například úrazové a proti krádeži.Operní festival Smetanova Litomyšl vyřešil podle svého ředitele Jana Pikny nákladné výdaje za pojištění mobilním zastřešením druhého nádvoří litomyšlského zámku. A od té doby nepojišťuje.Důležitá je pro pořadatele pochopitelně i intenzita srážek. „V případě, že naprší dva centimetry na metr čtvereční, tak vyplatí pojistku a koncert se neuskuteční. V případě, že naprší devatenáct milimetrů, tak vám nedá nikdo nic,“ přiblížil záludnosti pojištění Jaromír Boháč z českokrumlovského festivalu. Záleží také na tom, zda se pojistí výnos ze vstupného s tím, že se bude vracet vstupné, nebo náklady spojené s koncertem.
Proti nepříznivému počasí se „nechrání“ například open air koncert České filharmonie s Bobbym McFerrinem na Staroměstském náměstí v Praze, který se neuskuteční možná jen při bouřce. Starosti nedělá pořadatelům ani chystaná Hollywoodská noc na Václavském náměstí, a to kvůli tomu, že se na ni nevybírá vstupné.
Podle ředitele Českého národního symfonického orchestru Jana Hasenöhrla se věnuje pozornost drahým nástrojům. „Pódium musí být kryté, hrát nelze v dešti ani na přímém slunci, protože by se mohl rozpustit lak na houslích.“A jeden konkrétní příklad závěrem: Českokrumlovský festival pořádal v roce 2011 pod širým nebem na místním parkovišti a jeho okolí megakoncert legendárního tenoristy Plácida Dominga a pojistil si ho na náklady s ním spojené. Jednou z podmínek bylo, že mezi 16. a 22. hodinou nebude pršet. I tak pojištění stálo s velkou slevou půl milionu korun, prozradil šéf festivalu Jaromír Boháč, protože jedna z pojišťoven je generálním partnerem festivalu.
Foto MHF Český Krumlov-Libor Sváček, MHF Smetanova Litomyšl
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]