Týden s hudbou (15)

Co přinese tento týden 
Od pátku až do 18. srpna se na zámku v Holešově pořádá 11. ročník Letní školy barokní hudby. Už v minulosti přilákala více než 800 studentů z řady evropských zemí, ale například také z Mexika, USA, Japonska nebo Srí Lanky. Letos přijedou zejména z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Letošní ročník vyvrcholí třemi závěrečnými koncerty, které českému publiku vůbec poprvé představí dílo Georga Philippa Telemanna Daniel v jámě lvové. Skladba zazní v podání devadesátičlenného ansámblu složeného z lektorů a frekventantů školy.

Od pátku do neděle se ve Valašských Kloboukách na Zlínsku a nedalekém Brumově-Bylnici sejdou tři desítky dechových hudeb, cimbálových muzik, folklorních souborů, těles vážné hudby i populárních skupin z domova i ze zahraničí. Mezinárodní hudební a folklorní festival Setkání muzikantů v Bílých Karpatech se uskuteční pojedenácté.

V sobotu skončí Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. Na závěrečném koncertě vystoupí houslistka Albena Danailova a violoncellistka Meehae Ryo, které za doprovodu rezidenčního festivalového Symfonického orchestru Českého rozhlasu přednesou Brahmsův Dvojkoncert pro housle, violoncello a orchestr a moll. Zazní i Dvořákův Karneval a Beethovenova Osudová symfonie.V sobotu představí osmý koncert festivalu Za poklady Broumovska flétnistku Martu Korduljak s hornistkou Zuzanou Rzounkovou a klavíristkou Ivou Návratovou jako Trio la Musica.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Světoznámá ruská sopranistka Anna Netrebko podpořila na Facebooku homosexuály, když uvedla, že ráda spolupracuje se všemi svými vynikajícími kolegy – bez ohledu na jejich etnický původ, národnost, náboženství, pohlaví nebo sexuální orientaci. Nekritizovala však tak homofobní zákon, který Rusko letos v červnu přijalo.

S jezerní koupelí Královny noci Wolfgang Amadeus Mozart ve své opeře Kouzelná flétna nepočítal. A nepočítala s ní ani její představitelka Kathryn Lewek při představení během nynějšího Bregenzského hudebního festivalu. Přední rakouský festival se pravidelně koná pod otevřeným nebem na Bodamském jezeře a režie tentokrát pro Kouzelnou flétnu přichystala mimo jiné připlutí Královny noci s dalšími dvěma postavami na loďce. V úterý večer se však člun převrhl a trojici poslal do vody, naštěstí mělké. Nikdo se nezranil, a tak představení po krátké přestávce pokračovalo.
Praha
Minulý pátek byl pro nového ředitele Národního divadla v Praze Jana Buriana klíčový. Hned dopoledne šel jednat s ministrem kultury Jiřím Balvínem o podmínkách svého setrvání ve funkci, odpoledne na něj čekali odstoupivší šéfové uměleckých souborů. Důležitým signálem pro Buriana je, že ministr akceptoval existenci Garanční rady a legitimitu výběrového řízení, z něhož Burian vzešel. Dohodli se i na dalších Burianových podmínkách. Ministr naopak uvedl, že on žádné podmínky nekladl. Řešení budoucího fungování Národního divadla bude podle obou už na další vládě s plným politickým mandátem.Úřednický kabinet Jiřího Rusnoka, který zřejmě v úterý podá demisi kvůli tomu, že nedostal důvěru ve Sněmovně, se mimo jiné zavázal, že nebude činit důležitá rozhodnutí a přenechá je další vládě, jež vzejde z voleb. Zatím tak ale nejedná. Za sebou má personální čistky na ministerstvech i ve státních podnicích a podle médií už stačil přidělit zakázky za více než miliardu korun. Personální výměny se dotkly v minulých týdnech i ministerstva kultury, například musela odejít mluvčí úřadu Lenka Brandtová, která nastoupila zhruba před čtvrt rokem. Je tak otázkou, komu nebyla bývalá mluvčí Státního fondu životního prostředí pohodlná. O výměnu na postu nového ředitele Národního divadla se snažil ministr Balvín hned v den, kdy režisér Burian nastoupil do funkce. Vyvolalo to však velice silnou kritiku napříč politickou a kulturní scénou, až nakonec premiér Rusnok nařídil ministrovi hned den poté vrátit Buriana zpět do funkce. Avšak ani vyjádření předsedy vlády o tom, že si kulturní fronta žádá Buriana zpět, a proto jí vyhovíme, kritiky příliš neuklidnilo. Vyvolalo to spíš otázky, do jaké doby se vlastně nová reprezentace státu vrátila. Mezitím začali podávat výpovědi herci z činohry Národního divadla a rezignovalo umělecké vedení. I přesto, že se s šéfy souborů Burian v pátek sešel, zůstává situace v divadle kritická. Výpovědi totiž podalo přes 20 umělců. Jak složitou situaci ředitel Burian a šéf činohry Michal Dočekal vyřeší, by mělo být známo příští týden. Ne všichni ale s Burianovým příchodem do Národního divadla souhlasí, stavějí se proti němu například odboráři ze Státní opery.

Netradiční podívaná lákala tento týden pozornost Pražanů. V ulicích mohli narazit na streetartová vyobrazení Antonína Dvořáka, jak dává Johannu Sebastianu Bachovi co proto anebo popíjí kávu jedině se Smetanou. Neobvyklou formou chtějí pořadatelé Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha přilákat mladé publikum ke klasické hudbě. V Praze budou minipříběhy rozmístěny na třiceti místech.

Osobnost týdne: Wolfgang Sawallisch
Vydavatelství Supraphon minulý týden oznámilo, že u příležitosti nedožitých devadesátin Wolfganga Sawallische, připadajících na poslední srpnové pondělí, vyjde komplet pěti CD s nahrávkami, které slavný dirigent pořídil v 70. a 80. letech s Českou filharmonií. Remasterované nahrávky pod názvem Wolfgang Sawallisch in Prague nabídnou díla Beethovena, Mozarta, Mendelssohna, Dvořáka, Janáčka a Ebena. Sawallisch patřil k oblíbeným hostům České filharmonie.Přední německý dirigent a pianista Wolfgang Sawallisch zemřel letos 22. února ve věku 89 let ve svém domě v Grassau na jihu Bavorska. Sawallisch během své kariéry řídil řadu světových orchestrů. V roce 1957 se stal nejmladším dirigentem na wagnerovském operním festivalu v Bayreuthu. V šedesátých letech řídil Vídeňský symfonický orchestr a v letech 1971 až 1992 působil jako hudební ředitel bavorské opery. V letech 1993 až 2003 byl Sawallisch hudebním ředitelem symfonického orchestru ve Filadelfii. V roce 1986 se zařadil mezi několik zahraničních dirigentů, kteří na úvod Pražského jara dirigovali Mou vlast. Před ním to byl Lovro Matačič (1984) a v roce 1989 sir Charles Mackerras. Sawallisch byl uznáván zejména za svou interpretaci hudby Richarda Strausse a symfonií Antona Brucknera. Jako pianista doprovázel řadu velkých operních pěvců. Jedním z jeho věhlasných počinů byl koncert 11. února 1994 ve Filadelfii, kdy svou hrou na klavír nahradil ve dvou operách Richarda Wagnera celý orchestr, který kvůli sněhové bouři nedorazil, a ještě řídil sbor a sólisty.

Mezinárodní varhanní festival pokračoval ve čtvrtek v bazilice svatého Jakuba v Praze koncertem původem české varhanice Markéty Schley Reindlové. Přednesla díla německého romantismu, barokní hudbu německých mistrů včetně tolik oblíbeného Bacha, impresionistického francouzského skladatele Duruflého a také nejhranějšího českého autora varhanní literatury Petra Ebena.

Regiony
Od pondělí do neděle se v centru Plzně pořádal festival Živá ulice – Plzeňská setkání, jedna z největších českých pouličních akcí. Na sedmi scénách nabídl vystoupení přes 100 formací hudebníků i divadelníků.

V pátek oznámil Ústavní soud, že písničkář Jaroslav Hutka má nárok na rehabilitaci v souvislosti se zadržením v roce 1977. Nátlak režimu vyvrcholil vystěhováním Hutky do zahraničí v rámci akce Asanace. V cele Hutku tajná policie držela 48 hodin kvůli textu písně Havlíčku, Havle. Jako odškodnění písničkář dostává k důchodu navíc čtyři koruny měsíčně.

V neděli se ve Svatém Hostýně na Kroměřížsku, kam putují hasiči, myslivci a včelaři, pořádala první pouť valašských dechových kapel. Pořadatelé chtějí založit novou tradici a setkávat se v tomto moravském poutním místě pravidelně.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov nabídl ojedinělý projekt – avantgardní kompozici Harlekýn pro sólový klarinet Karlheinze Stockhausena v podání klarinetisty Karla Dohnala a akordeonisty Jiřího Lukeše. Na přehlídce vystoupil i soubor Virtuosi Pragenses společně s dvěma mladými sólisty – slovenskou kytaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou a americkým flétnistou Albertem Wonjae Pae. S velkým ohlasem nicméně vystoupil v Zámecké jízdárně basbarytonista Adam Plachetka, sólista Vídeňské státní opery. Doprovodila jej Talichova komorní filharmonie. Do Českého Krumlova se vrátil i muzikál – Broadway Rocks s broadwayskými sólisty LaKisha Jones, Rob Evan a Morgan James. Doprovodí je Moravská filharmonie Olomouc.

Výročí
V sobotu 10. srpna před 20 lety zemřela jazzová zpěvačka Eva Olmerová. V den výročí se uskutečnil v Pitovicích vzpomínkový koncert, nezisková akce by měla přerůst ve festival.

V pondělí 12. srpna před 85 lety zemřel světoznámý hudební skladatel Leoš Janáček.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat