Česká filharmonie chce cestovat armádními letouny
Česká filharmonie by chtěla využít armádní letouny pro dvě evropská turné, která pořádá v rámci letošního projektu Rok české hudby. Žádost o poskytnutí služeb Armády České republiky už odsouhlasilo Ministerstvo kultury, jež je zřizovatelem orchestru. Ve středu o ní bude jednat vláda. Projekt Rok české hudby má připomenout významná hudební výročí a prezentovat českou kulturu v tuzemsku i cizině. Letos se v rámci něj pořádá zhruba osm set akcí, z toho tři stovky v zahraničí.„Spolupráce s Armádou České republiky, respektive využití přepravy armádním letounem, by vedlo ke snížení celkových nákladů na zahraniční turné a tedy i k celkové úspoře státních prostředků,” řekla mluvčí Ministerstva kultury Anna Ješátková.
Jde o krátké únorové turné České filharmonie po Evropě, které má končit ve Švýcarsku. Odtud by měl armádní letoun přepravit členy orchestru do Prahy. Druhou žádost podala Česká filharmonie na let do skotského Edinburgu, kde bude v létě účinkovat na prestižním hudebním festivalu. Filharmonici budou všude hrát český repertoár, například notoricky známou Dvořákovu Novosvětskou symfonii.
Roky zakončené čtyřkou jsou tradičně Roky české hudby, protože na tato léta připadají mnohá tuzemská hudební výročí. Zapojují se do něj desítky pořadatelů a umělců. Uměleckou záštitu nad letošním projektem převzali mezzosopranistka Magdalena Kožená a její manžel, šéfdirigent Berlínské filharmonie Simon Rattle.
„Filharmonie si z rozpočtu zájezdu uhradí celý let letadla, pokud to vláda schválí. Jen tím, že využijeme vládní letadlo, ušetříme peníze, protože nemusíme letět linkou, nebo jet dva dny,” reagoval generální ředitel České filharmonie David Mareček.
Kromě stálého příspěvku na celoroční uměleckou činnost poskytne stát filharmonii také účelovou dotaci na přípravu a provedení nadstandardních akcí k Roku české hudby. Z těchto prostředků se částečně zaplatí i konkrétní zahraniční turné.
Dalším počinem České filharmonie k Roku české hudby je vydání kompletu Dvořákových symfonií. Vystoupí například na londýnském festivalu BBC Proms, v sále Berlínských filharmoniků a v newyorské Carnegie Hall. Stát přispívá zhruba padesáti miliony korun, tedy zhruba jen poloviční částkou než v roce 2004, podle Ješátkové kvůli stavu státního rozpočtu. Žádost České filharmonie je součástí rozpočtu, dodala mluvčí ministerstva.
Foto Pražské jaro
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]