Album týdne Normana Lebrechta: Christopher Rouse, Symfonie č. 5

Britský publicista a hudební kritik Norman Lebrecht si pro dnešní recenzi vybral nahrávku Christopher Rouse: Symphony No. 5 v podání Nashville Symphony pod taktovkou Giancarla Guerrera.
CD přebal: Christopher Rouse: Symphony No. 5 / Supplica / Concerto for Orchestra (zdroj Amazon)

Když zemřel před necelým rokem, ve svých sedmdesáti letech, Christopher Rouse, zdálo se, že nastává konec tradice amerických skladatelů, kteří považovali symfonii za středobod svého kompozičního umění. A netýká se to jen amerických skladatelů. Kromě Kalevi Ahoa a Leifa Segerstama ve Finsku, Davida Matthewse a Philipa Sawyerse ve Spojeném Království a pár Rusů a Němců, dnešní skladatelé jako by vzdali symfonickou tvorbu. Domýšlejí si, že posluchači o ni ztratili zájem. Ale je tomu skutečně tak? V nynějších časech pandemie to nemáme možnost změřit jinak než pomocí nahrávek.

Christopher Rouse, expresivní talent z Baltimoru, psal symfonie celý svůj život. Vždy na nějaké pracoval a dokončil jich celkem šest. Složil také jedenáct koncertů a jedno requiem. Rouse byl posedlý orchestrálním zvukem a snažil se ho učinit relevantním současnému obecenstvu. Jeho Symfonie č. 5 odkazuje mikro-citacemi hudebních frází na Ludwiga van Beethovena. Hlavní myšlenkou nebyla poklona mistrovi, nýbrž komentář na téma jeho Osudové symfonie a bádání nad tím, jak by se mohlo rozvinout do orchestrální konverzace širšího rozměru.

Rouse byl velký, drzý, hlučný ale také křehký a vytříbený. Harfu zaměstnal po celý čas a nechal smyčce určovat atmosféru hudby i v těch nejhlasitějších pasážích. Jeho práce s orchestrálními barvami je virtuózní a jeho chápání veřejného vkusu a tolerance omezuje symfonii na 30 minut. Giancarlo Guerrero diriguje výborný Nashville Symphony s pružností a nuancí. Půl hodina tak uběhne velmi rychle.

Další dva kusy na albu – Supplica (2013) a Koncert pro Orchestr (2008) – kladou do kontrastu jemné city s instrumentální silou. Začínám si říkat, že Christopher Rouse nepsal symfonie, nýbrž sérii intimních milostných dopisů pro orchestr, ohrožený druh našeho netrpělivého století.

Christopher Rouse: Symphony No. 5 / Supplica / Concerto for Orchestra
Nashville Symphony, Giancarlo Guerrero (dirigent)
Naxos,
 24. července 2020

Hodnocení autora: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments