Album týdne Normana Lebrechta: Liszt a jeho zanedbané poklady – nahrávka, která připomíná, co ztrácíme

Pro svou dnešní recenzi si Norman Lebrecht vybral novou nahrávku Lisztovy zřídka hrané Faustovské symfonie belgického Orchestre Philharmonique de Liège pod vedením Gergelyho Madarase.
Gergely Madaras (zdroj Gergely Madaras)
Gergely Madaras (zdroj Gergely Madaras)

Připadá mi, že se Liszt ocitl na černé listině světových orchestrů – asi napsal něco nevhodného na sociálních sítích. Ale teď opravdu vážně – kdy naposledy jste viděli na koncertním programu – kromě jeho dvou klavírních koncertů – nějakou Lisztovu orchestrální skladbu. V 21. století to s největší pravděpodobností nebylo.

A přesto byl Liszt nejen za svého života, ale i dlouho po své smrti v roce 1886 uznáván jako významný orchestrální skladatel, srovnatelný s Berliozem co do barevnosti, ovládání a živé představivosti. Nikisch a Mahler dirigovali jeho symfonické básně, Richard Strauss je napodoboval a Arnold Schönberg je studoval, aby našel posttonální řešení. Proč je tedy Liszt v dnešní době tak žalostně málo uváděn?

Vodítkem může být nová vášnivá nahrávka Faustovské symfonie Gergelyho Madarase s Orchestre Philharmonique de Liège. Madaras, žijící ve Velké Británii, je čistokrevný Maďar. Jeho provedení partitury z roku 1854 má dramatický a kořeněný šmrnc, který Liszt vložil do Goethova přepracovaného příběhu o muži, který zaprodal svou duši ďáblu.

Jen málokterá Lisztova skladba vykazuje větší množství důkazů o Wagnerově zavázanosti vůči jeho učiteli, od úvodních anticipací Tannhäusera a Zlata Rýna po náznaky Tristana ve finále. Nápady, které si Wagner od Liszta “vypůjčil“, by zaplnily celý sešit. Problém je v tom, že Wagner je využil lépe. Po hodině se Faustovská symfonie zdá delší než Parsifal.

Liszt byl mistrovský orchestrátor, ale příšerný korektor. Kdyby tak někdo býval zakřičel „střih!“. Madaras a jeho Belgičané dotahují neuspořádané pasáže a důsledně zaujmou posluchače zdůrazněním wagnerovských narážek. Takové představení by bylo velkým hitem na letním festivalu, hrané před neformálním publikem. Lze však pochopit, proč zaneprázdněné městské orchestry, vědomy si svých časově vytížených posluchačů, odsunuly Liszta na druhou kolej. Tolik nádherné hudby, tak málo logiky.

Liszt – Faust Symphony

Franz Liszt: Faust Symphonie, S 108 (1854 version): I. Erster Teil. Faust
Franz Liszt: Faust Symphonie, S 108 (1854 version): II. Zweiter Teil. Gretchen
Franz Liszt: Faust Symphonie, S 108 (1854 version): III. Dritter Teil. Mephistopheles
Franz Liszt: Mephisto Waltz No. 1, S 110 / 2

Orchestre Philharmonique de Liège
Gergely Madaras – dirigent

Label: BIS
Datum vydání: 23. srpna 2024
Hodnocení Normana Lebrechta: ****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
1 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments