Američtí vydavatelé zažalovali Twitter, požadují odškodné přesahující 250 milionů dolarů

Skupina sedmnácti hudebních vydavatelů v USA zažalovala společnost Twitter. Tvrdí, že platforma umožnila porušování autorských práv k téměř 1700 skladbám. Národní sdružení vydavatelů hudebních nosičů (NMPA) požaduje odškodné přesahují 250 milionů dolarů (bezmála šest miliard Kč). Twitter na žádost o komentář zatím neodpověděl. Jiní konkurenti Twitteru podle NMPA licenční poplatky hradí.
Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

V žalobě podané u soudu v Nashvillu Národní sdružení vydavatelů hudebních nosičů tvrdí, že Twitter “umožňuje a podporuje porušování práv” za účelem zisku. Situace se podle sdružení nezlepšila ani poté, co firmu provozující stejnojmennou platformu loni převzal Elon Musk.

NMPA, jež zastupuje mimo jiné společnosti Sony Music Publishing, BMG Rights Management či Universal Music Publishing, v žalobě uvedla, že Twitter má nadále “obrovské zisky z dostupné hudby, za kterou neplatí licenční poplatky”.

Dodala, že toto porušování práv poskytuje společnosti Twitter “nespravedlivou výhodu” oproti konkurentům – například TikTok, Facebook, Instagram, YouTube a Snapchat za hudební licence podle NMPA platí.

Musk, nejbohatší člověk světa, loni Twitter koupil za 44 miliard dolarů. “Změna vlastníka společnosti Twitter v říjnu 2022 nevedla ke zlepšení jejího jednání v oblasti autorských práv,” uvedlo sdružení. “Naopak, vnitřní záležitosti společnosti Twitter související s tímto případem jsou v nepořádku,” dodalo.

NMPA uvedla, že Twitter snížil počet zaměstnanců “důležitých pro kontrolou obsahu a dohled nad porušováním podmínek služby”. Od Muskova převzetí klesl počet zaměstnanců o 75 procent. Miliardář vedle toho nechal dále změnit způsob, jakým společnost ověřuje účty.

Začátkem tohoto měsíce se novou šéfkou Twitteru stala Linda Yaccarino. Předtím působila jako manažerka v mediální společnosti NBCUniversal, kde měla na starosti reklamu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments