Bacha představí v červenci v Praze Barocco sempre giovane, Ensemble Inégal, Vilém Veverka, Shalev Ad-El nebo Philippe Bernold
Výběr z obsáhlého díla Johanna Sebastiana Bacha představí v Praze renomovaní interpreti z České republiky a zahraničí. Nově vzniklá platforma Bach for All se zasazuje o ucelenou interpretaci Bachovy tvorby a vytvoření „bachovského“ festivalu, který by reflektoval zejména tradici provozování Bachova díla v německy hovořících zemích. Program prvního ročníku festivalu, který se uskuteční mezi 14. a 28. červencem letošního roku v Praze, představí sedmnáct koncertů, při kterých se posluchači mohou setkat s hudbou Johanna Sebastiana Bacha.
Otevření festivalu se uskuteční v chrámu Matky Boží před Týnem. Týnský chrám je místem, kde se bude Bachova hudba „otevírat“ během festivalu ještě několikrát. Na zahajovacím koncertu se představí mladý houslový virtuóz Filip Pogády.
![](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2017/06/3753600_orig.jpg)
Nadějná houslová hvězda není v České republice tak známá, přitom má slovenské kořeny a první hudební vzdělání získala na Brucknerově konzervatoři v Linci. V současní době žije Pogády ve Spojených státech, kde navštěvoval Manhattan School of Music ve třídě slavného houslisty Pinchasa Zukermana. Společně s ním vystoupí slovenská Capella Istropolitana (Pogády vystoupí 16. července i se svým houslovým recitálem). Zato Francouz Philippe Bernold je v Česku častým hostem. Bernold je čelním představitelem současné francouzské klasické scény a před nedávnem dirigoval úspěšný závěrečný koncert Janáčkova máje v Ostravě. Na festivalu Bach for All se představí jako flétnista na koncertě s Capellou Istropolitana 15. července. Mimo dirigentskou kariéru je profesorem hry na flétnu na konzervatoři v Paříži.
![](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2017/07/Philippe-Bernold-FR_1..jpg)
Cembalo, které je s Bachovou tvorbou nezapomenutelně spojeno (stejně jako varhany), je v programu festivalu několikrát zastoupeno. Se svými cembalovými recitály se představí česko-německá cembalová legenda Barbara Maria Willi v Lichtenštejnském paláci a Vojtěch Spurný. Ten na stejném místě a představí komplet Goldbergových variací 20. července večer. Festival se 19. července přesouvá do Břevnovského kláštera v Praze, kde vystoupí mladý nadějný český varhaník Pavel Svoboda na varhany v Basilice Sv. Markéty v areálu kláštera. Varhanní recitály pokračují 21. července, kdy se představí rakouský host Peter Frisée. Ten je vůdčím varhaníkem mladé rakouské generace a v Praze zahraje na varhany v Týnském chrámu. Slovák Vladimír Kopáčik připomene svým recitálem letošní výročí 500. započetí reformace koncertem v kostele sv. Havla 22. července. Za zmínku stojí i koncert 26. července, kdy na velké svatojakubské varhany v Basilice sv. Jakuba zahraje jejich titulární varhanice Irena Chřibková. Ta doprovodí členku Opery Národního divadla Ludmilu Vernerovou a trumpetistu Jana Vernera.
22. července večer zahraje v Tereziánském sále Břevnovského kláštera Karel Vrtiška oba cykly Bachova Dobře temperovaného klavíru. Vrtiška je nadějným mladým českým klavíristou, který vyniká precizní řemeslnou hrou a silným hudebním cítěním. V pondělí 24. července vystoupí již jmenovaný Ensemble Inégal.
![](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2017/07/ENSEMBLE-INEGAL.jpg)
Soubor získal značné renomé pro svoji vysoce ceněnou interpretaci klasické hudby od renesanční, přes barokní, až po hudbu současnou. Dnes je soubor ceněným vyslancem mezi českými hudebními soubory, a kdo z posluchačů soubor zná, neměl by si nechat ujít provedení Bachovým kantát za řízení Adama Viktory v kostele svatých Šimova a Judy. Další dny 25. a 26. července pokračuje v Bachově hudbě další oceňovaný a přední český soubor Barocco sempre giovane. Oba koncerty se uskuteční v kostele Nejsvětějšího Salvátora Akademické farnosti, která je partnerem festivalu. První koncert povede izraelský dirigent a cembalista Shalev Ad-El, kterého měli posluchači již možnost několikrát v České republice slyšet a druhý koncert představí sólistu Viléma Veverku. Přední český hobojista přestaví některé vybrané Bachovy koncerty pro hoboj a mimo Barocco sempre giovane ho doprovodí houslistka Iva Kramperová.
Bach for All otevírá možnosti i talentovaným mladým hudebníkům. Ti často dokáží interpretovat Bacha bez kterýchkoli předsudků. Šest studentů Pražské konzervatoře a Akademie múzických umění se proto představí na společném violoncellovém recitálu 27. července v kostele sv. Ducha. Závěrečný koncert festivalu se uskuteční 28. července večer, znovu v Chrámu Matky Boží před Týden. Barokní orchestr Pražské konzervatoře, Kühnův smíšený sbor a sólisté Michela Popik – Kuštěková, Jolana Slavíková, Markéta Cukrová, Jaroslav Březina a Jiří Miroslav Procházka představí Magnificat D-dur a Velikonoční oratorium Johanna Sebastiana Bacha. Koncert připravil a bude řídit Jakub Kydlíček.
![](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2017/07/BOPK-4.jpg)
Autor textu: Jakub Kubíček
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]