Baletní soubory podpoří fond pro končící tanečníky
České baletní soubory podpoří ze svých vánočních a novoročních představení Nadační fond pro taneční kariéru. Fond vznikl loni, aby pomáhal tanečníkům po skončení aktivní kariéry. Soubory nabídnou divákům vstupenku za zvýšenou cenu a toto navýšení věnují fondu. Zapojí se Národní divadlo v Praze, Národní divadlo v Brně, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Jihočeské divadlo České Budějovice a Divadlo J. K. Tyla Plzeň. Dnes to sdělila Judita Hoffmanová z nadačního fondu.
Fond vznikl z potřeby řešit finanční situaci tanečníků poté, co po dlouhých studiích mají za sebou fyzicky náročnou profesní kariéru, ale vzhledem k jejím specifikům musí se svou prací skončit dříve, než mají nárok na důchod. Kromě poskytování informací a pomoci tanečníkům s rozjezdem jejich takzvané druhé kariéry by iniciátoři fondu chtěli ve spolupráci se státem nastavit speciální systém spoření.
Studia tanečníka baletu trvají osm let, což je nejdelší příprava ze všech druhů umění. Většina tanečníků prodělá během kariéry závažný úraz a více než čtvrtina jich kvůli úrazu kariéru ukončí. Více než tři čtvrtiny tanečníků končí kariéru před třicítkou a jen výjimečně mohou tančit po čtyřicítce. Předčasné důchody pro tanečníky byly zrušeny a nenahradil je žádný sociální program. Platy tanečních umělců jsou ve většině souborů v České republice hluboko pod republikovým průměrem, uvedla Hoffmanová.
Plat nejlepších tanečníků v Baletu Národního divadla je podle ředitele Národního divadla Jana Buriana 35.000 korun, v průměru tanečníci berou 30.000 korun. V západní Evropě jsou platy srovnatelných umělců asi čtyřikrát vyšší. Burian by proto rád zavedl smluvní platy, čemuž by měl pomoci očekávaný zákon o veřejnoprávní instituci v kultuře. Do čela Baletu Národního divadla má od sezony 2017/2018 nastoupit dlouholetý člen stuttgartského baletu Filip Barankiewicz a Burian věří, že v té době už mu bude moci smluvní plat dát.
Iniciátoři fondu chtějí nastavit i systém spoření. Podle jejich představ by tanečník během kariéry spořil přibližně 1.000 až 2.000 korun měsíčně a stát by poskytoval příspěvek ve stejné výši. Finanční náročnost programu fond odhaduje na přibližně sedm milionů korun ročně. Zavedení spoření záleží na vůli ministerstev kultury, financí a práce.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]