Do Brna přijede slavný belgický ansámbl Graindelavoix

Ve dnech 9. až 23. dubna proběhne v Brně 26. ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby. Hudební pouť brněnskými chrámy patří ke každoročnímu koloritu brněnské kulturní scény. Letos se koncerty odehrají v šesti kostelech na téma „Svědkové, svědectví“. Největším lákadlem bude věhlasný soubor z Belgie Graindelavoix. Velikonoční festival duchovní hudby vznikl v roce 1992 a jedná se o vůbec první festival svého druhu v ČR.

„Nejvíc se těším na barevně výrazné a průrazné provedení pozdně renesančních lamentací Pedra Ruimonteho a hlavně rudolfínského varhaníka Carla Luythona v nádherných prostorách chrámu sv. Jakuba, kde festival nebývá tak častým hostem. Vzhledem k repertoáru i pozdnímu času je to pro mne zároveň úvod do temných hodinek v závěru Svatého týdne,“ láká dramaturg festivalu Vladimír Maňas.

Soubor Graindelavoix, s uměleckým vedoucím Björnem Schmelzerem, je typický svým jedinečným pojetím, které je blízké byzantské a orientální tradici duchovního zpěvu. „Graindelavoix znamená v překladu zrno hlasu, tedy výraz pěvce nebo témbr jeho hlasu. Graindelavoix jsou inovativní a za svůj přínos získali řadu ocenění. Někdo jejich přístup ke staré hudbě považuje za provokativní, hudební kritika je příliš v lásce nemá a hodnotí jejich přístup za nevkusný. Posluchači naopak z jejich koncertů odcházejí vděční a šťastní. Soubor patří k nejzajímavějším vokálním souborům v Evropě a moc se na něho těšíme“, říká manažerka festivalu Lucie Šnajdrová.

Festival zahájí Bach
V neděli 9. dubna zahájí festivalový program v kostele sv. Janů známé Matoušovy pašije od J. S. Bacha. „Vystoupí Capella Cracoviensis, jeden z nejdynamičtěji se rozvíjejících souborů v Polsku, který se specializuje na interpretaci staré hudby. Na Velikonoční festival duchovní hudby přijede do Brna podruhé. Poprvé to bylo v roce 2013, kdy s velkým úspěchem uvedl Händelovo oratorium Izrael v Egyptě,“ říká manažerka festivalu Lucie Šnajdrová. Následovat budou koncerty Brány Jeruzaléma se stejnojmennou skladbou od Broniuse Kutavičiuse (11.4., Červený kostel), Ukřičené lamentace s belgickým sborem Graindelavoix (12.4., kostel sv. Jakuba), Svědectví svatých v poezii a hudbě Hildegardy z Bingenu s ženským sborem Tiburtina ensemble (20.4., bazilika Nanebevzetí Panny Marie) a milovníci varhan si přijdou na své na varhanním koncertě Jana Šprty (21.4., bazilika Nanebevzetí Panny Marie). V neděli 23. dubna v kostele sv. Janů festival slavnostně zakončí Apoštol Pavel s brněnskými filharmoniky. Mendelssohnovo oratorium Paulus tak bude vyvrcholením letošního ročníku.

Temné hodinky festivalu aneb Koncerty při svíčkách
Součástí festivalu jsou kromě tradičních koncertů také temné hodinky (koncerty při svíčkách) v závěru Svatého týdne. Letos na středeční program renesančních lamentací v podání Graindelavoix navazují Zpívaná rozjímání (13.4.) a Velkopáteční ztišení (14.4.). Temné hodinky se letos odehrají za symbolické vstupné v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Jezuitské ulici.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]