Brněnskému ND a Filharmonii dá město 20 milionů na ztráty kvůli zavřenému Janáčkovu divadlu

Brno dá devatenáct milionů korun Národnímu divadlu Brno a milion korun Filharmonii Brno na pokrytí výpadku ze vstupného kvůli rekonstrukci divadla. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Jaroslav Kacer (TOP 09). Město rekonstruuje divadlo za více než půl miliardy korun a soubory musejí hrát v menších prostorách. Otevřeno má být v závěru příštího roku. Rekonstrukci zkomplikoval nález azbestu, práce kvůli tomu potrvají déle a budou dražší.

Janáčkovo divadlo (foto archiv)

Zvýšení neinvestičního příspěvku oběma organizacím dnes podpořili radní, schválit to musí ještě listopadové zastupitelstvo. „Obě částky pokryjeme z rezerv,“ uvedl náměstek primátora Kacer. Divadlu i filharmonii se kvůli opravám snížily výnosy ze vstupného a současně zvýšily náklady, protože musejí platit pronájem nebo vybavení náhradních prostor. Kacer doplnil, že divadlo i filharmonie jsou příspěvkovými organizacemi města, a proto musí hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Divadlu dalo Brno letos přes 300 milionů korun a filharmonii kolem 70 milionů korun.

Rekontrukce Janáčkova divadla (zdroj FB ND Brno / foto Emanuel Bon)

Zakázku na rekonstrukci divadla vyhrálo sdružení firem Metrostav, IMOS a OHL. Stavbaři převzali budovu divadla před začátkem letních prázdnin. Původně měli opravy provést ve čtrnácti měsících. Hotovo mělo být po prázdninách v příštím roce, nález azbestu ale otevření posunul zhruba o dva měsíce a prodražil o několik milionů korun.

Rekontrukce Janáčkova divadla (zdroj FB ND Brno / foto Emanuel Bon)

Opravy mají za cíl rozšířit sociální zázemí, zmodernizovat prostory pro diváky i zaměstnance, jevištní technologie a veškeré rozvody. Oproti původním plánům se stavebníci zaměřili také na střechu, která je ve špatném stavu.

V Janáčkově divadle působí zejména opera a balet Národního divadla Brno. Oba soubory proto v nadcházející sezoně čeká provizorium v Mahenově divadle, spojené s prozkoumáváním nových míst vhodných k divadelní produkci. Týká se to například brněnského výstaviště.

Rekontrukce Janáčkova divadla (zdroj FB ND Brno / foto Emanuel Bon)

Janáčkovo divadlo se sálem pro 1.383 diváků vzniklo v první polovině šedesátých let minulého století podle projektu kolektivu brněnských architektů. Byli mezi nimi například Ivan Ruller a Boleslav Písařík.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat